Jump to content

Recommended Posts

Szukam okularu do zwiększenia kąta widzenia i znalazłem okulary baader hiperion zoom 2,25x1,25 z opisu mało mogę się dowiedzieć i czy można łączyć z innymi okularami                Mam teleskop R80/400 średnica 80 i 400 ogniskowa obiektu 

Doradzają mi baader hiperion  czy można złączyć dwa okulary w jedno całość 

Poczytaj sobie tutaj - tak na początek. Powinno Ci to wiele rozjaśnić pod kątem doboru okularów do teleskopu.

Posted (edited)

Rozumiem, że mówisz o zestawie  Hyperion 8-24 + Barlow 2.5x. Jeśli tak to okular z barlowem łączy się razem, uzyskujesz wtedy ogniskową okularu 3.2 mm - 9.6mm.

Jednak postawione przez Ciebie pytanie jest niezrozumiałe, co to znaczy "Szukam okularu do zwiększenia kąta widzenia"?

Edited by Sebo_b

13 minut temu, Sebo_b napisał:

Rozumiem, że mówisz o zestawie  Hyperion 8-24 + Barlow 2.5x. Jeśli tak to okular z barlowem łączy się razem, uzyskujesz wtedy ogniskową okularu 20-60.

A nie przypadkiem 3,2-9,6?

• Like 1

Just now, Krzychoo226 said:

A nie przypadkiem 3,2-9,6?

Tak oczywiście, głupi błąd :) - poprawiłem.

• Like 1

Takie coś mi się przytrafiło, pomimo, że nie odpisywałem na sticky-note'a. Osobiście nie czuję urazy - ale pomyślałem, że dobrze tutaj pokazać, żeby inni użytkownicy w razie potrzeby wiedzieli z kim mają do czynienia.

PS: jeśli tak nie przystoi, to proszę moderatorów o usunięcie mojego posta.

602949896_Screenshot2019-06-24at15_17_58.png.ad5b8b91ed9ee662fe12dbe7754a54df.png

• Like 3
  • Confused 1

2 godziny temu, Sebo_b napisał:

Takie coś mi się przytrafiło....

602949896_Screenshot2019-06-24at15_17_58.png.ad5b8b91ed9ee662fe12dbe7754a54df.png

Czyli jednak czasami lepiej nie odpowiadać na dziwne pytania...

Chcesz pomóc

Masz miękkie serce musisz mieć twardą d..ę

3 hours ago, Sebo_b said:

Takie coś mi się przytrafiło, pomimo, że nie odpisywałem na sticky-note'a. Osobiście nie czuję urazy - ale pomyślałem, że dobrze tutaj pokazać, żeby inni użytkownicy w razie potrzeby wiedzieli z kim mają do czynienia.

PS: jeśli tak nie przystoi, to proszę moderatorów o usunięcie mojego posta.

Ignoruj buraka i tyle.

Posted (edited)

Panowie - ale ja zbyt długo pracuję z ludźmi, żeby się przejmować. Zamieściłem tylko ku przestrodze dla innych.

A może jeszcze bardziej przewrotnie, spróbuję odpowiedzieć na (nie-)zadane pytanie "jak osiągnąć maksymalny TFOV dla tego teleskopu", używając geometrii na poziomie 8 klasy sp (za moich czasów). Może kolega @NEPTUN nawet podziękuje i przejdzie na jasną stronę mocy :)

Apertura teleskopu to: 80mm

Przyjmijmy, że maksymalna źrenica wyjściowa to: 5mm

To nam daje minimalne użyteczne powiększenie: 80mm/5mm = 16x

Ogniskowa teleskopu: 400mm

Ogniskowa okularu o najmniejszym powiększeniu to:400mm/16x = 25mm.

Okular o największym AFOV z ogniskową 25mm to np. ES 25mm 100st (bagatela 630EUR)

Przy zastosowaniu którego TFOV wyniesie (zachęcam do prostej geometrii): TFOV = 2*tan(atan(AFOV/2)/powiększenie ) = 8 st 31.17 min

Ponieważ prawie nikt nie liczy tego tak, jak się powinno, tylko używa się wzoru dla małych tangensów - producenci "kantują" na AFOV i podają wartość ze wroru liniowego. Zakładając, że tak jest TFOV wyniesie: TFOV= AFOV / powiększenie = 6 st 15 min

M31 będzie wyglądać tak:

astronomy_tools_fov.png.65cc100b4d6a420d0fa3edbf0655ab49.png

Ale to nie wszystko, jeśli byłoby to prawdziwe AFOV = 100 st, min. średnica focusera wynosiłaby: śr = 2*f*tan(AFOV/2) = 60mm. Wiemy, że ten okular ma 2 cale, czyli o 1cm mniej, więc to pokazuje, że producent podaje liniowe AFOV.  Wtedy średnica wyniesie: śr = f * radians(AFOV) = ~44mm. Czyli musisz mieć 2 calowy focuser.

Jeśłi masz 1.25 cala to maksymalna średnica (będzie winieta pewnie): śr = 32mm.

Przy takiej średnicy maksymalny AFOV (liczony liniowo) wyniesie ~73 stopnie.

Okular spełniający te założenia to np: Baader 24mm Hyperion 1.25" 68° (122EUR).

Przez taki okular będziesz miał TFOV = 4 stopnie. Czyli M31 będzie wyglądać tak:

astronomy_tools_fov-3.png.8c479adce4ab538dd7da97da5f3b237d.png

Edited by Sebo_b
  • Like 3
  • Love 1

Ot, matematyka. Fajnie policzone i wytłumaczone :Salut:.

Najpewniej wiesz, że grafika przedstawia M31:flirt:.

• Like 1

Czy muszę cię sprowokować żebyś coś na temat napisał a nie wyzywał i udowadniał coś

• Like 1

7 minutes ago, Piotr4d said:

przedstawia M31

Tak oczywiście - przejezyczenie. Dzięki, poprawiłem. 

Posted (edited)
10 minutes ago, NEPTUN said:

Czy muszę cię sprowokować żebyś coś na temat napisał a nie wyzywał i udowadniał coś

Nie musisz prowokować, wystarczy, że odpowiesz na zadane pytania. Sprawisz sobie minimalny trud najpierw poczytania w sieci, a później zapytasz o to czego nie rozumiesz, albo o rady praktyczne. No i będziesz to robił z choć minimalnym (nie wymagam dużo) szacunkiem dla rozmówcy. 

Nigdzie Cię nie zwyzywalem - a nawet przeciwnie odpowiedziałem Ci na cześć pytania i napisałem, że pozostała część jest niezrozumiała (w rozumieniu niejednoznaczna). 

Edited by Sebo_b

ok lubię pytać i co poradzić ze kupiłem zestaw w którym droższy jest statyw od teleskopu zdarza się co nie 

22 minuty temu, NEPTUN napisał:

ok lubię pytać i co poradzić ze kupiłem zestaw w którym droższy jest statyw od teleskopu zdarza się co nie 

Zdarza się lubić pytać i zdarza się kupić statyw droższy od teleskopu. Co nie?!

• Haha 1

12 hours ago, NEPTUN said:

Lubisz pytać? To jeszcze się naucz to robić.

Nie jesteś primadonną i nic Ci się od nas nie należy. Postarasz się zrozumieć co to znaczy, co nie?

• Like 1