Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

23:23 w Warszawie zaobserwowałem przez teleskop około 25-30 punktów ustawionych w linii poruszających się z zauważalną prędkością w kierunku NE (strona horyzontu). Akurat obserwowałem Jowisza. Skierowałem na nie teleskop było widać tylko szybko poruszające się punkty. Czy ktoś wie co to jest? Pierwsze co pomyślałem to - Starlink jednak już sam nie wiem... 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez widzielismy w kilka osob. O masakra. Co to bylo? Punkty nie zmienialu odeleglosci miedzy soba. Tak jakby sznur gwiazd rozno odsuneitych od siebie lecial w konkretnym kierunku. Przmieszczal sie w kierunku NE. Wszyscy niech patrza na niebo i robia foty.

Przmeiszczalo sie na wysoksoci samolotow i mialo jansaoc gwiazd.

Edytowane przez Raad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Raad said:

Tez widzielismy w kilka osob. O masakra. Co to bylo? Punkty nie zmienialu odeleglosci miedzy soba. Tak jakby sznur gwiazd rozno odsuneitych od siebie lecial w konkretnym kierunku. Przmieszczal sie w kierunku NE. Wszyscy niech patrza na niebo i robia foty.

Przmeiszczalo sie na wysoksoci samolotow i mialo jansaoc gwiazd.

Dokładnie tak jak piszesz. Skywatcher 150/750 ze szkłem  25 mm mieściły się 4 w około 2s. całość wychodziła z okulara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Przybywamy w pokoju miło ze nas zauważyłeś!

 

A tak serio to nad Przemyślem zaobserwowałem to samo zjawisko około trzydziestu świateł lecących w jednej linii z zachodu na wschód o tej samej godzinie. Wyglądało to jak gwiazdy poruszające się jednostajnym tempem jedna za drugą w tym samym kierunku.

Czy ktoś może wytłumaczyć co to było ? Czy mam się szykować na atak kosmitów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Przybywamy w pokoju miło ze nas zauważyłeś!

 

A tak serio to nad Przemyślem zaobserwowałem to samo zjawisko około trzydziestu świateł lecących w jednej linii z zachodu na wschód o tej samej godzinie. Wyglądało to jak gwiazdy poruszające się jednostajnym tempem jedna za drugą w tym samym kierunku.

Czy ktoś może wytłumaczyć co to było ? Czy mam się szykować na atak kosmitów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, domel003 said:

Niestety na razie brak TLE dla Starlinków, ale pewnie jutro lub pojutrze będą pierwsze dane, żeby to potwierdzić. Podobno w Rosji też już zaobserwowano ten sznur świateł.

Masz jakiegoś linka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.