Skocz do zawartości

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszego przelotu nie namierzyłem.

Drugi przelot krótkotrwale był widoczny bardzo dobrze gołym okiem - piękny, zwarty, jasny peleton - prawie jak linia przerywana. Było to tylko na początku, dość nisko nad zachodnim horyzontem, gdzie myślę ujawniły się flary, tylko były przygaszone gęstą atmosferą wynikającą z perspektywy niskiego położenia. W dalszym przebiegu szybko gasły i musiałem się wspomóc lornetką, która pomogła je utrzymać w widoku również niezbyt długo. Gdzieś na kierunku SW już sukcesywnie i bezpowrotnie gasły - myślę że przyczyną było wejście w cień Ziemi, chociaż na początku myślałem, że to cirrus, ale wtedy przecież też bym nie widział innych gwiazd, a te jednak się przebiłaby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podobnie jak wczoraj przelot na jasnym niebie. Dodatkowo będzie cirrus, dlatego konieczna jest lornetka, bo gołym okiem nie ma szans ich dostrzec. Wczoraj w lornetce 10x50 widziałem je doskonale, ale zbyt krótko. Nie da się robić fotek i obserwować jednocześnie. Miałem ustawiony aparat na Wenus z boku kadru, wężyk spustowy w ręce i lornetkę. Kiedy mi się pojawiły w lornetce zwolniłem migawkę, ale dalsze celowanie na paralaktyku przy ogniskowej 300 mm. okazało się stratą czasu. Gołym okiem nie dało się ich ponownie namierzyć, lornetką też bo chyba przygasły, a ja się pogubiłem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukaskot779 napisał:

Leszno - ani ja ani mój aparat żadnego z przelotów nie widzieliśmy :( 

 

15 godzin temu, M.K. napisał:

Nie udało się zaobserwować, cirrus i zbyt jasne niebo :(

 

powiedzmy to wprost - starlinki są za ciemne :( może musk mógłby coś zrobić żeby je rozjaśnić? :D:D:D 

 

  • Kocham 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem nie przegapiłem, ale trwało to krótko. Z pomocą lornetki 10x50 w przerwie miedzy chmurami nieco pod Aldebaranem błyskającym czerwono, pojawił się sznur migocących gwiazdek o niewielkich różnicach jasności. Trwało to nie dłużej niż 10 sekund i nim weszły w kolejną chmurkę zaczęły przygasać, ale po przeniesieniu wzroku na okolicę Betelgeuse już ich nie doczekałem. Wyjątkowo krotka obserwacja.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to samo - kilkadziesiąt sztuk w polu widzenia lornetki poniżej wenus i nawet nie zdążyłem sprawdzić czy je zobaczę gołym okiem (moment wcześniej było widać gołym okiem obok wenus pojedyncze sztuki z innej serii) bo po kilku sekundach już się ładowały w chmurę.

 

ale najważniejsze że wreszcie widziałem to na co czekałem ładnych parę miesięcy - starlinki w kupie! :D:kupa::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, przywalony robotą musiałem zniknąć na parę dni, przepraszam - na pewno tęskniliście ;) A teraz pozwólcie na kilka uwag, komentarzy i odniesień:

@Kubiłan Dzięki za objaśnienie żartu z panią Krysią i panem Jurkiem - teraz wreszcie możemy się pośmiać wszyscy :D A jak tam starlinkowe flary? Nadal dają po oczach? ;)  

@Bezel Z przyciemnianiem Starlinków jest jak z prezesem Ochódzkim w "Misiu": - Dobra, dobra i nie zapłacił :DTemat śledzi m. in. portal SpaceWeather.com i jego konkluzja jest niezmienna: - Keep trying, SpaceX! Innymi słowy: pan Musk ma w "głębokim poważaniu" środowisko astronomii profesjonalnej i amatorskiej razem wzięte. Mydli oczy obietnicami "przyciemniania" swoich satelitów, a fakty temu ewidentnie przeczą.

@lemarc Czy Musk współpracuje z wojskiem? Jest to prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Nikt nie dałby mu klucza do "bramy niebios", gdyby nie taka właśnie kooperacja. I nie jest to mój wymysł, lecz wniosek z wypowiedzi eksperta, którego niedawno gościłem w RADIU PLANET I KOMET. Od razu wyjaśniam, że nie jest to "pan Jurek" ani "pani Krysia", lecz radioastronom operujący radioteleskopem RT-4 w obserwatorium UMK w podtoruńskich Piwnicach (notabene, ten sam człowiek powiedział, że sieć Starlink może poważnie zakłócić pracę radioastronomom). Czy zatem Starlinki służą wyłącznie dostarczaniu szerokopasmowego Internetu, czy może do czegoś jeszcze - nawet jeśli zapytamy, nie jestem pewien czy uzyskamy szczerą odpowiedź.

I rzecz - moim zdaniem - fundamentalna z punktu widzenia forumowiczów Astropolis (przynajmniej teoretycznie) - pisali już o tym m.in. @anatol @MateuszW i @Karol W. : czy my stanowimy społeczność miłośników nieba gwiaździstego, jego piękna, które podziwiamy i utrwalamy na różne sposoby, itd., czy jesteśmy gronem miłośników jedynie nowych technologii satelitarnych, sztucznych księżyców i orbitalnej reklamy Coca-Coli? Oczywiście jedno nie musi wykluczać drugiego, ale obawiam się, że to właśnie pan Elon Musk skutecznie zadba o eliminację pierwszego na rzecz drugiego...

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

@Bezel Z przyciemnianiem Starlinków jest jak z prezesem Ochódzkim w "Misiu": - Dobra, dobra i nie zapłacił :DTemat śledzi m. in. portal SpaceWeather.com i jego konkluzja jest niezmienna: - Keep trying, SpaceX! Innymi słowy: pan Musk ma w "głębokim poważaniu" środowisko astronomii profesjonalnej i amatorskiej razem wzięte. Mydli oczy obietnicami "przyciemniania" swoich satelitów, a fakty temu ewidentnie przeczą.

Ehh czyli nici z tego... Mimo iż nie jestem astrofotografem a obserwuje tylko przez teleskop i w zasadzie w wizualu te satelity nic nie "psują". Tak współczuję wszystkim tym którzy muszą się borykać z tym problemem. Poza tym dzięki za odpowiedź!

Edytowane przez Bezel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bezel napisał:

Ehh czyli nici z tego...

może nici, może nie, chyba nikt nie spodziewa się że radioteleskop napisze na temat starlinków coś obiektywnego ^_^

musk pewnie liczy na to, że im bardziej ludzie się przyzwyczają, że starlinki latają sobie po niebie, tym mniejszy będzie nacisk żeby cokolwiek zmieniać :P

jednak na razie nie słychać o tym żeby mieli się wycofać się z prac nad zmniejszaniem jasności, ale też nie słychać o jakichś nowych prototypach, jak darksat, więc nie mamy jak ocenić czy te nowe pomysły są lepsze od darksata, skoro ich jeszcze nie wystrzelili.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szuu napisał:

ale też nie słychać o jakichś nowych prototypach

Musk zapowiedział, że w dziewiątej partii satelity będą mieć jakąś osłonę przeciwsłoneczną ("sunshade"), oraz że zmienią orientację paneli słonecznych w czasie podnoszenia orbit:

 

A co do tego, co radio-teleskop pisze - trzeba się naprawdę postarać, żeby ulepić coś mniej obiektywnego i zgodnego z prawdą. Pierwszy z brzegu artykuł na ten temat, minuta szukania w Google:

 

https://spaceflightnow.com/2020/04/22/spacexs-starlink-network-surpasses-400-satellite-mark-after-successful-launch/

 

Steve Kahn, director of the Vera Rubin Observatory, said Wednesday that SpaceX is responsive to astronomers’ concerns.

They’ve been quite cooperative in working with us,” Kahn told Spaceflight Now in an interview.

[...]

“In some respects, that’s good for astronomy because the Earth’s shadow is a cone,” said Pat Seitzer, an astronomer and orbital debris expert at the University of Michigan. “So the satellites at higher altitude will be visible longer into the darkest part of the night, but because they’re closer now, they’ll be brighter. So we’ll just have to sort out and see how that works.” Seitzer agreed with SpaceX that the lower operating altitude for the Starlink satellites “really helps them for space safety, in terms of space debris or orbital debris considerations.”

[...]

“The darkening that they did on DarkSat is about a factor of two-and-a-half fainter — so about 1 magnitude in astronomical units — and it’s still visible to the unaided eye under excellent conditions,” Seitzer said. “That is you’re a person with great vision sitting on top of a mountaintop faraway from the city lights.”

Kahn agreed, adding that the darker coating was a step in the right direction for astronomers.

 

[wyróżnienia i linki dodane przeze mnie]

 

Jakby komuś się nie chciało klikać w linki albo nie zna angielskiego - Steve Khan to dyrektor Obserwatorium im. Very C. Rubin (ang. Vera C. Rubin Observatory, wcześniej pod nazwą Large Synoptic Survey Telescope). Gość powiedział, że SpaceX się przejął wątpliwościami astronomów i ładnie z nimi współpracuje w tym temacie. Z kolei Patrick Seitzer, astronom i ekspert w dziedzinie śmieci kosmicznych, profesor na Uniwersytecie Michigan, zwraca uwagę na to, że zmniejszenie wysokości operacyjnej jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa na orbicie, oraz że na niższej orbicie satelity będą co prawda jaśniejsze, ale też szybciej będą się chować w cieniu.

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

Przepraszam za wyrażenie ale jebnąć sobie tylko w łep powinien ten ... kto wymyślił to gówno ....

 

A jak sobie wyobrażałeś rozwój technologiczny/komercyjny i itp...?

 

Przecież tego typu obiektów będzie coraz więcej. 

 

I Ruscy sobie za chwilę rzucę swoje dziesiat tysięcy sztuk, Chińczycy kolejne dziesiat tysięcy, Europejczycy i Hindusi też swoje dorzuca.

 

I niestety nic na to nie poradzimy.

Life is brutal :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

A jak sobie wyobrażałeś rozwój technologiczny/komercyjny i itp...?

 

Przecież tego typu obiektów będzie coraz więcej. 

 

I Ruscy sobie za chwilę rzucę swoje dziesiat tysięcy sztuk, Chińczycy kolejne dziesiat tysięcy, Europejczycy i Hindusi też swoje dorzuca.

 

I niestety nic na to nie poradzimy.

Life is brutal :)

 

Cześć Romek :) no nie tak to sobie wyobrażałem ... Ja nie mam nic przeciwko czemus takiemu ale kurde noooo .. co za problem zrobic nieodbijające powłoki takich satelitów ? skoro wydają na nie w ciul pięniędzy to pokrycie warstwą antyodblaskową to chyba nie kłopot ? 

 

Idą dalej piszecie o kolejnej dostawie wyposażonej już w te powłoki ... taaaaaa Musk pieprzył przy chyba 3 serii o tych powłokach i co .... 

Edytowane przez komprez
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

Cześć Romek :) no nie tak to sobie wyobrażałem ... Ja nie mam nic przeciwko czemus takiemu ale kurde noooo .. co za problem zrobic nieodbijające powłoki takich satelitów ? skoro wydają na nie w ciul pięniędzy to pokrycie warstwą antyodblaskową to chyba nie kłopot ? 

 

Idą dalej piszecie o kolejnej dostawie wyposażonej już w te powłoki ... taaaaaa Musk pieprzył przy chyba 3 serii o tych powłokach i co .... 

Nie wiem nie znam się na tym.

Jestem.ciekaw jak je pomalują Ruscy i Chińczycy i reszta świata.

 

Tam chyba bardziej świeca te panele słoneczne ?

Czy się mylę?

 

Ja tam się pogodziłem.z.faktem satelitowego nieba - cieszę się astrofotografia i nie myślę co będzie później ;)

 

A później co najwyżej lucky imaging hehe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu - Przyganiał kocioł garnkowi - znasz takie przysłowie? ;)  

@Krzysztof z Bagien Już wiem na czym polega różnica między nami: ja patrzę w niebo, a Ty - w Twittera. Ja mówię Ci co widzę, a Ty cytujesz to, co obiecuje Elon Musk :) Zapewniam Cię, że będę pierwszym, który pochwali go za REALNE i SKUTECZNE wyciemnienie Starlinków.

 

Godzinę temu, RomekAstrobaza napisał:

...i nie myślę co będzie później ;)

 

Nie martw się - pan Musk już pomyślał, Romku ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, radio-teleskop.pl napisał:

@szuu

Nie martw się - pan Musk już pomyślał, Romku ;)

Nie martwię się - tak jak pisałem najwyżej przerzuce się na lucky imaging ;)

 

Dla mnie.to tylko hobby jedno z 3 ;) 

Więc nie będę płakał :)

w 2 kolejne hobby pan Musk raczej mi nie przeszkodzi hehe

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.