Skocz do zawartości

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, orlen napisał:

Wg mnie bardziej trafnym porównaniem byłoby stawianie reklam na zakopiance które zasłaniają widok tatr. Nie ma w tym zjawisku nic pozytywnego a inaczej uważają tylko reklamobiorcy i blondynki nie potrafiące w internecie wyszukać adresu kliniki gdzie mogą zrobić sobie silikonowe piersi. 

Łącząc nasze dwie analogie:

 

Obecna sytuacja jest podobna do jazdy zakopianką, na której kiedyś nic nie było, tylko niskie chałupy biednych ludzi. A teraz pojawiły się karczmy, hotele i reklamy zasłaniające góry, ale ludzie którzy tam mieszkali przynajmniej już nie są tacy biedni. A kierowcy? Trochę narzekają, ale...

 

Jak się jedzie autem, to trzeba patrzeć na drogę i inne auta, a nie podziwiać widoki, ani tym bardziej gapić się na silikonowe piersi (czy też odtłuszczone sześciopaki umieśnionych facetów, bo nie chcę być tutaj jakoś bardzo stronniczy). Jak się chce popatrzeć na Tatry to już nie wystarczy wychylić głowę z auta: trzeba trochę pokombinować, zatrzymać się i poszukać dobrej miejscówki bez billboardów. A jak już się napatrzymy na góry to dobrze będzie później zjeść coś w góralskiej karczmie (choćby z wielkim, świecącym banerem na parkingu zasłaniającym góry parą silikonowych piersi...) 

 

 

A bez analogii:
Starlinki nie zabierają nam nieba, tylko czynią dostęp już nie tak łatwym, jak kiedyś. Tak samo sporą część nieba zabierze nam każda bardziej ambitna konstrukcja orbitalna, albo zaawansowana stacja badawcza itp...  o istnieniu których wielu fanów astronomii (i s-f...) przecież marzy.

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szokuje mnie postawa niektórych forumowiczów broniących sprawy Starlinków i ich niektóre debilne (nie bójmy się tego słowa) "argumenty" w rodzaju porównywania przeciwników śmieci Muska do chłopów niszczących maszyny parowe okraszone ironicznymi uwagami (pewnie śmiesznymi w zamyśle ich twórców niczym żarty pan Strasburgera). 

Zakładając, że rzeczywiście Musk nie obiecał im zaszczytu pozamiatania podjazdu pod kosmodrom skąd będą startować rakiety na Marsa w zamian za ich krecią robotę, to upór tych osobników jest zaiste zadziwiający.

 

Gdzie nasza astronomiczna solidarność ? Czy w ogóle takie coś istnieje ? Niechby się tak zdarzyło, że ktoś zechce zacytować opinie ludzi ze środowiska, dajmy na to żeby pokazać, że zdanie astronomów - amatorów też się liczy. Weźmie sobie cytaty z Szuu i pokaże publice, że te astronomy to w sumie nie są przeciwko, że im te Starlinki nie przeszkadzają a nawet się podobają.   

 

Ciężko to do czegokolwiek porównywać, może do wędkarzy na forum wędkarskim, którzy bronią urlopowiczów w motorówkach i skuterach wodnych no bo przecież oni tak fajnie się bawią. A jeśli już jesteśmy przy tematach wodnych to trudno tego dosadnie nie podsumować: dno i metr mułu.  

 

 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy przelot po 22. W zenicie ich jasność szacowałbym na około 1 mag, jedna puściła też flarę. Jeżeli nie zmniejszą ich jasności to będzie bardzo źle. 

 

1921280281_Starlink21.04resize.jpg.85327407a8c0f673de746a7fd9309a44.jpg

 

Godzinę temu, gdy zbierałem klatki z M101 i M51 na 1/4 z nich była wielka krecha dzieląca obie galaktyki niczym mur.

 

735024077_StarlinkbetweenM101M51.jpg.32160fa85e0c5b71209bc2cd000ccaef.jpg

 

  • Lubię 5
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktorze, Szuu i Behlur Ci zaraz wytłumaczą, że te kropki są fajne i że narzekając zachowujesz się nieracjonalnie. Może zaczniesz w Starlinki rzucać kamieniami jak nasi przodkowie w dinozaury?

 

P.S. Zaraz dostaną kontrę, że stosuję ironiczne uwagi.  

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anatol napisał:

Wiktorze, Szuu i Behlur Ci zaraz wytłumaczą, że te kropki są fajne i że narzekając zachowujesz się nieracjonalnie. Może zaczniesz w Starlinki rzucać kamieniami jak nasi przodkowie w dinozaury?

 

Nieracjonalność to esencja ludzkości. Bez niej bylibyśmy jeno robotami :)

 

BTW: dziwnie polaryzujesz. Nie wszyscy ludzie są astroamatorami. Być może osobiście nie podobają mi się Starlinki, ale jestem w stanie wyobrazić sobie myślenie ludzi o odmiennych poglądach. Jesteśmy tylko małym ułamkiem populacji. Bez głosu drugiej strony taka dyskusja zamienia się w krąg wzajemnej adoracji,trochę jak debata ekspertów w TVP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiktor1012  jestem zielony w tym temacie - jak uzyskać  "nierozjechane" gwiazdy przy czasach naświetlania, które dały efekt zaprezentowany przez Starlinki na Twoim zdjęciu? czy to kwestia jakiegoś stackowania? z góry dzięki za wyrozumiałość ;), ostatnio też przymierzałem się do focenia ich

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 21:37 czasu polskiego SpaceX wyniesie kolejną paczkę satelitów Starlink na orbitę początkową. Ciekawe czy ten początkowy, ściśnięty pociąg będzie widoczny z Polski? Mieliście okazje zobaczyć?

https://spacex.com.pl/misja/starlink-7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, lukaskot779 napisał:

@wiktor1012  jestem zielony w tym temacie - jak uzyskać  "nierozjechane" gwiazdy przy czasach naświetlania, które dały efekt zaprezentowany przez Starlinki na Twoim zdjęciu? czy to kwestia jakiegoś stackowania? z góry dzięki za wyrozumiałość ;), ostatnio też przymierzałem się do focenia ich

Lustrzanka była zamontowana na montażu paralaktycznym, który śledził gwiazdy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukaskot779 napisał:

Krążą pogłoski że prawdopodobnie uda się zobaczyć jeszcze odpalony drugi stopień Falcona-9 bardzo nisko nad południowym horyzontem

Właśnie chciałem pytać czy jest szansa dostrzeżenia tego dzisiaj bo w 2018 było to widoczne. https://www.ppsae.pl/2018/10/12/przelot-rakiety-falcon-9-nad-polska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody- zatrute i generalnie brak, powietrze- syf jakich mało i dalej udawajmy że nic się nie dzieje. Teraz wzięli się za niebo - Chińczycy wieszają sztuczne Słońce na orbicie a Musk zawali niebo satelitami. I nie rozpatrywałbym sprawy satelitów osobno jako interesującego " niszowców" . Patrząc na to wszystko to mówiąc szczerze nie wiem w jakim świecie moje wnuki będą dorastały. W maseczkach? Bez wody? Ale za to ze smartfonem połączonym satelitarnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz_N napisał:

Właśnie chciałem pytać czy jest szansa dostrzeżenia tego dzisiaj bo w 2018 było to widoczne. https://www.ppsae.pl/2018/10/12/przelot-rakiety-falcon-9-nad-polska/

Wtedy start odbył się z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

Wody- zatrute i generalnie brak, powietrze- syf jakich mało i dalej udawajmy że nic się nie dzieje. Teraz wzięli się za niebo - Chińczycy wieszają sztuczne Słońce na orbicie a Musk zawali niebo satelitami. I nie rozpatrywałbym sprawy satelitów osobno jako interesującego " niszowców" . Patrząc na to wszystko to mówiąc szczerze nie wiem w jakim świecie moje wnuki będą dorastały. W maseczkach? Bez wody? Ale za to ze smartfonem połączonym satelitarnie...

Sami sobie zarzucamy pętlę na szyję. 
Nie trzeba daleko sięgać - sam XX wiek: samochody, antybiotyki, szczepionki, USG, samoloty, radio, lodówki, pralki, odkurzacze, tworzywa sztuczne, nawozy, kosmetyki. Elektryczność to w ogóle XIX wiek... 

To nie jakieś wymysły, to są rzeczy, które każdy używa. To ich produkcja w XX wieku przyczyniła się najbardziej do zatrucia wód, zanieczyszczenia powietrza, globalnego ocieplenia itp. Winni nie są producenci, ale konsumenci: leniwi, konserwatywni i skąpi. Przedsiębiorcy najczęściej reprezentują ludzi zaradnych, postępowych i obrotnych...

 

Alternatywa? Żyjmy jak ludzie pierwotni, średnia wieku 30 lat, ale w zgodzie z naturą, a przed jaskinią, koło suszących się grzybów i korzonków, będzie stał robotyczny montaż z teleskopem, kamerą CCD i laptopik do obróbki :)

Ale darujmy sobie prehistorię i ad absurdum: smutna prawda jest taka, że dla większości z nas nawet życie przeciętnych mieszczuchów z połowy XIX wieku byłoby nie do zniesienia (wiedząc, co mamy teraz, a w XIX wieku nie było)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, wessel napisał:

Wody- zatrute i generalnie brak, powietrze- syf jakich mało i dalej udawajmy że nic się nie dzieje.

generalnie żyjemy w coraz lepszym środowisku bo minęło już trochę czasu od początku ery przemysłowej i istnieją normy emisji zanieczyszczeń, których kiedyś nie było, pojawiła się w ogóle świadomość że zanieczyszczanie to coś złego, no i niezależnie od tego ciężki przemysł w dużym stopniu wyemigrował.

 

ale tak już jesteśmy psychicznie skonstruowani, że złe wiadomości wywierają na nas największy wpływ (wczesne wykrywanie zagrożeń jest cenne ewolucyjnie). żerują na tym media, zalewając nas wiadomościami o nieszczęściach z całej kuli ziemskiej, które nie mają żadnego praktycznego znaczenia ale masochistycznie pobudzają nasz zmysł zagrożenia i sprawiając że chcemy więcej i więcej, wypaczając przy tym wiedzę o świecie poprzez efekt dostępności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kubiłan napisał:

Dzisiaj o 21:37 czasu polskiego SpaceX wyniesie kolejną paczkę satelitów Starlink na orbitę początkową. Ciekawe czy ten początkowy, ściśnięty pociąg będzie widoczny z Polski? Mieliście okazje zobaczyć?

https://spacex.com.pl/misja/starlink-7

Będą dziś od ok 21:58

Z przodu drugi stopień Falcon 9 a za nim Starlinki prawdopodobnie nieodeparowane jeszcze lun w trakcie odłączania od tej swojej zwartej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się sytuacja z "przyciemnianiem" ich? 

 

Swoją drogą wczoraj widziałem kilka postów na Facebooku dotyczących Starlinków - i ku mojemu zdziwieniu jest tak niewyobrażalna podnieta u ludzi że pewnie nie mieliby nic przeciwko  latającej reklamie Coca Coli... Strach pomyśleć co by się działo w maju gdyby Y4 się nie rozpadła...

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.