Skocz do zawartości

Satelity Starlink – nowe zjawisko na nocnym niebie


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie ze Starlinkami nie jest tak źle, bo gdyby nam Musk zawiesił na orbicie Gwiazdę Śmierci jak Vader to w nocy ledwo Księżyc byłby widzialny a gdyby ktoś powiedział coś krytycznego to jeden strzał z orbity załatwiłby sceptyka razem miastem, w którym mieszka. :icon_wink:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2020 o 09:51, anatol napisał:

gdyby nam Musk zawiesił na orbicie Gwiazdę Śmierci jak Vader to w nocy ledwo Księżyc byłby widzialny a gdyby ktoś powiedział coś krytycznego to jeden strzał z orbity załatwiłby sceptyka razem miastem, w którym mieszka. 

Wcale się nie zdziwię kiedy Musk wystąpi w roli Palpatine'a ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szuu napisał:

jest to wyobrażalne mieszkając w pięknie oświetlonym mieście :szczerbaty:

 

natomiast za parę lat może być odwrotnie, ktoś gdzieś kiedyś po raz ostatni zobaczy ISS...

Nawet jak poza miasto wyjeżdżałem to nie widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poleciały nowe deseczki ale to już zaczyna być nudne... dla odmiany zobaczmy co się nagrało w kamerze na osłonie ładunku - jak jakieś efekty science fiction z wejściem w nadprzestrzeń :D

 

 

dla osób chcących wiedzieć "co ja właściwie patrzę" opowiada o tym Scott Manley: https://www.youtube.com/watch?v=Gk8Ay3QmF6s

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy okazji kolejnego, dziewiątego, udanego wyniesienia (akurat 57-miu) satelitów dla systemu Starlink rakietą Falcon 9 podano kilka ciekawych liczb.


Z 540 już krążących satelitów tego systemu 40 jest nieaktywnych z różnych przyczyn.
Mają zapewnić już wkrótce bezprzewodowy internet w każdym zakątku planety.

Docelowo ma ich być 12 tysięcy ale podzielone na dwie "sztuczne konstelacje"

 

Pierwszy człon tej rakiety udanie wylądował, a co więcej, było to jego już piąte użycie po czerech udanych powrotach.

Misja była już 90-tym lotem rakiety Falcon 9.

https://www.wprost.pl/kosmos/10351081/kosmiczny-internet-coraz-blizej-na-orbite-dostarczono-kolejne-satelity-starlink-od-spacex.html


W kultowym filmie "Terminator" straszono nas jakimś przyszłym "SkyNetem".
Czyżby rzeczywistą nazwą, której wypadać się będzie bać, miał być "SpaceX"? :D

 

Siema  
Link

 

3b7271084310a3662683b51bda6e.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

start jak start ale przede wszystkim dzięki temu że ciągle mamy lato i starlinki są widoczne całą noc, znowu mamy nie tak częstą okazję zaobserwowania ciasnej paczki satelitów!

według heavens-above.com dziś w nocy o 1:45 i o 3:26

https://heavens-above.com/StarlinkLaunchPasses.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jest ładny interface i jak zgodzisz się udostępnić lokalizację to po lewej pokazuje listę ciekawych przelotów nad tobą w najbliższych godzinach

i te nowe Starlinki rekomenduje chyba tylko po trzeciej:

 

https://james.darpinian.com/satellites/?fbclid=IwAR1BjJXRcBeMUkH29Ypz683swRigjPcVjw3YfkaqowbpG9o3T4GmFjP3jlQ

 

Natomiast już dziś o 22:43 Starlinki  - daleko jeden za drugim - z innej grupy.

 

Siema

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesamowicie wyglądała ta krecha sunąca po niebie - najgęstsze starlinki jakie widziałem! :banan:

a gdy zlewają się w jeden obiekt są wizualnie jaśniejsze niż wynikałoby to z obliczeń dla pojedynczego satelity, więc łatwiej je dostrzec nawet w trudniejszej konfiguracji - niżej nad horyzontem lub przy jaśniejszym niebie.

(więc w tym akurat momencie wymuszone filtrowanie, jak na tej "prostej stronie dla prostych ludzi" podanej przez ekologa, niepotrzebnie pominęło pierwszy przelot koło 2 w nocy)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow przed chwilą całkowicie przez przypadek podczas pakowania teleskopu zobaczyłem bardzo skupiony pociąg. Robi wrażenie. Wiadomo może kiedy będzie można zobaczyć ponownie taka "gromadke"? 

Edit

OK. Przejrzałem poprzednie posty. Czyli jutro o 3:11.Screenshot_20200809_024644.thumb.jpg.47f3d602de71ed45c4913aa50f647462.jpg

Edytowane przez bylewolne
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy rewelacyjnie to wyglądało :D

Rozstawiłem graty, żeby nagrać przelot, ale zapomniałem przestawić w aparacie czas otwarcia migawki (było 1/1000s), więc ciemność widzę.

 

Ale za to dziś już zrobiłem to jak trzeba, niestety już się trochę rozlazły w porównaniu do tego, co było wczoraj. No ale jest.

 

Wyjście z cienia Ziemi (fajnie to wygląda, jak "znikąd" pojawia się na niebie sznurek światełek):

 

 

I drugi przelot tej nocy, tym razem bez dodatkowych efektów:

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 3:13 obserwowałem pociąg na niebie:
https://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&satid=71524&mjd=59071.0510581414
Jasność podana: 3,7 mag, a obserwowana: ok 1 mag (Starlinki przelatywały koło Polaris, która ma 2mag)
Dzisiejszej nocy (10/11.08) będą 2 przeloty o jasności sugerowanej 3,5 i 3,9 mag (mapki dla Krakowa):
2:18 - 2:22
PassSkyChart2.ashx?passID=26101&size=800
3:53 - 3:57
PassSkyChart2.ashx?passID=26111&size=800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu widziałem te całe Starlinki  . Ze 2-3 dni temu widziałem pierwszy raz przelot całego szeregu, dzisiaj 2. Dzisiejsze na szybko Canonem 550D z Rybim okiem Samyanga ustawione na szybko na dachu samochodu  . Czas 6 sek, trochę za długi, ale przy jeszcze dłuższych robi się krecha. Pojedynczych lub latających parami jest znacznie więcej. 

 

IMG_0960.jpg.6078c459c8a80fc0c7c87bbe6462fef3.jpg

1787628861_IMG_0960crop.jpg.e5c3e4b096076e73a60cbe1a4fe97204.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to kolejna dostawa kosmicznego śmiecia na i tak już zapchaną, bliską orbitę Ziemi. Ciekaw jestem kto zapłaci za sprzątanie tego dziadostwa bo pewnym jest, że dojdzie do tego, iż nie będzie można bezpiecznie wystartować w kosmos. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2020 o 22:22, M.K. napisał:

Dziś o 3:13 obserwowałem pociąg na niebie:
https://heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&satid=71524&mjd=59071.0510581414
Jasność podana: 3,7 mag, a obserwowana: ok 1 mag (Starlinki przelatywały koło Polaris, która ma 2mag)

10.08.2020 o 3:12:58 w czasie rejestracji meteoru pociąg Starlinków przelatywał na niebie i uwiecznił się w kadrze.
20200810_031258.jpg.97d22196770ea39cc9c8ccfcc00314d1.jpg

011258.gif.9aee45c0751aa1ef4e5979db3d1ceab9.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
On 8/15/2020 at 8:06 AM, kurp said:

Według mnie to kolejna dostawa kosmicznego śmiecia na i tak już zapchaną, bliską orbitę Ziemi. Ciekaw jestem kto zapłaci za sprzątanie tego dziadostwa bo pewnym jest, że dojdzie do tego, iż nie będzie można bezpiecznie wystartować w kosmos. 

łatwiej zaśmiecić i zniszczyć niż naprawić. Cyba już niepotrzeba wojen, sami się polikwidujemy,... wiatraki, zaśmiecone i skażone wody, koronawirusy i latające "śiwieczki" na niebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.