Skocz do zawartości

M 20


maciek z

Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat mnie obecnie bardzo interesuje. Można dopytać co ile klatek robisz dither?. Ile czasu zajmuje guidingowi powrót do stabilnej pracy po zmianie pozycji ?.

Canon zapisuje temp. w RAW. Czy darki robisz w czasie sesji ?. Jeżeli później, to czy jakoś uwzględniasz zmiany temp. w czasie sesji ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Zorg7 napisał:

Ten temat mnie obecnie bardzo interesuje. Można dopytać co ile klatek robisz dither?. Ile czasu zajmuje guidingowi powrót do stabilnej pracy po zmianie pozycji ?.

Canon zapisuje temp. w RAW. Czy darki robisz w czasie sesji ?. Jeżeli później, to czy jakoś uwzględniasz zmiany temp. w czasie sesji ?.

Dithering po każdej klatce i zajmuje to od 5 do 10 sekund. Darki staram się robić od razu, ale nie zawsze mogę. Nie mam odczytu temperatury, ale staram się robić w tej samej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał 5..10s to robiłbym co każdą klatkę, ale mam więcej niż Tyson około 30s. Poprawiłem oś DEC w montażu, więc jest szansa że będzie lepiej. Na cloudynight widziałem wylczenia, z których wynikało, że to jak często robić dither zależy od planowanej ilości klatek w całym stacku. Większość pozostałych wypowiedzi mówiła o 3 klatkach.

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co ma największy wpływ na ten czas. Mam wrażenie że oś DEC. W RA silnik działa cały czas w tą samą stronę. W DEC kierunek się zmienia, więc problemy z luzem czy tarciem statycznym mają większy wpływ. Teoretycznie można wyłączyć korekty w kierunku zgodnym z dryftem, jednak nie wiem czy wtedy będzie możliwość ditheringu. Trochę na ten temat jest w manualu do maxima: https://diffractionlimited.com/help/maximdl/Backlash_and_Stiction.htm

Ciekawe czy do ditheringu jest używany guiding rate np. 0.5x. Mam nadzieję, że tak, bo silnik RA nie musiałby zmieniać kierunku.

Myślę, że do skutecznego ditheringu trzeba mieć dobrze wyregulowany montaż.

Maciek z  czy masz opaskowany montaż ?

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Zorg7 napisał:

Zastanawiam się co ma największy wpływ na ten czas.

Dithering jest losowy - jeśli akurat "ruszy" Ci się oś RA to oś DEC nie "koryguje" swojej pozycji, tylko RA. Szybkość powrotu zależy od ustawień guidingu (PHD2 ma opcję "szybkiego powrotu przy dużych odchyłach"), jakości montażu i seeingu, bo ten też potrafi rozwalić - gdyż, w moim przypadku - SGP czeka aż guiding osiągnie zadaną wartość i dopiero odpala klatkę - jeśli seeing rozwala prowadzenie to i minutę potrafi walczyć, żeby się ustabilizować. W normalnych warunkach powrót do prowadzenia to max 2 cykle odświeżania guidngu (6-8sek).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.