Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2019]


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Mieliśmy niepowtarzalną/rzadką okazję podziwiania wszystkich typów obłoków na wczorajszym niebie. Typ I woale pojawił się najwcześniej bo ok 22-ej. Przypominały cirrusy z tą różnicą, że nie przesłaniały gwiazd jak one. Później pojawiły się wyraźne struktury pasm (typ IIa i IIb) o rozmytych i ostro zarysowanych brzegach. Pod sam koniec widać było, że te pasy są wzajemnie poprzeplatane. Większe pasy przybrały formę grzbietów (typ IIIa) z falami w pasmach krótkich (typ IIIb). A ostatnią formę IVa - wiry, dało się dostrzec jako pierścienie o ciemnych środkach. Świadczyło to o turbulencjach w mezopauzie. Jasność obłoków była taka, że oświetlały one dłoń tak samo jak Księżyc w pełni po drugiej stronie nieba. W 5-cio stopniowej skali dałbym im 4-5. To było coś!

IMG_6775a.jpg

IMG_6761A.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Legre said:

Wczorajsze obłoki nad moim domem.

Pierwsze, co mi się w oczy rzuciło, to nie obłoki srebrzyste, tylko ... 3 lampy jarające po oczach na domu miłośnika astronomii... :new_shocked:
(wiem, czepiam się, to Twój dom i Twoje zainwestowane pieniadze, ale kłuje po oczach. Niemniej obłoczki piękne!)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki powrót do NLC z 17 czerwca. CZegoś takiego jeszcze nie widziałem. Wychodząc z domu widziałem te kłęby, 20 min później dotarłem do miejscówki i jeszcze sie troche kręciłem (bo pomysł na zdjęcia był inny), zanim dotarło do mnie, że mam NLC od ... południa. Kilkanaście stopni nad południowym horyzontem! 

Fotka ponizej, to któraś tam seria strzelana w amoku. Dotarłem na chatę po północy i pstrykałem do rana na dwa aparaty. Chciałbym to wam pokazać, ale kiedy to obrobię :/

Godz 22:28, a550, sony 18-55 @18mm, 1s, f5, iso 200, bb 5500K, kadr ok. 100 st.

Od lewej zastrzałkowani: Munio, Jupek, Arktur, Spika.

 

NLC20190617 097-108.JPG

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że cirrusy w cieniu są zwykle szare. To na moje oko świeciło. Może przesadzam? Potem przelazły na zachód i połnocny-zachód. Jak z tego wyczesać NLC? Pano 360 st., Łysy na lewej krawędzi zdjęcia, 22:40.

 

898408318_NLC201906170142-0160.thumb.jpg.c8d71a78845532e7bfcb448189fcb234.jpg

 

Pół godziny później wyglądało to tak (NW na srodku kadru). Tu już na pewno są NLC. Cirrusy też? 22:501697148754_NLC201906170180-0190.thumb.jpg.a7e2a073d9d007ae10ebb5798574191d.jpg 

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fredrixxon napisał:

Tylko że cirrusy w cieniu są zwykle szare. To na moje oko świeciło. Może przesadzam? Potem przelazły na zachód i połnocny-zachód. Jak z tego wyczesać NLC? Pano 360 st., Łysy na lewej krawędzi zdjęcia, 22:40.

U mnie o 22:46 nic nie świeciło, zaczeły się pojawioać NLC co wiadac na zdjęciu.  Środek kadru (maszt na hotyzoncie to północ N). Zdjęcie wykonane o 22:46 więc możesz porównać czy struktura obłoków, moich i Twoich, sie pokrywa.

 

EOS_50D_2019_06_17_019440-1.jpg.cf2c0820ea77b12a1708f54b2029211f.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki quad, właśnie chciałem o takie prosić. Jaka ogniskowa?

Te dwie plackowate struktury (na środku i na leweo od środka twojego kadru) u mnie o tej porze są na NWW. Żeby było śmieszniej, z seri moich zdjęć widać, jak powstają z tego cirrusa. Może jego wędrówka pokryła się z powstawaniem prawdziwych NLC.

Zastanawiam się, jak położenie obserwatora wpływa na widziane przez niego NLC. Chociaż są wysoko, to jednak jest to światło odbite i różna odległość od terminatora może dawać trochę inne obrazy.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.