Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, udało mi się dziś rano nagrać przelot nowej partii Starlinków.

 

Planowałem uchwycić je Newtonem 1000/200, natomiast pełnia Księżyc i chmury zakrywające zachodnią część nieba skutecznie pozbawiły mnie złudzeń. Dobrze że miałem obok Nikona D750 z założoną 50-tką. Jedyne co mogę powiedzieć  obserwacji, że zaskoczyła mnie prędkość przelotu, nigdy wcześniej nie widziałem ich w zenicie, pewnie dlatego że tak szybko leciały i ja ich nie zauważyłem.

 

Ostrzegam, materiał jedynie dla wielbicieli POTĘŻNEGO szumu, klimatu małych miasteczek i wycia psów i kotów.

 

Gdyby kogoś interesowało to obrazek nagrywany był na ISO 25600 i F.1.8

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Uwaga!

Dziś kolejny start i możliwość zobaczenia starlinków i drugiego stopnia ;)

Jeśli wystartuje planowo, to ok 20:40 - 20:44 będzie przelot nad płd-zach horyzontem.

Załączam mapkę dla Wrocławia.

PassSkyChart2.png

Na heavens-above można sprawdzić przelot dla swojej miejscowości.

 

Edytowane przez Rogal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj scrub.... :(

(Firma SpaceX poinformowała, że start został przełożony z powodu problemów związanych z odzyskiem. Potwierdzono, że start planowany jest na 18 września, ale problemem może być pogoda, prognozy dają obecnie jedynie 30% szans na korzystne warunki.)

info z forum spacex

 

Edytowane przez Rogal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Przelot Starlinków zarejestrowany przez kamerę PAV07 13.03.2021r o godz. 04:53:11 na tle Dużego Wozu (z paczki L20, która wystartowała 11.03, czyli 2 dni wcześniej)

035311.gif.ca915518eda74c731ba3be0063e5233a.gif

 

Jutro rano o 5:08 może być ciekawy widok 2 "pociągów" krzyżujących się w Pegazie (paczka L20 z L21):

https://heavens-above.com/StarlinkLaunchPasses.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

https://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&satid=72390&mjd=59291.1714298341

https://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&satid=72360&mjd=59291.1715741844

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taak, faktycznie w marcu tego roku mieliśmy wysyp Starlink-train, możliwych do obserwacji z terenu Polski, po dłuższej przerwie (od sierpnia zeszłego roku), kiedy czasy startów kolejnych misji Starlink, były niekorzystne z punktu widzenia obserwatorów satelitów w kraju.

 

Dla zainteresowanych podaję linka gdzie, można dowiedzieć się więcej szczegółów o kolejnych misjach Starlink i ich obserwacjach z terenu naszego kraju:

 

Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.

 

Aktualnie szykuje się nowy, "gęsty" Starlink-train nad Polską. SpaceX zapowiada start kolejnej misji Starlink-25 (V1.0-24) w dnu jutrzejszym, czyli 29-04-2021 o godz. 5:44 CEST (uwolnienie satelitów 6:48:31.300 CEST):

 

Cytat

Derived from a pre-launch Starlink-V1.0-24 state vector, provided by SpaceX. A TLE is provided for the entire stack, as well as one for a single satellite.
Launch: 2021-04-29 03:44 UTC. Deployment: 2021-04-29 04:48:31.300 UTC.

Źródło

 

... czas startu jest korzystny do obserwacji "gęstego" Starlink-train w kolejnych dniach po starcie, w godzinach wczesno-rannych. Nie mylić z przelotami już luźniejszych zbitek satelitów Starlink, pozostających nadal na orbitach parkingowych (czasami dosyć długo) w celu uzyskania właściwej pozycji w konstelacji (dzięki zjawisku precesji). Naprawdę ciekawie wyglądający, jak gesty łańcuszek paciorków, Starlink-train można obserwować w zasadzie tylko do kilku dni po starcie, a to się nie zdarza zbyt często (choć początek tego roku obfitował w takie przeloty, bo godziny startów były dla nas korzystne). Więc jeśli w najbliższych dniach rano dopisze u nas pogoda, to polecam obserwacje "prawdziwego" i jasnego Starlink-train. Więcej szczegółów (z symulacjami przelotów) będzie można zobaczyć tutaj:

 

Falcon 9 | Starlink-25 | 29.04.2021

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro (tj. 1-05-2021), na drugą dobę po starcie Starlink-25 (V1.0-24) możemy oczekiwać przelotu satelitów z nowej paczki centralnie nad Polską w godzinach wczesno-rannych (ok. 3 rano, w zasadzie już za 4 godz.), co umożliwi (jeśli dopisze pogoda) obserwację "gęstego" Starlink-train praktycznie z każego miejsca naszego kraju. Pokażę jak to może wyglądać na podstawie symulacji przelotu,  widzianego z mojej miejscówki (Lublin). Do zrobienia widoków FPV i filmiku (OBS Studio) wykorzystałem Stellarium. Widoki orbitalne konstelacji Starlink z wizualizacji on-line na CelesTrak.

 

Przygotowałem aktualny zbiór danych TLEs dla wszystkich Starlinków z konstelacji plus 100 jasnych satelitów w jednym pliku txt, na podstawie którego robiłem symulacje FPV w Stellarium:

 

starlink&visual_TLEs_30-04-2021.txt

 

Wykorzystując powyższy plik możecie zrobić symulacje FPV w Stellarium dla swoich miejscówek obserwacyjnych.

 

U mnie w Lublinie przelot w czasie górowania ok. 10 minut kątowych nad gwiazdą Polarną. Satelity będą wychodziły z cienia Ziemi w pobliżu tylnych kół Wielkiego Wozu, czyli znanego asteryzmu z gw. Wielkiej Niedźwiedzicy. Na zrzutach najpierw widok orbitalny (czas UTC), potem FPV dla mojej miejscówki (czas CEST=UTC+2) - czasy dla momentu przelotu nad Polarną.

 

Przelot pierwszego satelity Starlink-2527, który się już trochę wysforował do przodu:

Str25-orb1_1-05-2021.jpg.0fbf9dda93e8f22c9fe8314a537a6fbe.jpg

Str25_1-05-2021_2-57-00_Lublin.jpg.c0a9896ed1253e75e8fea1a8772c0af9.jpg

Str25_1-05-2021_2-57-00_Lublin_op.jpg.5a10898a49bbd269b6a4154c6938777f.jpg

 

Awangarda Starlink-train: Starlink-2511

Str25-orb2_1-05-2021.jpg.d1076503ba7a7742fd35537c4bf65256.jpg

Str25_1-05-2021_2-58-10_Lublin.jpg.35a25386276f7aa91daa122033e547ec.jpg

 

Maruder Starlink-train: Starlink-2567

Str25-orb3_1-05-2021.jpg.f5e3f0f3e1aa473ee81025390f52f7d5.jpg

Str25_1-05-2021_2-58-41_Lublin.jpg.639a8750c0644791f2be3bb3c8c2f590.jpg

 

Satelity przed końcem przelotu, widocznego z mojej Lubelskiej miejscówki (ok. 10° nad wschodnim horyzontem):

Str25-orb4_1-05-2021.jpg.98670bd825e7c04a9650ff2bc3dcc1f4.jpg

Str25_1-05-2021_3-00-31_Lublin.jpg.5aaaa0192be6cf33d59b4ec5b6d58f6a.jpg

 

Na koniec zbliżenie, pokazujące jak gęsto leci rozpakowana paczka 60 satelitów na drugą dobę po starcie:

Str25-orb5_1-05-2021.jpg.98da53431609b3e6d126856971001400.jpg

 

 

Zrobiłem trochę tych wrzutek, żeby pokazać jak przydatna może być wizualizacja orbitalna on-line na CeleTrak dla określania czasu widoczności satelitów przed wschodem, czy po zachodzie Słońca (trzeba tylko w wizualizacji załączyć oświetlenie Ziemi i wyłączyć atmosferę).

 

Film symulacja ze Stellarium przelotu Starlink-train

 

... może nie jest najlepszy jakościowo (szybko robiony w OBS Studio), ale mniej więcej pokazuje jak to będzie w realnym czasie wyglądało już za trzy godz. u mnie w Lublinie.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po przelocie. Obserwacja zaliczona z powodzeniem, choć tylko miejsko-balkonowa - krótka, między  budynkami w trakcie górowania Starlink-train. Akurat mam widok na część nieboskłonu północnego z gwiazdą Polarną. Choć już wielokrotnie widziałem Starlink-train, w nie dłuższym jak do kilku dni po starcie przelocie, to za każdym razem zaliczam opad szczeny :new_shocked: - widok jest tak irracjonalny, że zupełnie niewiarygodny - mózg się buntuje widząc coś takiego, a przecież człowiek wie co widzi! Niebo dzisiaj pozwoliło na obserwacje choć wyglądało jak mleko o granatowym zabarwieniu (duża zawartość drobnej pary wodnej w górnych piętrach atmosfery). Gwiazdę Polarną ledwo mogłem dostrzec gołym okiem, mimo to Starlink-train był doskonale widoczny. Satelity były dużo jaśniejsze od Polarnej, a w zwykłej lornetce (BK7) 12x50 to już zupełny odjazd! . W lornetce wyglądały jak jednakowo świecące jasne paciorki, rozsypujących się korali, jednak przy obserwacji gołym okiem miałem wrażenie, że niektóre fragmenty Starlink-train są jakby słabsze - czyżby już na drugą dobę po starcie zaczynali je obracać na sztorc względem Słońca, żeby obniżyć ich jasność!? Ktoś oglądał dzisiejszy przelot?

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem zarowno wczoraj 30.04. jak i dzisiaj 01.05.2021. Dzisiaj pogoda troche gorsza, ale Starlinki widoczne doskonale, zarowno golym okiem jak i przez lornetke 10x50. Pociag ogladalem pierwszy raz, wiec widok jakby nie z tej Ziemi. Na pierwszy rzut oka nie widac zeby satelity sie rozpraszaly, no chyba ze ten ostatni, troche jakby sie spoznial i gonil reszte. Przez lornetke naliczylem ich 54szt. Jezeli ktos jeszcze nie widzial Starlink Train, to namawiam do porannej pobodki. Niesamowite przezycie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Margor77 napisał:

...  Na pierwszy rzut oka nie widac zeby satelity sie rozpraszaly, no chyba ze ten ostatni, troche jakby sie spoznial i gonil reszte. Przez lornetke naliczylem ich 54szt. Jezeli ktos jeszcze nie widzial Starlink Train, to namawiam do porannej pobodki. Niesamowite przezycie.

 

... to nie działa tak szybko. Będąc na tak niskiej jeszcze wysokości satelity przemieszczają się stosunkowo szybko i obserwacja ich nie może trwać dłużej, jak parę minut (cały dzisiejszy, niepełny przelot nie trwał nawet 4 min.). Poza tym zjawisko perspektywy dokłada swoje - będąc daleko od obserwatora są pozornie bliżej siebie, górując lecą "luźniej", więc tak od ręki to się nie da tego zauważyć. Z dnia na dzień różnica będzie coraz większa - jutro (trzecia doba po starcie) będą leciały już znacznie luźniej, wyraźnie będzie to widać. Niestety u mnie pogoda się zbuntowała i chyba klops będzie z jutrzejszych obserwacji.

 

Pozdrawiam: Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budzik zadzwonił i kilka minut przed 3 patrzyłem w niebo, Gwiazdy świeciły, i na południu, i w zenicie, i na wschodzie i zachodzie, a pod Polarną chmury ... Kasjopei nie widać, Starlinków też nie było widać ... a najbliższe noce mają być zachmurzone - obserwacja negatywna :(
Dobrze, że 3,5h wcześniej było pięknie i poobserwowałem sobie 2 komety!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

M.K. masz następną okazję. Dzisiaj rano (niedziela 8:42 CEST) wystartowała następna paczka starlinków: Starlink27 (V1.0-L26). Czas startu jest korzystny do obserwacji "gęstego" Starlink-train z terenu Polski w godzinach wczesno-rannych, w kolejnych dniach po starcie. Wprawdzie nie będą to przeloty pełne (satelity będą wychodziły z cienia Ziemi około górowania), no i przeloty raczej nie za wysokie (każdego dnia wyższe), ale lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. ;)

 

TLEs tylko dla 60 szt. Starlinków z tej paczki:

Str-27_9-05-2021_TLEs.txt

 

Niżej kilka symulacji ze Stellarium (na zrzutach widać wszystko co niezbędne do obserwacji, czas podany dla chwili, kiedy wszystkie satelity wyjdą już z cienia Ziemi).

Pierwsze trzy zrzuty pokazują symulację FPV przelotów z mojej miejscówki, czyli w Lublinie, kolejno na pierwszą (niecałą) dobę, drugą i trzecią po starcie, żeby pokazać jak szybko satelity rozlatują się w łańcuszku, oraz jak zmienia się wysokość przelotu w kolejnych dniach:

Starlink-train_10-05-2021_2-52-23_Lublin.jpg.7f77a30f5af1de1da7583c0dcab6889d.jpg

Starlink-train_11-05-2021_2-50-37_Lublin.jpg.a65ad7646ce2a472c75f5c749a2926bf.jpg

Starlink-train_12-05-2021_2-48-52_Lublin.jpg.e7f29b7e9f8da3bf74de0b686b81af49.jpg

 

 

Jutro rano naprawdę "gęsty" Starlink-train na niecała dobę po starcie, jednak w niskim przelocie, ale wszystkie (poza jednym) Starlinki można będzie złapać w polu widzenia lornetki 10x (będą leciały jeszcze w bardzo gęstej zbitce):

Starlink-train_10-05-2021_2-52-23_10x_Lublin.jpg.14f35ef62f03ae774348bad0c44f94df.jpg

 

... i na koniec trzy wizualizacje na 11-05 (drugą dobę po starcie, gdyż zapowiada się ładna pogoda w całym kraju) dla róznych miejscówek.

 

Gdańsk:

Starlink-train_11-05-2021_2-50-39_Gdansk.jpg.3779c207d324622fd7889e3e3b7920d0.jpg

 

 

Białystok:

Starlink-train_11-05-2021_2-50-39_Bialystok.jpg.520c607ce768969516446068af23b622.jpg

 

 

Łódź:

Starlink-train_11-05-2021_2-50-40_Lodz.jpg.f7a36afa926949d0d79a3056eea959ae.jpg

 

 

Kraków:

Starlink-train_11-05-2021_2-50-39_Krakow.jpg.bda0ba820d9b6d919160a4165496da5b.jpg

 

Lornetka będzie przydatna (szczególnie w mieście), gdyż satelity przy tak niskiej elewacji w czasie przelotów mogą nie być najjaśniejsze, choć pewno będą miały dużo lepszą jasność niż to podaje Stellarium.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogal dobrze pisze, to co widział Wessel, to były satelity ze startu Starlink-25 (V1.0-L24), COSPAR ID: 2021-36. To nie był Starlink-train, tylko satelity z konstelacji Starlink rozwalone już na cały nieboskłon w drodze na orbitę parkingową (cały przelot trwał ok 14 min - satelity lecą już luźno). Wizualizacja niżej (widok z mojej Lubelskiej miescówki):

Str25_9-05-2021_21-51-19_Lublin.jpg.a6332964225a2f8a358a31a03e38dd8a.jpg

 

Takie przeloty nie powodują już "opadu szczęki" - co najwyżej mogą wywołać frustrację (ale przypominam, że to wątek obserwacyjny - tu nie dyskutujemy o "wyższości świąt takich nad owakimi " ;) Wątek dyskusyjno-dywagacyjny jest: TUTAJ)!  Natomiast to co przedstawiłem wcześniej, to inna sprawa, zawsze mam głupiego banana na gębie, jak to widzę!  Starlink-train z "opadem szczęki" tylko do trzech dni po starcie, a to nie zdarza się często (odpowiednia pogoda-właściwa godzina startu: ściśle powiązane)!

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ktoś chce sobie zasymulować (np. w Stellarium), co się dzieje u niego na niebie w związku ze Starlinkami to niżej podaję plik txt zawierający  TLEs dla wszystkich (na chwilę obecną) satelitów z konstelacji Starlink (dodałem dodatkowo TLEs dla 100 najróżniejszych i najjaśniejszych satelitów):

 

starlink&visual_9-05-2021_TLEs.txt

Aktualne pliki pobrane z CelesTrak w celu zrobienia składanki interesujących mnie w danej chwili satelitów.

 

Może to być przydatne przy planowaniu astrofoto.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szuu napisał:

nie trzeba odpalać pliczku w stellarium - najnowsze dzisiaj narodzone starlinki są już uwzględniane w automatycznej aktualizacji z celestraka :)

 Tak ale ja często bawię się w satelitarnego Sherlocka - w zasadzie to jedno z moich hobby (patrz: TUTAJ i TUTAJ) i  mam wybrane wszystkie możliwe typy satelitów, przy aktualizacji z neta (w tym geostacjonarne i śmietnikowe), a tego jest duuużo i w wizualizacji jest spory kociokwik (tysiące starlinków giną pośród tysięcy innych satelitów ;) ). Łatwiej jest wrzucić swój plik na chwilkę (krótko i szybko się to robi) niż kombinować z przełączeniami widoczności takich, czy owakich satelitów - to nadal nie działa dobrze w tej wtyczce (tak jak bym sobie tego życzył).

 

Odpowiadając na pytanie GKG

 

uruchamiasz okno konfiguracji Stellarium: F2,

wybierasz na górze zakładkę: Wtyczki

a z lewej: Satelity

naciskasz na dole przycisk: konfiguruj

 

Otwiera się nowe okno: Konfiguracja satelitów

w Ustawieniach musisz odznaczyć (fistaszek ma zniknąć)  w kwadraciku przed: Aktualizuj dane z Internetu

Naciskasz przycisk: Zaktualizuj z plików

 Uruchomi się (zamiast aktualizacji plików źródłowych TLEs z internetu) windosowska przeglądarka plików, gdzie docierasz do katalogu, zawierajacego Twój plik TXT (zawierający dane TLEs satelitów), zaznaczasz go i klikasz na Otwórz (w okienku przeglądarki).

 

I już możesz się cieszyć widokami FPV dla przelatujących nad twoją miejscówką satelitów z wybranego na własnym dysku pliku, a nie aktualizowanego z internetu.

 

Operacja trwa 5 sekund.

 

Później możesz ponownie zafistaszkować: Aktualizuj z internetu.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem świeżutkie z wczorajszego tłoczenia :) tylko 18 godzin po starcie!

jedyna wada że bardzo nisko a więc daleko i mała jasność - gołym okiem widziałem tylko bladą przesuwająca się linię, za to w lornetce 15x pięknie sunął pociąg niezliczonej liczby punkcików wypełniając pole widzenia.

na deser równocześnie leciała ISS i krótko za nią kolejny jasny satelita którego w przepowiedni heavens-above nie było. czyżby to eksperymentalny starlink testujący metody zmniejszaniapowiększania jasności?

 

jutro o podobnej porze starlinki mają być trochę wyżej, no ale takiego zagęszczenia już nie będzie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szuu napisał:

widziałem świeżutkie z wczorajszego tłoczenia :) tylko 18 godzin po starcie!

jedyna wada że bardzo nisko a więc daleko i mała jasność - gołym okiem widziałem tylko bladą przesuwająca się linię, za to w lornetce 15x pięknie sunął pociąg niezliczonej liczby punkcików wypełniając pole widzenia.

na deser równocześnie leciała ISS i krótko za nią kolejny jasny satelita którego w przepowiedni heavens-above nie było. czyżby to eksperymentalny starlink testujący metody zmniejszaniapowiększania jasności?

 

jutro o podobnej porze starlinki mają być trochę wyżej, no ale takiego zagęszczenia już nie będzie...

 

Taak, pogoda obserwacyjna była wspaniała (to jeden z nielicznych dni w roku u mnie w mieście, kiedy było przejrzyste niebo po horyzont - czytaj: dachy pobliskich budynków :mad: ) i nadal jest, na razie (odpukać w niemalowane).

Ja, niestety z mojej balkonowej miejscówki nie mam widoku na E<>SE zasłaniają budynki i drzewa, a nie wyłaziłem na zewnątrz, bo po wczorajszym rannym czuwaniu "nad losami świata" przed upadkiem złomu Made in China :laughing1:, byłem z lekka przymulony!

 

Za to noc z dzisiaj na jutro już zaplanowana :astronom: , czyli obserwacje satelitów na maxa, no i może jakaś kolejna miejsko-balkonowa foto-sesja ze strzelaniem do satelitów wypali (szczególnie tych odległych na GSO/GEO - ostatnie moje wypociny w tym temacie z 28 kwietna są TUTAJ).

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcelixt napisał:

A dziś lecą i jutro?

 

Jutro tj. 12 maja można jeszcze w godzinach wczesno-rannych (nie wieczorem), zobaczyć Starlink-train z ostatniej paczki na trzy doby po starcie.

 

[Edit] Dalej zrobiłem symulacje dla przelotów z 12 maja.

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.