Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2019]


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki, że tak raz za razem, ale między praniem i sprzątaniem klecę te widoczki i nie mogę sie powstrzymać :)

Jedna z pierwszych wczoraj, z opisanym zasięgiem. 22:42. W towarzystwie niskich chmur wychodzą czasem bardzo malowniczo.

 

NLC20190621 8991-9002.jpg

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DARK napisał:

Każde pojawienie się obłoków w tym sezonie (i nie tylko) pokazuje pewną prawidłowość, że lubią pojawiać się w towarzystwie innych chmur, sporadycznie zaś występują wyłącznie same. Zauważyłem też, że obłoki nie lubią upałów (a więc i bezchmurnego nieba), uwielbiają zaś spływ polarnych mas powietrza. 

Jakoś u mnie ta Twoja teoria się nie sprawdza. U mnie zazwyczaj jest bezchmurnie wieczorami mimo, iż za dnia potrafi być jakieś zachmurzenie, czasami nawet całkowite.

Obłoki nie mają nic do "lubienia" :laughbounce2: Raczej na tych 85 km nad powierzchnią ziemi jest zimno cały czas. Jest zachmurzenie to jest, nie ma to nie ma. Widzisz NLC lub nie i tyle w temacie, choć masz pawo to budowania takich teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, quad napisał:

W chojnicach również obłoki srebrzyste miały zabarwienie czerwonawe, a pogoda była bdb, czyste bezchmurne niebo, żadnych opadów wcześniej. Na tym ujęciu kolor czerwony zaczyna się pojawiać. Ja wykluczyłbym wpływ frontu na ten kolor.

Dzięki wielkie! No to mamy ciekawą zagadkę... ;) Widziałem też fotki z paru miejsc w Europie i tam też utrwaliła się tajemnicza purpura. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Andrzej78 napisał:

Witam !

Nagrałem krótki filmik ale nad Rzeszowem niestety przysłaniały chmurki :( 

Dziś pewnie też Obłoki dadzą popis i też mam chmurki :( 

Pozdrawiam !

 

 

 

 

NLC 21.06.2019.wmv

Trochę pech z tymi chmurkami bo perspektywa doskonała . A Czy dzisiaj będą  obłoki , trudno powiedzieć . Mimo wszystko to dość rzadkie zjawisko .

Pozdrawiam !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Andrzej78 napisał:

Nagrałem krótki filmik ale nad Rzeszowem niestety przysłaniały chmurki :( 

Andrzeju, postaraj się obniżyć trochę temperaturę barwową ekspozycji - dzięki temu NLC wyjdą na zdjęciach bardziej wyraziście. Miasto u stóp to bardzo fajny pomysł na kadr, ale w Twoim przypadku dobrze byłoby poszukać miejsca z mniejszą ilością drzew lub wyjść ponad ich wierzchołki (o ile to możliwe) ;) Powodzenia :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej78 napisał:

Może ktoś pomoże rozwikłać ten Radar ? Obserwują dolną tabelkę zawsze po aktywności tych chmurek tak o 18 tej zaobserwowałem że obłoki pojawiają się później !

Dziś Radar zaraz pęknie :D 

OSWIN_Mesosphere_4hour.png

Owy radar nie pokazuje echa samych chmur a wykrywa wolne elektrony, które przyczepiają się do kryształków lodu tworzących NLC, ze względu na zasadę działania radaru, kryształki lodu tworzące NLC są pobudzane bezpośrednio światłem słonecznym, dlatego wieczorem i w nocy radar gubi sygnał.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, HaQ napisał:

Owy radar nie pokazuje echa samych chmur a wykrywa wolne elektrony, które przyczepiają się do kryształków lodu tworzących NLC, ze względu na zasadę działania radaru, kryształki lodu tworzące NLC są pobudzane bezpośrednio światłem słonecznym, dlatego wieczorem i w nocy radar gubi sygnał.

Tak myślałem nad tym i mam wątpliwość. Obłoki świecą dzięki temu, że cały czas są oświetlane światłem słonecznym, czyli zgodnie z tym co napisałeś radar powinien cały czas pokazywać sygnał. Więc coś tu nie gra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HaQ napisał:

Owy radar nie pokazuje echa samych chmur a wykrywa wolne elektrony, które przyczepiają się do kryształków lodu tworzących NLC, ze względu na zasadę działania radaru, kryształki lodu tworzące NLC są pobudzane bezpośrednio światłem słonecznym, dlatego wieczorem i w nocy radar gubi sygnał.

Coś w tym jest bo radar nie rejestruje między 20 a 3 rano ! Dlaczego ? chyba że coś przeoczyłem ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.