Skocz do zawartości

Okular docelowy do Newtona 10''


Kuma213

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym prosić o poradę użytkowników forum ws doboru okularu do Dobsona 10'' GSO (250/1250), F 4.9. Chodzi mi o okular docelowy ze średniej półki do obserwacji DS. Jaki na początek ? Długo czy średnioogniskowy ? Myślałem o jakimś lantanie typu Es lub Vixen chociaż bardziej skłaniałbym się ku temu drugiemu z racji tego że ma większe ER. Wygoda jest dla mnie ważniejsza niż ultraszerokie pole widzenia. Słyszałem że Delosy są bardzo dobre chociaż tu cena jest już wyższa i w związku z tym pytanie czy warto dopłacać i czy różnica w obrazie między nim a chociażby Vixenem LVW jest tego warta. Jestem raczej początkującym amatorem (sprzęt mam od roku, do tej pory tylko kitowce, przez inne okulary nie patrzyłem). Poszukuję okularu ze źrenicą wyjściową 2-5 mm. Jak wypadają szerokokątne ESy w porównaniu z Vixenem LVW ? I ostatnie pytanie: jaka jest odpowiednia źrenica wyjściowa do DS aby zaczęły wychodzić jakieś detale na średnich i dość jasnych mgławicach i galaktykach + kulki. Chodzi mi o przybliżoną wartość graniczną gdyż słabsze obiekty trudno będzie wyłuskać z tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się "gonić zajączka i mieć zajączka" - z twojego opisu wynika, że potrzebujesz dwóch okularów: 

Długoogniskowego w okolicach ~25mm jako szukacz i okular do oglądania "szlagierów" - nowy ES 24mm 82* albo wyhaczysz używanego naglera 26 t5.

 

Krótkoogniskowy do DS w okolicach ~10mm - jeżeli bardziej zależy Tobie na polu, to nowy ES 82*, albo używany nagler t6. Jeżeli chcesz odsuniętą źrenicę (np obserwujesz w okularach), to moim zdaniem morpheus baader w tej chwili wymiata w relacji cena/jakość.

 

Ewentualnie mógłbyś zakombinować dłuższy z wymienionych okularów z barlowem, zanim dokupisz ten krótszy, ale to trzeba by spróbować na teleskopie, czy obrazy są akceptowalne dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, nie wyraziłem się jasno. Narazie potrzebuję jednego okularu. Do przeglądu mam 30 mm erfla i mimo że nie jest to zbyt dobry okular ze względu na zbyt dużą źrenice wyjściową jak na dobsoba 10" i rozjechane gwiazdki na brzegu pola to nawet ujdzie. Jaki wg Pana okular będzie lepszy: ten o ogniskowej 8-9 mm czy raczej coś koło 13-14 mm ? 13 mm (ok 100 x) chyba wystarczy na gromady kuliste i detale w galaktykach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gromad i galaktyk:  mam budżetowego hyperiona 13mm i jest bardzo fanie, widziałem kiedyś niebo przez Delos 14mm i zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, ale to jest okular w cenie teleskopu i jak bym miał kasę na oba okulary to i tak chyba bym został przy heperionie.

Używki hyperiona 13mm chodzą za 300zł.

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby kupić raz a dobrze musiałbyś przynajmniej pojechać na jakiś zlot i sprawdzić różne okulary, bo jednemu pasuje to drugiemu tamto :)

Ja przez długi czas używałem w GSO 10" ES-a 14mm, a na kuliste taniego barlowa 2x vixena co dawało mi 7mm z powyższym ES-em. Wkręcając samą soczewkę barlowa w okular dostajesz jeszcze coś w okolicach 9mm :)

Później dokupiłem do kompletu ES-y 8,8mm i 24mm i nic mi więcej do szczęścia nie trzeba ;)

Tylko mi ES-y pasują choć mają specyficzny ER i trzeba wklejać oko w soczewkę, a z racji że:

4 godziny temu, Kuma213 napisał:

Wygoda jest dla mnie ważniejsza niż ultraszerokie pole widzenia

To chyba bym ich Tobie nie polecił i LVW będą chyba lepszym wyborem. Nie wiem jak jest we wspomnianych Morpheus-ach o których pisał Bartolinii.

Wszystko też zależy od tego jakim budżetem się dysponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zakupie Barlowa GSO 2x2'' ED, natomiast jak on będzie współpracował z zakupionym okularem to rzeczywiście nie wiadomo, jasne jest natomiast że lepszy byłby osobny okular ale to chyba w dalszej perspektywie. Nie jestem jakimś totalnym fetyszystą i jakieś wady na obrzeżach mogą być. Zaproponowany Baader hyperion byłby ok tylko czy transmisja i kontrast nie jest przypadkiem dużo mniejsza od Vixena LVW czy wspomnianego Morpheusa ?. Cenowo to najlepiej do ok 1000 zł. Na zebranie reszty przyjdzie jeszcze czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cos takiego, jak okular docelowy, rozumiem jeden . Do przegladu nieba, do DS, do planet - kazdy bedzie inny, jesli zalezy Ci na jakosci obserwacji . 

Z biegiem czasu i poprzez porownania, wymiane doswiadczen - dojdziesz czasem do wniosku, ze ten " docelowy " to moglby byc inny... 

Preferencje sie ksztaltuja w miare "jedzenia" - nabywania doswiadczen ...  

Tez mialem dobsona 10 cali i w ciagu prawie 10 lat kilka razy zmienialem takie " docelowe" - a to wcale nie z kaprysu czy klopotu bogactwa  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kuma213 napisał:

Zaproponowany Baader hyperion byłby ok tylko czy transmisja i kontrast nie jest przypadkiem dużo mniejsza od Vixena LVW czy wspomnianego Morpheusa ?. Cenowo to najlepiej do ok 1000 zł. Na zebranie reszty przyjdzie jeszcze czas...

Jak Masz budżet do 1000 PLN to bierz Morfeusza. Transmisja będzie podobna, tyle że hyperion będzie trochę gorzej współpracował z takim światłosilnym teleskopem (astygmatyzm własny okularu) 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Lvw 13 i choć go lubię,  to zostawiłem Morfeusza 17.5mm w/g moich porównań ma lepszą transmisje i punktowość. 

Nieostrość brzegowa jest ciut większa, ale ma też większe pole. Jego pole Wciąga . 

Również polecam Morfeusza 12.5mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z morpheusem 12,5 mm kiepskie doswidczenie . Zniechecil mnie zoltawy odcien w  pasie po obwodzie pola widzenia, no i niebieski krag diafragmy.

Zaznaczam, ze w obserwacji dziennej, bo noce byly bez czystego nieba. Nie chcialem przedluzac prob, czekac na dobre ciemne niebo -  wiec zwrocilem do Supry

w Pradze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 14 mm............ Praktycznie najbardziej uniwersalny, do planet...... do ds...... ale na pewno nie docelowy. Cena przystępna, jakość wykonania ok. Już sam fakt, że na giełdzie bywa bardzo rzadko bo szkoda go się pozbywać:emotion-5: Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.