Skocz do zawartości

Filtr słoneczny do SW ED 80/600


jotwu

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Paweł 103 napisał:

Tutaj masz fajny i niedrogi filterek słoneczny jak nie chcesz kupować drogiego filtra szklanego.    https://www.astroshop.pl/filtry-foliowe-w-oprawkach/orion-filtry-sloneczne-filtr-sloneczny-4-00-id-seria-e/p,33602 ,

Masz jakieś jego porównanie do folii? Na forum chyba nikt o nim dotąd nie wspominał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest lepszy od folii, ponieważ daje przyjemny kolorowy obraz Słońca i nie podrze ci się jak może to stać się z folią. Do tego jak upadnie to się nie stłucze jak drogi filtr szklany. Sam zamierzam kupić taki polimer i zbudować sobie pełnoaperturowy filtr na SCT 8", bo gotowe na tą średnicę są drogie, nie wiele tańsze od szklanego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł 103 napisał:

Na pewno jest lepszy od folii, ponieważ daje przyjemny kolorowy obraz Słońca i nie podrze ci się jak może to stać się z folią.

Przyjemny kolor to można uzyskać filtrem żółtym w okularze w połączeniu z folią. Chodzi mi o to, czy ten obraz jest bardziej szczegółowy lub w inny sposób lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, megrez23 napisał:

Paweł gdzie można kupić ten polimer? Pozdrawiam Jarek 

Sam nie wiem. Mój kolega z PTMA Częstochowa ma jakieś dojście do tego polimeru i muszę go poprosić żeby mi zamówił odpowiedni kawałek. Dzisiaj poleciał na wyprawę PTMA na Wyspy Kanaryjskie, ale jak wróci to go muszę ponaglić o zakup tego polimeru :) To jest dokładnie taki sam polimer jak w tym filtrze https://www.astroshop.pl/filtry-foliowe-w-oprawkach/thousand-oaks-filtry-sloneczne-solarlite-solar-filter-80mm/p,58263  Warto przeczytać opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Przyjemny kolor to można uzyskać filtrem żółtym w okularze w połączeniu z folią. Chodzi mi o to, czy ten obraz jest bardziej szczegółowy lub w inny sposób lepszy.

Co ty mi mówisz o jakości obrazów Słońca z folii Baadera. Miałem w niedzielę okazję porównać na pikniku w Częstochowie obrazy z różnych teleskopów z założoną tą folią, z obrazem dawanym przez szklany filtr z Atrokraka. To jest niebo a ziemia, nie ma porównania. Żaden dodatkowy kolorowy filterek nie poprawi ci jakości popsutej przez tą folię. A w niedzielę mieliśmy w Cz-wie 5 teleskopów  ( jeden miał właśnie szklany filtr) i obserwowaliśmy Słońce przez 4 godziny, był więc czas na porównania. Ten nowy polimer daje obrazy porównywalne jakością do szklanych filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paweł 103 napisał:

Co ty mi mówisz o jakości obrazów Słońca z folii Baadera. To jest niebo a ziemia, nie ma porównania. Żaden dodatkowy kolorowy filterek nie poprawi ci jakości popsutej przez tą folię.

Właśnie dlatego pytam, bo nie wiem. A w czym obraz z tego filtru jest konkretnie lepszy, niż z folii? Bardziej kontrastowy, widać lepiej granulację, czy coś jeszcze innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Właśnie dlatego pytam, bo nie wiem. A w czym obraz z tego filtru jest konkretnie lepszy, niż z folii? Bardziej kontrastowy, widać lepiej granulację, czy coś jeszcze innego?

Z tego co zauważyłem to filtr szklany daje dużo ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, i pomimo tego że był przykręcony do maka  tylko 100 mm średnicy ( stary obiektyw MTO), to można już było zaobserwować granulacje. Ani w newtonach 150 mm, czy 200 mm tej granulacji się nie dopatrzyłem. Oczywiście granulacja pojawiała się tylko w momentach, kiedy  cirrusy nie przesłaniały tarczy słonecznej. Była słabo widoczna, ale była. Ja tam wystawiłem swoje Coronado PST, no ale to jest już inna para kaloszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł 103 napisał:

Tutaj masz fajny i niedrogi filterek słoneczny jak nie chcesz kupować drogiego filtra szklanego.    https://www.astroshop.pl/filtry-foliowe-w-oprawkach/orion-filtry-sloneczne-filtr-sloneczny-4-00-id-seria-e/p,33602 ,

Dziękuję za informację. Zastanawiam się tylko czy zmieści się na odrośnik (zewnętrzna średnica ok. 114mm), czy trzeba będzie go zdejmować.

 

W Delcie poradzili mi też taki filtr;

Filtr Baader ASSF 80 i mam teraz dylemat który lepiej kupić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jotwu napisał:

Z tego co napisał Paweł 103 powinienem brać tego Oriona tylko nie podają jego średnicy wewnętrzne

Na zdjęciach widać że jest napisane na filtrze ID "Inside Dimension"  101mm / 4"

Właśnie mierzyłem na ED80, bo leży koło mnie. Mój bez odrośnika ma 112mm zewnętrznej średnicy.

Więc wygląda na to, że filtr będzie za mały. Nie wiem czy inne modele EDka są z inną średnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astrokarol napisał:

To jest chyba "zwykły" filtr ND5 z oprawą za ponad stówę ...

Tak, to jest zwykła folia, plastikowa obręcz i trzy śrubki także bardziej opłaca się kupić kawałek folii i mocowanie osobno. Wychodzi dużo taniej. Albo dołożyć więcej pln i kupić coś porządniejszego.

 

Ciekaw jestem tego polimeru chociaż żeby rzeczywiście pokazać dużo więcej niż ND5 to musiałby być filtr przepuszczający bardzo wąskie pasmo tak jak np etalon. Baader Solar Continuum przepuszcza np 10nm i w połączeniu z ND5 nie dał żadnych dodatkowych detali w stosunku do samej ND5. No chyba że detal wychodzi lepiej na fotkach, w wizualu w moim 120/600 Baader tylko zmienił kolor tarczy Słońca, nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla małych apertur porównanie wychodzi podobnie.

Polimerowy to zdecydowanie większa wytrzymałość od szklanego i folii  dlatego zabieram taki filtr na wyjazdy z aparatem, gdy nie mogę mieć dostępu do większej apertury. Przydatny również do poglądowych fotek zaćmieniowych lub tranzytowych. Filtr można kupić w wielu sklepach astro a na metry także na portalach aukcyjnych szczególnie zagranicznych.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jotwu napisał:

Obejmy są tanie tylko chyba jakiś problem jest z dobraniem rozmiaru.

Ja mam oprawkę do ED80, pasuje idealnie. Tylko nie umiem powiedzieć teraz, która to :( W tpl za bardzo nie widzę tego samego. Kupowałem swoją w astrokraku. Oprawka wchodzi do środka odrośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.