Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

Elon Musk zrobił nam niezły kawał. Byliśmy wczoraj z kolegą PiotrTheUniverse na obserwacjach. Nie wiedzieliśmy o satelitach Star Link, możecie więc wyobrazić sobie nasze zdziwienie gdy przez niebo zaczął przelatywać sznur równo ustawionych świateł. Obserwacje lornetką i teleskopem (pow 26x) potwierdziły nasze pierwsze przypuszczenia: nie mamy pojęcia na co patrzymy :D

 

Zjawisko na pewno bardzo efektowne ale astrofotografom się raczej nie spodoba, tym bardziej że liczba przelotów w najbliższych latach będzie wzrastała wręcz lawinowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dziki napisał:

One tak zawsze będą gęsiego ;) latać czy się rozproszą? Jak to komunikacyjne to na logikę powinny się rozproszyć?

Oczywiście się rozproszą, docelowo będą tworzyć równą siatkę. Teraz pewnie je ustawią wzdłuż jednej orbity, ale równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę.

Siedziałem wczoraj od 0:10 na balkonie i nic nie zauważyłem oprócz ISS (miała przelot chyba około 0:15), ale też dziwnie bo szła z zachodu i chciałem się ustawić na afokalną z telefonu.

Rozkładając sprzet i okulary zerkałem co chwwilę jak sunie do zenitu, i będac gdzieś na "czubie" znikła mi....nie było nic - dziwne.

Może ktoś łopatologicznie określić dzisiejsze prognozowane przeloty, z którego kierunku - na który kierunek N,S,E,W?. i na jakiej wysokości w stopniach?.

Chodzi o to że balkon mi zabiera połowę nieba - nie wiem gdzie sie rozstawiać.

 

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starlink Train dostępny jest już do śledzenia w aplikacji ISS Detector na Androida.

Trzeba wejść w Filtry, Znane obiekty, kliknąć Wybierz satelity i z listy wybrać Starlink Train. Warto pamiętać o zaznaczeniu powiadomień, wówczas nie przegapi się żadnego przelotu widocznego z naszej lokalizacji. Tylko zachmurzenie może uniemożliwić obserwację.

 

Screenshot_20190525-144746.png

Edytowane przez BMcM
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Starlink - wątek obserwacyjny
6 minut temu, RobertWW napisał:

Tak, 360/60=6 deg. Czyli na jednej orbicie co 6 st. satelita. Gęstawo:g: Takich orbit na 550 km będzie kilka. Na wysokości 1150 km to samo i dodatkowo na chyba 340 km. Będzie ruch.

Z naszego punktu widzenia to nie będzie co 6 stopni. 6 stopi jest licząc ze środka Ziemii, a u nas ten kąt się znacznie poszerzy. Zrobiłem obliczenie:

image.png.2fda0f7412fda95a855bbc98840f470c.png

rZ = 6371 km

d (z tw cosinusów) = 724 km

h = 550 km (przybliżenie)

Zatem x = 66,7 stopnia

Czyli w danej chwili będziemy widzieć prawdopodobnie 2 satelity na tej orbicie. A ile orbit będziemy widzieć? Pewnie 3-4.

Obliczenie przyjmuje założenie, że satelity są równoodległe od zenitu (i orbita przecina zenit). Wydaje mi się, że ten kąt będzie się nieco zmieniać w czasie przelotu. No i założyłem, że h równa się wysokości satelitów, a w rzeczywistości jest mniejsza (więc kąt x większy). Nie umiem jednak obliczyć, ile to dokładnie powinno wynosić.

 

Wykonałem obliczenie również dla orbity 350 km. Wyszło idealnie 90 stopni. Przypadek? Nie sądzę :P

Zatem tu również będzie widać dwa satelity na raz, choć już szerzej. Zakładając, że tam też będzie 60 sztuk na orbitę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Josie napisał:

“ Starlink będzie się opierać na dwóch konstelacjach niewielkich satelitów, które będą dostarczać bezprzewodowy internet nawet do najbardziej niedostępnych miejsc”

 

12 tys satelit zeby dostarczac internet do najbardziej niedostepnych miejsc? :-)

no szacun.... :-)

 

przypomina mi to anegdote że najlepszym rynkiem na sprzedaz butow sa plemiona zyjace w dżunglach bo chodza bez butów. 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sidiouss napisał:

Też sobie ludzie pomyślą, że siedzą na tych forach i nawet nie wiedzą co leci na niebie:laughing:.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Uuuu, to teraz trzeba się będzie niżej kłaniać :D

 

5 godzin temu, wampum napisał:

Kurdę.

Siedziałem wczoraj od 0:10 na balkonie i nic nie zauważyłem oprócz ISS (miała przelot chyba około 0:15), ale też dziwnie bo szła z zachodu i chciałem się ustawić na afokalną z telefonu.

Rozkładając sprzet i okulary zerkałem co chwwilę jak sunie do zenitu, i będac gdzieś na "czubie" znikła mi....nie było nic - dziwne.

Może ktoś łopatologicznie określić dzisiejsze prognozowane przeloty, z którego kierunku - na który kierunek N,S,E,W?. i na jakiej wysokości w stopniach?.

Chodzi o to że balkon mi zabiera połowę nieba - nie wiem gdzie sie rozstawiać.

 

Nie ma tu nic niezwykłego - ISS zawsze nadlatuje generalnie z zachodu. A to zniknięcie - po prostu weszła w cień Ziemi i przestała być widoczna.

Jeśli chodzi o przeloty StarLinka to będą one wyglądać podobnie jak ISS - generalnie z zachodu, w najbardziej sprzyjającym wariancie będą lecieć praktycznie dokładnie z zachodu, przelecą bardzo blisko zenitu i znikną za horyzontem na wschodzie. Na stuprocentowo dokładne prognozy przelotów trzeba jeszcze poczekać, nie ma jeszcze dokładnych parametrów orbitalnych, ale te wrzucone wyżej dla Białegostoku powinny pasować mniej-więcej dla całej Polski, po prostu dla bezpieczeństwa zacznij wypatrywać kilka minut wcześniej. Kierunki mniej-więcej te same.

 

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Z naszego punktu widzenia to nie będzie co 6 stopni. 6 stopi jest licząc ze środka Ziemii, a u nas ten kąt się znacznie poszerzy. Zrobiłem obliczenie:

Żeby to miało sens, to zawsze w polu widzenia musimy mieć kilka satelitów, żeby na pewno mieć zasięg. Jeśli na jednej orbicie będzie faktycznie 60 sztuk co 6 stopni, to sens będzie miało, żeby było 60 takich orbit o tej samej inklinacji, też co 6 stopni. 3600 satelitów. Naraz będziemy widzieć dwie lub trzy takie orbity, a na każdej z nich jednocześnie dwa lub trzy satelity. Czyli jednocześnie w polu widzenia będzie od czterech do dziewięciu satelitów. Można na to też spojrzeć z innej strony: jeśli powyższe założenie jest poprawne, a pełne okrążenie każdy satelita będzie robić w (przyjmijmy dla uproszczenia) dwie godziny, to co dwie minuty będzie nam mniej-więcej w zenicie przelatywał jeden StarLink.
A trzeba jeszcze pamiętać, że mają być trzy takie "sfery".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przelecą trzy razy:
Pierwszy raz przelot spodziewany jest pomiędzy godziną 22.38 a 22.47. Najlepiej widoczny okaże się w południowych regionach Polski. W środkowej części kraju zjawisko będzie można dostrzec około 30 stopni nad południowym horyzontem.

Kolejna okazja nadarzy się między godziną 0.15. a 0.24. O tej porze przelot będzie znakomicie widoczny w całym kraju. W centrum kraju Starlink przelecą przez zenit.

Ostatni raz przelot będziemy mogli obejrzeć - również w całym kraju - między godziną 1.52 a 2.01.

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/niecodzienna-linia-znow-rozswietli-niebo-sprawdz-kiedy-zobaczyc-to-zjawisko,291872,1,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.