Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

Składnik OBJECT AQ (2019-029 AQ = 44273) który jest najjaśniejszy z grupy i leci pojedynczo dziś u mnie ma dwa przeloty ok. 22:12 i 23:48 CEST. Poniżej mapki nieba z trasą.

Dla zach. i płd. zach Polski warunki będą lepsze i przelot ok 1 min wcześniej

 

najnowsze dostępne TLE dla tego obiektu to:


0 OBJECT AQ
1 44273U 19029AQ  19153.94654229 -.00000284  00000-0  30307-5 0  9994
2 44273  53.0013 128.5480 0006026 305.3508  54.6933 15.42842817  1609

 

2019-06-04_115603.thumb.png.ee854c591ba0a12680ca3627f122739b.png

 

 

 

2019-06-04_115719.thumb.png.4289fb38265e5f6fc136be5fe4b244e8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
34 minutes ago, DarX86 said:

Jak żyć? jak nie chmury to ....
Była godzinka czystego nieba klatki po 4 min i czyste są dwie...

starlink.thumb.jpg.61dbb74593ae5a2f0af3ad894621cc36.jpg

OOOO, powstaje nowy dział astrofocenia z "filtrami dyfrakcyjnymi" założonymi prawie krzyżowo :(:movingtongue:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2020 o 22:32, count.neverest napisał:

Jak pociski smugowe ":-)

Chciałem napisać "tylko wolniej", ale potem uświadomiłem sobie, że przecież te satelity poruszają się 8 - 9 razy szybciej niż pocisk z kaemu, tylko są po prostu odległe od nas o kilkaset kilometrów i dlatego tak to wygląda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzecia seria (w sensie te wystrzelone 29 stycznia) przelatywała wczoraj o tej porze przez Woźnicę.

Z kolei dziś o 20 warto spojrzeć na przelot Starlinków z drugiej serii przez Oriona i Bliźnięta - wśród nich jest ten jeden satelita testowy o zmniejszonym albedo - można sobie porównać, czy faktycznie jest ciemniejszy (z tego co czytałem, to wg pierwszych pomiarów ok. o połowę mniej światła).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Mam pytanie - wczoraj wyszedłem u siebie na podwórko na osiedlu w Warszawie i zobaczyłem, jak przez Woźnicę przelatuje wianuszek satelitów jedna po drugiej. Miało to miejsce ok. godz. 20.00. Czy był to Starlink?

W jakich odstępach od siebie leciały? Skoro to satelity z 29 stycznia to czy nie powinny już być od siebie odległe o kilka/kilkanaście stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj około 19:27 wyszedłem na balkon i zaobserwowałem wysoko na niebie dość jasnego satelitę. Leciał z zachodu na wschód. Za nim w odstępach około 10 sekund, może więcej leciały kolejne. Jeden puścił nawet zajączka, jak satelity Iridium. Trwało to z dobre 5 minut jak nie więcej. Nie wiem, która to seria Starlinków, ale w końcu je wizualnie zaobserwowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alice napisał:

W jakich odstępach od siebie leciały? Skoro to satelity z 29 stycznia to czy nie powinny już być od siebie odległe o kilka/kilkanaście stopni?

Właśnie odstępy wyglądały mi na około kilkanaście stopni od siebie i były stosunkowo regularne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Właśnie odstępy wyglądały mi na około kilkanaście stopni od siebie i były stosunkowo regularne...

Aha, no dobra ale w takim razie nie nazywajmy tak dużych odstępów "sznurkiem" bo to jest mylące. Dla mnie "sznurek" satelitów to takie coś:
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel wydrukował mi mocowanie do kamery (jeszcze raz dziękuję!), więc mogłem w końcu spróbować nagrać coś z użyciem noktowizora P8078HP.

No to nagrałem wczoraj przelot "ciemnego" i "normalnego" Starlinka przez gwiazdozbiór Bliźniąt. Było trochę chmur, ale akurat udało się trafić w dziury między nimi. Obiektyw to Jupiter 37A (135m) otwarty na maksa, z filtrem CLS Optolonga, a kamera to Chameleon3 (tak właściwie trzeba zarejestrować obraz z ekranu noktowizora i potrzebny jest do tego kolejny obiektyw, więc użyłem do tego szerokokątnego obiektywu 2,8mm - bo akurat taki mam - m.in. stąd spore zniekształcenie obrazu im poza centrum).

 

Wygląda na to, że faktycznie ta eksperymentalna powłoka coś daje. Co prawda nie eliminuje to całkowicie problemu, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku.

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Udało mi się wczoraj złapać świeżo wypuszczone Starlinki:
1519500616_starlink7.gif.058b03a1ab415fbc51d523e3d39999a5.gif

Dupy nie urywa, ale coś tam widać - były nisko nad horyzontem, rejestrowane z balkonu nad dachami pobliskich domów. Mak 150 + reduktor ogniskowej GSO 0,5x + IR-Pass 685nm + Chameleon3. Odległość to mniej-więcej od 1000km na początku nagrania do 670km w momencie wejścia w cień Ziemi. Nie wiem, czy to się liczy jako daleka obserwacja w bliskiej podczerwieni? :D

 

I jeszcze w powiększeniu, kilka najlepszych klatek z końca nagrania, (zsumowane po dwie kolejne):

761240973_starlink7duy.gif.809cd2b778ea0f63befc702ef2e78ee5.gif

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.