Jump to content
Paether

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie

Recommended Posts

starlinkk-1020x596.jpg

 

Ponad dobę temu (24 maja o godzinie 4:30 czasu polskiego) z przylądka Cape Canaveral na Florydzie należąca do Elona Muska firma SpaceX używając rakiety Falcon 9 zabrała na niską orbitę okołoziemską pierwsze sześćdziesiąt satelitów Starlink, które mają odpowiadać za dostarczenie szybkiego dostępu do internetu na całym świecie. Docelowo wokół naszej planety krążyć będzie aż 12 tysięcy takich obiektów. 

 

W listopadzie 2018 roku SpaceX otrzymał zgodę amerykańskiego organu regulacyjnego na rozmieszczenie 7518 satelitów obok 4425 zatwierdzonych dwa lata wcześniej (orbita od 1110 km do 1325 km). Nowa aprobata dotyczyła niskiej orbity okołoziemskiej – 335 km do 346 km. Również w listopadzie SpaceX złożył nowe zgłoszenie regulacyjne do amerykańskiej FCC, aby poprosić o możliwość zmiany wcześniej przyznanej licencji w celu obsługi około 1600 z 4 425 satelitów zatwierdzonych do działania na 1150 km (710 mil) w „nowej dolnej warstwie” na wysokości zaledwie 550 km. FCC zatwierdziło wniosek w kwietniu bieżącego roku, udzielając ostatecznie zgody na umieszczenie blisko 12 000 satelitów na 3 wysokościach orbitalnych: pierwsze 1600 sztuk na wysokości 550 km (340 mil), a następnie umieszczenie ~ 2800 satelitów na wysokości 1150 km (710 mi) i ~ 7500 satelitów na 340 km (210 mil).

 

Według pierwotnych planów start miał odbyć się 17 maja, jednak z powodu niekorzystnych warunków pogodowych został kilkukrotnie przekładany. Tydzień później projekt doczekał się realizacji. Kilkadziesiąt minut po starcie, znajdujący się nad Pacyfikiem (między Australią a Antarktydą) na wysokości ok 450 kilometrów, ostatni stopień rakiety uwolnił jednocześnie wszystkie satelity, ważące łącznie 13,6 tony. Samej rakiecie Falcon 9 po wyniesieniu ładunku udało się wrócić na Ziemię i po raz kolejny precyzyjnie wylądować na platformie.

 

starlinkdeploy.gif

 

Następnie każda z nich zaczęła manewrować, tak aby znaleźć się na zaplanowanej wcześniej orbicie docelowej na wysokości ok 550 kilometrów. Było to możliwe, ponieważ każdy satelita zawiera niewielki silnik napędzany kryptonem, pozwalający wykonywać dodatkowe manewry oraz system nawigacji Startracker, który umożliwia SpaceX poznać dokładną lokalizację każdego urządzenia i skierować je do żądanego punktu w przestrzeni. Dodatkowo każdy satelita Starlink jest w stanie śledzić inne obiekty znajdujące się w pobliżu i jeśli to konieczne, automatycznie zmieniać swoją orbitę, unikając w ten sposób prawdopodobieństwa zderzenia.

 

Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, o godzinie 6:40 Elon Musk poinformował, że nawiązano łączność i aktywowano wszystkie 60 satelitów.

Na nowej stronie Starlink pojawiły nowe informacje, a także grafiki, które zapewniają bardzo szczegółowy wygląd satelitów, które wkrótce opanują nasze niebo.

 

satellite__ANTENNA-1020x794.jpg

 

Już pierwszej nocy po wprowadzeniu na orbitę pierwszych 60 satelitów internetowych Starlink, obserwatorom nocnego nieba oraz każdemu, kto o odpowiedniej porze spojrzał nawet przypadkiem do góry, ukazał się sznur poruszających się z zachodu na wschód jasnych punktów.

Holenderski tropiciel satelitów Marco Langbroek zachwycił  fanów kosmosu tym efektownym filmem z dziesiątkami satelitów Starlink. W nagraniu użył kamery WATEC 902H wyposażonej w obiektyw Canon FD 50mm f/1.8.

 

 

 

Cała operacja umieszczenia w kosmosie wszystkich 12 tysięcy satelitów Starlink zajmie firmie SpaceX osiem lat. SpaceX planuje, iż Starlink będzie gotowy do działania po umieszczeniu na orbicie już kilkuset satelitów i zapewnia, iż będzie stopniowo powiększać tę liczbę wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Cel jest taki, aby SpaceX mógł rocznie wystrzeliwać od 1000 do 2000 satelitów rocznie. Przewiduje się, że realizujące ją rakiety będą startować co cztery tygodnie.

 

https://www.space.com/spacex-starlink-satellites-spotted-night-sky-video.html
https://techcrunch.com/2019/05/24/spacex-reveals-more-starlink-info-after-launch-of-first-60-satellites/

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wątek nakreślający o co w tym wszystkim chodzi, służący do teoretycznych rozkmin jak to może wpłynąć na obserwacje/fotografię nieba i innych zagadnień nie związanych bezpośrednio z obserwacją nowego zjawiska. Do własnych wrażeń obserwacyjnych mamy osobny wątek:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim trzeba ustalić, ile one mają magnitudo. Ktoś z obserwatorów coś oszacuje?

Na pewno najgorsze dla nas będą te na niskiej orbicie. Jasność satelitów powinna spadać z kwadratem wysokości orbity, więc te na 1150 km będą świecić ok 9x słabiej, niż te najniższe, przez co raczej będą mało zwracać uwagę. Niestety na orbicie 350 km będzie ich najwięcej... Pytanie też, jaki procent nieba "osłania" cień Ziemi na tej wysokości?

Trzeba też obliczyć, ile satelitów będzie w danej chwili widocznych na niebie. Obawiam się, że co najmniej kilka.

Moim zdaniem będą one przeszkadzać przede wszystkim w szerokich kadrach i timelapsach. W klasycznym astrofoto jakoś dajemy radę na równiku, gdzie co chwila coś leci :) Wizual też raczej tego nie odczuje.

Zadziwiające, że raczej niewielkie satelity dają tyle światła. Mogliby w końcu ogarnąć technologię tych paneli słonecznych, żeby nie odbijały światła, tylko je pochłaniały i zamieniały w prąd...

58 minut temu, Paether napisał:

o godzinie 6:40

Zastanawiam się, dlaczego pierwszy przelot satelitów zauważono ok 23:30, a nie podczas poprzedniego okrążenia ok 22? Co spowodowało niemożliwość obserwacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimą będą przez większość czasu w cieniu, więc w porządku. Ale późną wiosną i latem, kiedy szczególnie interesuje nas timelapse Drogi Mlecznej, będzie z tym masakra...

Z tą jasnością to też niezła sprawa. Widziały to tysiące osób, dziesiątki pisze o tym w Internecie, a żadna osoba nie podała przedziałów wartości. Na oko z tego filmu wygląda na między -1 a +3, co jest wartością pewnie mocno przesadzoną. Dlaczego apeluję obserwatorów, podajcie swoje oceny!

 • Like 1
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja widziałem samą końcówkę, w okolicy Orła, był jakiś cirrus i w tych warunkach szacowałbym jasność najjaśniejszego satelity na 1,5-2 mag - słabsze ale nie drastycznie od Alfy Orła, jaśniejsze od Gamma Orła.

Oby dziś pogoda była bo ponoć w zenicie był fajny widok.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też je obserwowałem jak już się zniżały, jasność porównałbym do głównych gwiazd Kasjopei czyli rzeczywiście coś koło 2mag. W momencie górowania mogły być jednak nieco jaśniejsze.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurde, 2 mag to całkiem jasne. Choć być może ten najjaśniejszy to były dwa blisko siebie i wtedy jasność będzie 2x mniejsza. Jednak one teraz są na 450 km, a przecież najniższe będą na 350, więc będą jaśniejsze. Mam jednak nadzieję, że te na najniższej orbicie będą mniejsze od obecnych i w efekcie będą słabiej świecić. Ktoś ma wiedzę na ten temat?

 

Powiem wam, że baliśmy się żałosnych kosmicznych reklam, chińskich księżyców, a tu cichaczem, bez wzbudzania obaw Musk wypuścił nam niespodziankę... Do tej pory kibicowałem mu we wszystkim co robił, ale ten projekt znacznie zachwiał mój zachwyt SpaceX :( Oby nie było tak źle, jak się obawiamy, oby.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się, dlaczego pierwszy przelot satelitów zauważono ok 23:30, a nie podczas poprzedniego okrążenia ok 22? Co spowodowało niemożliwość obserwacji?

Ponieważ sinusoida (maksymalna szerokość geograficzna) wypadła za daleko na zachód od Polski.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Paether napisał:

pierwsze sześćdziesiąt satelitów Starlink, które mają odpowiadać za dostarczenie szybkiego dostępu do internetu na całym świecie.

W rozwiniętych cywilizacyjnie rejonach Internet jest wystarczająco szybko, a w pozostałych są znacznie pilniejsze potrzeby. To początek nowej ery "wojen gwiezdnych" i kontroli bliskiej przestrzeni kosmicznej. 

 

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Powiem wam, że baliśmy się żałosnych kosmicznych reklam, chińskich księżyców, a tu cichaczem, bez wzbudzania obaw Musk wypuścił nam niespodziankę...

Bo Musk to ten dobry, a Chiny to ten zły :)

A tak swoją drogą dziwne to czasy, w których największe mocarstw na świecie musi prowadzić swój program kosmiczny przez podstawionego kolesia....

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Marek_N napisał:

W rozwiniętych cywilizacyjnie rejonach Internet jest wystarczająco szybko, a w pozostałych są znacznie pilniejsze potrzeby.

No nie do końca. Przykładowo w USA są ogromne tereny bez pokrycia sieci komórkowej. Może tamtejsi mieszkańcy mają w domu kabel, ale mobilnie internetu brak. Ten problem dotyczy właściwie każdego kraju o dużych, mało zamieszkanych przestrzeniach. W takim Chile bardzo chętnie wykupiłbym sobie pakiet u Muska, bo poza większymi miastami jest zero łączności.

26 minut temu, Marek_N napisał:

Bo Musk to ten dobry, a Chiny to ten zły :)

No nie w tym rzecz :) Po pierwsze jednak projekt Muska jest istotnie mniej szkodliwy dla nas, a po drugie projekt sam w sobie jest sensowny i przydatny.

29 minut temu, Marek_N napisał:

A tak swoją drogą dziwne to czasy, w których największe mocarstw na świecie musi prowadzić swój program kosmiczny przez podstawionego kolesia....

Dlaczego uważasz, że to podstawiony koleś? On sobie realizuje swój biznes, a to że USA nie stać (i nie potrafi) zrobić tego samemu, to już wyłącznie ich słabość. Zapewne taki układ jest też gospodarczo korzystniejszy (bardziej wydajny).

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, MateuszW napisał:

W takim Chile bardzo chętnie wykupiłbym sobie pakiet u Muska, bo poza większymi miastami jest zero łączności.

Człowiek z cywilizacji jedzie w dzicz i potrzebuje 12'000 satelitów nad głową, żeby mu zabawki działały na 100%....

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

On sobie realizuje swój biznes, a to że USA nie stać (i nie potrafi) zrobić tego samemu, to już wyłącznie ich słabość

Tak, tak, USA to bardzo słaby kraj.

Ostatnia akcja z Huawei pokazała, jak się tam "realizuje" swoje biznesy :D

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Zapewne taki układ jest też gospodarczo korzystniejszy

Dokładnie, to jest układ....

Musk wnosi do niego swoja kreatywność ma w zamian bogactwo i swoje 5 min chwały.
USA idzie mu na rękę z pozwoleniami, nie robi problemów księgowych, udostępnia stanowiska startowe, zezwala na monopol ale z pewnością wymaga też konkretnych efektów.

A mieszkańcy kraju, którzy do niedawna byli przeciwko finansowaniu badań przestrzeni kosmicznej z publicznej kasy, teraz klaskają uszami z radości, bo własność prywatna to rzecz święta.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale śmieszny wątek :P to musk prowadzi jakieś badania przestrzeni kosmicznej w imieniu stanów? ktoś zlikwidował nasa? bo ja słyszałem że ostatnio prezydent im kazał polecieć na księżyc i ciągle tego nie odwołał (może zapomniał że już polecieli). pewnie u nas albo w rosji gdy państwo nie przeszkadza w dużym biznesie to trzeba sobie kupić przychylność, płacić mafii za ochronę albo być na smyczy służb ale czy w stanach koniecznie też? to jednak kraj gdzie takie rzeczy się czasem udają, prawda? i nie dlatego państwo usa nie stworzyło państwowej coca-coli, państwowego mcdonalda i państwowego gogla że go nie stać, tylko tam jest trochę inny model działania. albo przynajmniej był...

co innego u nas, rzeczywiście trochę wstyd, że naszego kraju nie było nawet stać na założenie narodowego forum astronomicznego i musiał to zrobić podstawiony człowiek! :D

 • Like 4
 • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy to w ogóle ktoś konsultuje (i z kim) ? Czy każdy kto ma odpowiednią rakietę wysyła w kosmos co mu się podoba? Ciągle się słyszy, że bliskie orbity są zaśmiecone, a tu jeszcze dołożą 12 tyś obiektów. Nie ma innego sposobu na internet dla Afryki? 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tych satelitów ma być 12.000 !!!  Na trzech wysokościach orbit. Ciekawe jak będziecie robić zdjęcia kosmiczne ???

 • Like 2
 • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, kosmit napisał:

I bardzo dobrze niech zbankrutuje. Nie potrzebujemy tych jego satelitów na niebie !!! Precz z nimi !!!

jeszcze nie wiadomo czy potrzebujemy :P ale prawdopodobnie tak, bo inaczej by ich nie było. ludzie będą korzystać z usług satelitarnych i płacić to liczba satelitów będzie rosła. nie będą płacić to będzie spadała. musk jest trochę świrem więc nie do końca wiadomo czy to co robi jest racjonalne, ale na dłuższą metę zawsze decydują konsumenci. jak pokazuje historia iridium nie zawsze wiadomo kto wygra.

 

słyszy się czasem podobne nieporozumienia jakoby jakieś złe korporacje zanieczyszczały powietrze, produkowały za dużo śmieci albo latały samolotami bez opamiętania produkując CO2. nic takiego się nie dzieje. żadnej korporacji i żadnego multibiliardera nie stać ot tak na zawalanie świata produktami i surowcami dla własnego kaprysu. fajnie zwalać winę na innych, ale to wszystko się dzieje na nasze zlecenie bo to my jako konsumenci wybieramy produkty i usługi.

fakt, że nasza siła jest trochę słabsza niż przeciętnego konsumenta w usa czy w europie zachodniej (podczas gdy przeciętny mieszkaniec afryki nie decyduje o niczym) jest może nawet jeszcze bardziej usypiający, że niby to nie nasza wina bo nie my zadecydowaliśmy. ale tak to działa, w globalnym głosowaniu zażyczyliśmy sobie takiego a nie innego wykorzystania zasobów i jako ludzkość mamy dokładnie to co wybraliśmy. dysonans między tym co wybieramy a nie do końca akceptowanymi skutkami wyboru to już kwestia dojrzałości, odpowiedzialności itd... :D

 

 

15 minut temu, anatol napisał:

Czy to w ogóle ktoś konsultuje (i z kim) ? Czy każdy kto ma odpowiednią rakietę wysyła w kosmos co mu się podoba? Ciągle się słyszy, że bliskie orbity są zaśmiecone, a tu jeszcze dołożą 12 tyś obiektów. Nie ma innego sposobu na internet dla Afryki? 

satelitę to teraz mogą wysłać nawet dzieci w szkole (cubesat), ale jeżeli to kogoś pocieszy, przestrzeń kosmiczna wokół ziemi ciągle jest jednak zasadniczo PUSTA, skoro przy takiej liczbie obiektów to ciągle działa!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie obawiaj sie !  Wymysli sie programy, ktore beda mazac te linie przelotu !   

 

To napewno nie jest tak, ze Musk puszcza sobie bez uzgodnien 12 tys. satelitow. Bez uzgodnien to moze sobie puszczac baki :);) 

Edited by zbignieww

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korporacje/producenci też nie ustają w staraniach kreowania potrzeb konsumentów. Wystarczy spojrzeć na reklamy. W ten sposób realizują swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy, nieustannego wzrostu zysku.

Edited by RobertWW
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugi sfilmowany przeze mnie przelot STARLINKów, a trzeci zaobserwowany tej nocy :)

Godzina od 01:50 CEST, wysoko nad horyzontem bo aż 85° !

 

 

 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klientem pewnie staną się także armatorzy morscy. Po świecie pływa kilkadziesiąt tysięcy statków, a przemiał danych jest na nich ciągle niewspołmiernie mniejszy niż na lądzie. 

Nie wiem jak jest w samolotach ale być może starlink sprawi, że net na pokładzie samolotu stanie się darmowym standardem.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba napisać symulacje ruchów wszystkich satelitów z tych 12k to się dowiemy w jakim stopniu będzie to przeszkadzać obserwacją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Starlink_(satellite_constellation)#Competition_and_market_effects

 

inne planowane konstelacje satelitów "internetowych" na różnych etapach realizacji (w nawiasie planowany rok rozpoczęcia świadczenia usług)

- OneWeb - 650 szt. (2021)

- Samsung - 4600 szt. (???)

- Telesat - 117 szt. (2021)

- Amazon - 3236 szt. (w ciągu dekady)

 

przykładowa istniejąca konkurencja (głównie telefony)

- globalstar - 24 szt.

- iridium - 66 szt.

- orbcomm - 31 szt.

 

a jeszcze są przedsięwzięcia takie jak planet.com

https://www.ted.com/talks/will_marshall_the_mission_to_create_a_searchable_database_of_earth_s_surface/transcript?language=en

gdzie satelity liczy się w setkach (ale przynajmniej są małe)

 

to na wypadek gdyby ktoś pomyślał że dodatkowe 60 satelitów robi jakąś różnicę ^_^

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukałem na necie jak wyglądają te STARLINKi i wyłuskałem animację rozkładania paneli z nagrania ze startu.

Satelita waży 227 km i ma pojedynczy panel o wymiarach 3 na 12 metrów.

 

starlink-animacja.gif.78924392633da42b1d61f72336f1da1c.gif

 

Jeszcze taka ciekawostka z PDFa

 

" To adjust position on orbit, maintain intended altitude, and deorbit, Starlink satellites feature Hall thrusters powered by krypton. Designed and built upon the heritage of Dragon, eachspacecraft is equipped with a startracker navigation system that allows SpaceX to point the satellites with precision. Importantly, Starlink satellites are capable of tracking on-orbit debris and autonomously avoiding collision. Additionally, 95 percent of all components of this design will quickly burn in Earth’s atmosphere at theend of each satellites lifecycle "

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porównanie wielkości - STARLINK z astronautą :)

 

porownanie-z-astronauta.jpg.bfeda0021d41c0cd39f764b3e91bfc3f.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W pięknych czasach żyjemy, nie dotyczy nas już ciemnota średniowiecza, trafiliśmy na przełom bumu technicznego, nie pożarła nas jeszcze korporacyjna przyszłość :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecne rozmieszczenie na orbicie według serwisu Space-Track CSpOC:

 

starrrr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.