Jump to content

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie


Recommended Posts

starlinkk-1020x596.jpg

 

Ponad dobę temu (24 maja o godzinie 4:30 czasu polskiego) z przylądka Cape Canaveral na Florydzie należąca do Elona Muska firma SpaceX używając rakiety Falcon 9 zabrała na niską orbitę okołoziemską pierwsze sześćdziesiąt satelitów Starlink, które mają odpowiadać za dostarczenie szybkiego dostępu do internetu na całym świecie. Docelowo wokół naszej planety krążyć będzie aż 12 tysięcy takich obiektów. 

 

W listopadzie 2018 roku SpaceX otrzymał zgodę amerykańskiego organu regulacyjnego na rozmieszczenie 7518 satelitów obok 4425 zatwierdzonych dwa lata wcześniej (orbita od 1110 km do 1325 km). Nowa aprobata dotyczyła niskiej orbity okołoziemskiej – 335 km do 346 km. Również w listopadzie SpaceX złożył nowe zgłoszenie regulacyjne do amerykańskiej FCC, aby poprosić o możliwość zmiany wcześniej przyznanej licencji w celu obsługi około 1600 z 4 425 satelitów zatwierdzonych do działania na 1150 km (710 mil) w „nowej dolnej warstwie” na wysokości zaledwie 550 km. FCC zatwierdziło wniosek w kwietniu bieżącego roku, udzielając ostatecznie zgody na umieszczenie blisko 12 000 satelitów na 3 wysokościach orbitalnych: pierwsze 1600 sztuk na wysokości 550 km (340 mil), a następnie umieszczenie ~ 2800 satelitów na wysokości 1150 km (710 mi) i ~ 7500 satelitów na 340 km (210 mil).

 

 

Cały tekst - http://astrofan.pl/starlink/

 

 • Like 5
Link to post
Share on other sites

Wątek nakreślający o co w tym wszystkim chodzi, służący do teoretycznych rozkmin jak to może wpłynąć na obserwacje/fotografię nieba i innych zagadnień nie związanych bezpośrednio z obserwacją nowego zjawiska. Do własnych wrażeń obserwacyjnych mamy osobny wątek:

 

 

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim trzeba ustalić, ile one mają magnitudo. Ktoś z obserwatorów coś oszacuje?

Na pewno najgorsze dla nas będą te na niskiej orbicie. Jasność satelitów powinna spadać z kwadratem wysokości orbity, więc te na 1150 km będą świecić ok 9x słabiej, niż te najniższe, przez co raczej będą mało zwracać uwagę. Niestety na orbicie 350 km będzie ich najwięcej... Pytanie też, jaki procent nieba "osłania" cień Ziemi na tej wysokości?

Trzeba też obliczyć, ile satelitów będzie w danej chwili widocznych na niebie. Obawiam się, że co najmniej kilka.

Moim zdaniem będą one przeszkadzać przede wszystkim w szerokich kadrach i timelapsach. W klasycznym astrofoto jakoś dajemy radę na równiku, gdzie co chwila coś leci :) Wizual też raczej tego nie odczuje.

Zadziwiające, że raczej niewielkie satelity dają tyle światła. Mogliby w końcu ogarnąć technologię tych paneli słonecznych, żeby nie odbijały światła, tylko je pochłaniały i zamieniały w prąd...

58 minut temu, Paether napisał:

o godzinie 6:40

Zastanawiam się, dlaczego pierwszy przelot satelitów zauważono ok 23:30, a nie podczas poprzedniego okrążenia ok 22? Co spowodowało niemożliwość obserwacji?

Link to post
Share on other sites

Zimą będą przez większość czasu w cieniu, więc w porządku. Ale późną wiosną i latem, kiedy szczególnie interesuje nas timelapse Drogi Mlecznej, będzie z tym masakra...

Z tą jasnością to też niezła sprawa. Widziały to tysiące osób, dziesiątki pisze o tym w Internecie, a żadna osoba nie podała przedziałów wartości. Na oko z tego filmu wygląda na między -1 a +3, co jest wartością pewnie mocno przesadzoną. Dlaczego apeluję obserwatorów, podajcie swoje oceny!

 • Like 1
 • Sad 1
Link to post
Share on other sites

Ja widziałem samą końcówkę, w okolicy Orła, był jakiś cirrus i w tych warunkach szacowałbym jasność najjaśniejszego satelity na 1,5-2 mag - słabsze ale nie drastycznie od Alfy Orła, jaśniejsze od Gamma Orła.

Oby dziś pogoda była bo ponoć w zenicie był fajny widok.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Ja też je obserwowałem jak już się zniżały, jasność porównałbym do głównych gwiazd Kasjopei czyli rzeczywiście coś koło 2mag. W momencie górowania mogły być jednak nieco jaśniejsze.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Kurde, 2 mag to całkiem jasne. Choć być może ten najjaśniejszy to były dwa blisko siebie i wtedy jasność będzie 2x mniejsza. Jednak one teraz są na 450 km, a przecież najniższe będą na 350, więc będą jaśniejsze. Mam jednak nadzieję, że te na najniższej orbicie będą mniejsze od obecnych i w efekcie będą słabiej świecić. Ktoś ma wiedzę na ten temat?

 

Powiem wam, że baliśmy się żałosnych kosmicznych reklam, chińskich księżyców, a tu cichaczem, bez wzbudzania obaw Musk wypuścił nam niespodziankę... Do tej pory kibicowałem mu we wszystkim co robił, ale ten projekt znacznie zachwiał mój zachwyt SpaceX :( Oby nie było tak źle, jak się obawiamy, oby.

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się, dlaczego pierwszy przelot satelitów zauważono ok 23:30, a nie podczas poprzedniego okrążenia ok 22? Co spowodowało niemożliwość obserwacji?

Ponieważ sinusoida (maksymalna szerokość geograficzna) wypadła za daleko na zachód od Polski.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Paether napisał:

pierwsze sześćdziesiąt satelitów Starlink, które mają odpowiadać za dostarczenie szybkiego dostępu do internetu na całym świecie.

W rozwiniętych cywilizacyjnie rejonach Internet jest wystarczająco szybko, a w pozostałych są znacznie pilniejsze potrzeby. To początek nowej ery "wojen gwiezdnych" i kontroli bliskiej przestrzeni kosmicznej. 

 

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Powiem wam, że baliśmy się żałosnych kosmicznych reklam, chińskich księżyców, a tu cichaczem, bez wzbudzania obaw Musk wypuścił nam niespodziankę...

Bo Musk to ten dobry, a Chiny to ten zły :)

A tak swoją drogą dziwne to czasy, w których największe mocarstw na świecie musi prowadzić swój program kosmiczny przez podstawionego kolesia....

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Marek_N napisał:

W rozwiniętych cywilizacyjnie rejonach Internet jest wystarczająco szybko, a w pozostałych są znacznie pilniejsze potrzeby.

No nie do końca. Przykładowo w USA są ogromne tereny bez pokrycia sieci komórkowej. Może tamtejsi mieszkańcy mają w domu kabel, ale mobilnie internetu brak. Ten problem dotyczy właściwie każdego kraju o dużych, mało zamieszkanych przestrzeniach. W takim Chile bardzo chętnie wykupiłbym sobie pakiet u Muska, bo poza większymi miastami jest zero łączności.

26 minut temu, Marek_N napisał:

Bo Musk to ten dobry, a Chiny to ten zły :)

No nie w tym rzecz :) Po pierwsze jednak projekt Muska jest istotnie mniej szkodliwy dla nas, a po drugie projekt sam w sobie jest sensowny i przydatny.

29 minut temu, Marek_N napisał:

A tak swoją drogą dziwne to czasy, w których największe mocarstw na świecie musi prowadzić swój program kosmiczny przez podstawionego kolesia....

Dlaczego uważasz, że to podstawiony koleś? On sobie realizuje swój biznes, a to że USA nie stać (i nie potrafi) zrobić tego samemu, to już wyłącznie ich słabość. Zapewne taki układ jest też gospodarczo korzystniejszy (bardziej wydajny).

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, MateuszW napisał:

W takim Chile bardzo chętnie wykupiłbym sobie pakiet u Muska, bo poza większymi miastami jest zero łączności.

Człowiek z cywilizacji jedzie w dzicz i potrzebuje 12'000 satelitów nad głową, żeby mu zabawki działały na 100%....

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

On sobie realizuje swój biznes, a to że USA nie stać (i nie potrafi) zrobić tego samemu, to już wyłącznie ich słabość

Tak, tak, USA to bardzo słaby kraj.

Ostatnia akcja z Huawei pokazała, jak się tam "realizuje" swoje biznesy :D

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Zapewne taki układ jest też gospodarczo korzystniejszy

Dokładnie, to jest układ....

Musk wnosi do niego swoja kreatywność ma w zamian bogactwo i swoje 5 min chwały.
USA idzie mu na rękę z pozwoleniami, nie robi problemów księgowych, udostępnia stanowiska startowe, zezwala na monopol ale z pewnością wymaga też konkretnych efektów.

A mieszkańcy kraju, którzy do niedawna byli przeciwko finansowaniu badań przestrzeni kosmicznej z publicznej kasy, teraz klaskają uszami z radości, bo własność prywatna to rzecz święta.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

ale śmieszny wątek :P to musk prowadzi jakieś badania przestrzeni kosmicznej w imieniu stanów? ktoś zlikwidował nasa? bo ja słyszałem że ostatnio prezydent im kazał polecieć na księżyc i ciągle tego nie odwołał (może zapomniał że już polecieli). pewnie u nas albo w rosji gdy państwo nie przeszkadza w dużym biznesie to trzeba sobie kupić przychylność, płacić mafii za ochronę albo być na smyczy służb ale czy w stanach koniecznie też? to jednak kraj gdzie takie rzeczy się czasem udają, prawda? i nie dlatego państwo usa nie stworzyło państwowej coca-coli, państwowego mcdonalda i państwowego gogla że go nie stać, tylko tam jest trochę inny model działania. albo przynajmniej był...

co innego u nas, rzeczywiście trochę wstyd, że naszego kraju nie było nawet stać na założenie narodowego forum astronomicznego i musiał to zrobić podstawiony człowiek! :D

 • Like 4
 • Haha 3
Link to post
Share on other sites

Czy to w ogóle ktoś konsultuje (i z kim) ? Czy każdy kto ma odpowiednią rakietę wysyła w kosmos co mu się podoba? Ciągle się słyszy, że bliskie orbity są zaśmiecone, a tu jeszcze dołożą 12 tyś obiektów. Nie ma innego sposobu na internet dla Afryki? 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, kosmit napisał:

I bardzo dobrze niech zbankrutuje. Nie potrzebujemy tych jego satelitów na niebie !!! Precz z nimi !!!

jeszcze nie wiadomo czy potrzebujemy :P ale prawdopodobnie tak, bo inaczej by ich nie było. ludzie będą korzystać z usług satelitarnych i płacić to liczba satelitów będzie rosła. nie będą płacić to będzie spadała. musk jest trochę świrem więc nie do końca wiadomo czy to co robi jest racjonalne, ale na dłuższą metę zawsze decydują konsumenci. jak pokazuje historia iridium nie zawsze wiadomo kto wygra.

 

słyszy się czasem podobne nieporozumienia jakoby jakieś złe korporacje zanieczyszczały powietrze, produkowały za dużo śmieci albo latały samolotami bez opamiętania produkując CO2. nic takiego się nie dzieje. żadnej korporacji i żadnego multibiliardera nie stać ot tak na zawalanie świata produktami i surowcami dla własnego kaprysu. fajnie zwalać winę na innych, ale to wszystko się dzieje na nasze zlecenie bo to my jako konsumenci wybieramy produkty i usługi.

fakt, że nasza siła jest trochę słabsza niż przeciętnego konsumenta w usa czy w europie zachodniej (podczas gdy przeciętny mieszkaniec afryki nie decyduje o niczym) jest może nawet jeszcze bardziej usypiający, że niby to nie nasza wina bo nie my zadecydowaliśmy. ale tak to działa, w globalnym głosowaniu zażyczyliśmy sobie takiego a nie innego wykorzystania zasobów i jako ludzkość mamy dokładnie to co wybraliśmy. dysonans między tym co wybieramy a nie do końca akceptowanymi skutkami wyboru to już kwestia dojrzałości, odpowiedzialności itd... :D

 

 

15 minut temu, anatol napisał:

Czy to w ogóle ktoś konsultuje (i z kim) ? Czy każdy kto ma odpowiednią rakietę wysyła w kosmos co mu się podoba? Ciągle się słyszy, że bliskie orbity są zaśmiecone, a tu jeszcze dołożą 12 tyś obiektów. Nie ma innego sposobu na internet dla Afryki? 

satelitę to teraz mogą wysłać nawet dzieci w szkole (cubesat), ale jeżeli to kogoś pocieszy, przestrzeń kosmiczna wokół ziemi ciągle jest jednak zasadniczo PUSTA, skoro przy takiej liczbie obiektów to ciągle działa!

 

Link to post
Share on other sites

Nie obawiaj sie !  Wymysli sie programy, ktore beda mazac te linie przelotu !   

 

To napewno nie jest tak, ze Musk puszcza sobie bez uzgodnien 12 tys. satelitow. Bez uzgodnien to moze sobie puszczac baki :);) 

Edited by zbignieww
Link to post
Share on other sites

Korporacje/producenci też nie ustają w staraniach kreowania potrzeb konsumentów. Wystarczy spojrzeć na reklamy. W ten sposób realizują swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy, nieustannego wzrostu zysku.

Edited by RobertWW
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Drugi sfilmowany przeze mnie przelot STARLINKów, a trzeci zaobserwowany tej nocy :)

Godzina od 01:50 CEST, wysoko nad horyzontem bo aż 85° !

 

 

 

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Klientem pewnie staną się także armatorzy morscy. Po świecie pływa kilkadziesiąt tysięcy statków, a przemiał danych jest na nich ciągle niewspołmiernie mniejszy niż na lądzie. 

Nie wiem jak jest w samolotach ale być może starlink sprawi, że net na pokładzie samolotu stanie się darmowym standardem.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Starlink_(satellite_constellation)#Competition_and_market_effects

 

inne planowane konstelacje satelitów "internetowych" na różnych etapach realizacji (w nawiasie planowany rok rozpoczęcia świadczenia usług)

- OneWeb - 650 szt. (2021)

- Samsung - 4600 szt. (???)

- Telesat - 117 szt. (2021)

- Amazon - 3236 szt. (w ciągu dekady)

 

przykładowa istniejąca konkurencja (głównie telefony)

- globalstar - 24 szt.

- iridium - 66 szt.

- orbcomm - 31 szt.

 

a jeszcze są przedsięwzięcia takie jak planet.com

https://www.ted.com/talks/will_marshall_the_mission_to_create_a_searchable_database_of_earth_s_surface/transcript?language=en

gdzie satelity liczy się w setkach (ale przynajmniej są małe)

 

to na wypadek gdyby ktoś pomyślał że dodatkowe 60 satelitów robi jakąś różnicę ^_^

 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Szukałem na necie jak wyglądają te STARLINKi i wyłuskałem animację rozkładania paneli z nagrania ze startu.

Satelita waży 227 km i ma pojedynczy panel o wymiarach 3 na 12 metrów.

 

starlink-animacja.gif.78924392633da42b1d61f72336f1da1c.gif

 

Jeszcze taka ciekawostka z PDFa

 

" To adjust position on orbit, maintain intended altitude, and deorbit, Starlink satellites feature Hall thrusters powered by krypton. Designed and built upon the heritage of Dragon, eachspacecraft is equipped with a startracker navigation system that allows SpaceX to point the satellites with precision. Importantly, Starlink satellites are capable of tracking on-orbit debris and autonomously avoiding collision. Additionally, 95 percent of all components of this design will quickly burn in Earth’s atmosphere at theend of each satellites lifecycle "

 

 

 

Link to post
Share on other sites

W pięknych czasach żyjemy, nie dotyczy nas już ciemnota średniowiecza, trafiliśmy na przełom bumu technicznego, nie pożarła nas jeszcze korporacyjna przyszłość :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.