Skocz do zawartości

Sky watcher star discovery 150


Astronom756

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Zdecydowałem się na lżejszy teleskop - Star Discovery 150. Chciałbym dowiedzieć się o opiniach o tym teleskopie. Nie wiem czy jest zły, czy dobry. Co w nim może nie pasować? Mam 12 lat, a budżet ograniczony do 5150 zł. Chcę, aby sprzęt był lekki i miał system GoTo. Musi też mieć aperturę do obserwacji Słońca  (min. 210mm). Ponieważ to mój pierwszy teleskop musi być łatwy w obsłudze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz swój post - zawiera w sobie sprzeczne informacje.

 

Sprawa pierwsza: Sky watcher star discovery 150 - już sama nazwa teleskopu wskazuje, że jego apertura wynosi 150mm. Z drugiej strony piszesz o tym, że chcesz obserwować Słońce z aperturą min. 210mm. Te dwie informacje są ze sobą sprzeczne - to na początek... Czy wiesz w ogóle, czym jest apertura?

 

Sprawa druga - GoTo + mała masa sprzętu. GoTo to nie tylko pilot, ale też cały osprzęt konieczny do sterowania teleskopem - silniki elektryczne, bateria itp. Już samo to powoduje, że sprzęt waży dużo - ok. 12 kg. Jeśli do tego dojdzie jeszcze konieczność zakupu okularów itp. + jakaś torba na wszystko, to masa spokojnie przekroczy 15 kg. Sam mam refraktor o aperturze 102mm, ale biorąc pod uwagę mój cały osprzęt i torbę, to wszystko waży ok. 12 kg - bez GoTo...

 

Sprawa trzecia: w jaki sposób chcesz obserwować Słońce? Ja znam co najmniej dwa. Czy czytałeś cokolwiek nt. prowadzenia obserwacji Słońca przez amatorski teleskop?

 

To tak na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aperturze do obserwacji Słońca powinno być max.210mm. Tutaj się pomyliłem. Masa tego całego sprzętu wynosi i tak mniej niż poprzedni teleskop, który planowałem kupić - Syntę 8 o masie 23 kg. Słońcę będę obserwował za pomocą folii ND5, może później kupię Coronado PST, ale to już inny temat. Cały ten Star Discovery z GoTo kosztuje 1949 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

Polecam kupić ten zestaw a za 500zł różnicy kupić używkę Nikona EX 10x50 zamiast tego GO-TO :D Tu masz nieporównywalnie lepszy wyciąg 2" a nie 1,25" co docenisz jak kupisz dobry długoogniskowy okular z dużym polem :)

Pamiętaj jednak że oba te teleskopy to nie jest sprzęt do plecaka na wycieczki :) Nie ma takiej możliwości, dlatego koledzy doradzali Ci wcześniej Synte 8" bo daje znacznie większe możliwości za ułamek ceny tego teleskopu który chcesz kupić a i tak żeby teleskop dostarczyć na miejsce obserwacji musisz dowieźć go tam samochodem.

Nie napisałeś też nic o znajomości nieba i doświadczeniach z obserwacjami. Ja zaczynałem od lornetki i każdemu polecam ten kierunek :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie w Olsztynie. Mieszkam niedaleko, więc warto byłoby tam jeździć. Myślę, że bez sensu jest kupować teleskop, którym będę obserwować rzadko, ponieważ mieszkam w bloku i muszę dojeżdżać na polanę w lesie. Więc zdecyduję się na kupno teleskopu słonecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Astronom756 napisał:

Jest takie w Olsztynie.

W Olsztynie możesz co najwyżej pooglądać planety, Księżyc i Słońce. Choć też nie zawsze, bo z tego co wiem, budują tam wstrętne osiedle bloków, które zasłoni ekliptykę dla obserwatorium w zimie...

 

Dużo więcej zobaczysz jeżdżąc za miasto, pod ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astronom756 napisał:

Jest takie w Olsztynie. Mieszkam niedaleko, więc warto byłoby tam jeździć. Myślę, że bez sensu jest kupować teleskop, którym będę obserwować rzadko, ponieważ mieszkam w bloku i muszę dojeżdżać na polanę w lesie. Więc zdecyduję się na kupno teleskopu słonecznego.

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

W Olsztynie możesz co najwyżej pooglądać planety, Księżyc i Słońce. Choć też nie zawsze, bo z tego co wiem, budują tam wstrętne osiedle bloków, które zasłoni ekliptykę dla obserwatorium w zimie...

 

Dużo więcej zobaczysz jeżdżąc za miasto, pod ciemne niebo.

Czuję się wywołany do tablicy, bo pochodzę z Olsztyna i zarówno obserwatorium jak i planetarium olsztyńskie było wiele razy moim celem podróży. Obserwatorium bardzo często robi pokazy nieba zarówno w dzień, jak i w nocy, do tego dochodzą różne imprezy związane z astronomią. Więc można pooglądać słońce czy planety i zobaczyć co nam się podoba :)

Co do astrofoto, to wyjeżdżając 30km w stronę Butryn mamy naprawdę niezłe niebo, a jeśli pojedzie się w okolice Jedwabna, to nawet Bieszczady mogą pozazdrościć niejednej tam nocy :)

Pozdrawiam, 

Michał, ubolewający nad mieszkaniem teraz w Gdańsku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Doradzający!

Widzę, że większość z Was w ogóle nie czytało wcześniejszego wątku naszego młodego kolegi Astronom 756 i nie znacie zatem kluczowej informacji. Ma on 12 lat, co wprowadza oczywiste i poważne ograniczenia w jego możliwościach samodzielnych obserwacji (wyjazdy, ale także nocne wyjścia z domu gdzieś dalej), a tym samym w doborze optymalnego sprzętu. To tak na marginesie.

 Do autora wątku:

 Sprostuję informację, która się zasugerowałeś na podstawie artykułu w Uranii. Absolutnie nie potrzebujesz do obserwacji Słońca apertury 210mm. Pewnie chodziło jakiś szczególny typ obserwacji, być może o naukowym charakterze. Albo cokolwiek innego, co źlezinterpretowałeś. Do amatorskiej obserwacji Słońca przez specjalny, montowany wyłącznie z przodu teleskopu filtr wystarczy każdy teleskop, nawet o niewielkiej aperturze, w granicach rozsądku (od 70-80mm w górę). Lepiej by to był sprzęt o optyce typowo "planetarnej" czyli raczej niezbyt światłosilny, raczej o dłuższej ogniskowej. Ograniczenie to dotyczy przede wszystkim refraktorów.

 ABSOLUTNIE WAŻNE: Obserwacje Słońca są powiązane z realnym niebezpieczeństwem poważnego uszkodzenia wzroku, a więc kalectwa. To nie żarty. Istnieją bezpieczne filtry, ale pamiętaj, że bezpieczeństwo to także umiejętność ich prawidłowego użycia (sposób montażu, obsługa, w tym reagowanie na potencjalne problemy). Tu nie ma miejsca na błędy, a wypadki choć rzadkie się zdarzały. Zakładam, że jesteś osobą dość bystrą jak na swój wiek, ale nikt odpowiedzialny nie pozwoliłby 12-15-latkowi na całkowicie samodzielne eksperymenty w tak niebezpiecznej materii. Twoi rodzice/ opiekunowie mogliby zapewnić niezbędny nadzór. Niekoniecznie stały, w zależności od stopnia Twojej wiedzy i rozsądku mógłby się ograniczyć do inspekcji sprzętu, oraz sprawdzenia, że merytorycznie wiesz, za co się zabierasz. Jest tylko jeden problem: muszą sami merytorycznie ogarniać sprawę. Co nie jest oczywiste, jeśli nie interesowali się tematem. Zapytam zatem, czy oni sami interesują się/mają coś wspólnego z astronomią jako hobby? Albo czy są gotowi w to realnie wejść? Domyślam się, że jakaś (i to wcale nie mała) wola wsparcia jest, bo budżet na sprzęt zapewniają spory. Ale to nie to samo, co wsparcie merytoryczne. Może w Twoje okolicy działa jakiś klub/kółko astronomiczne albo w miarę prężny oddział PTMA? Z resztą pomoc osoby dorosłej lub po prostu doświadczonej w astrohobby przyda Ci się też przy innych obserwacjach.

 Odnośnie wyboru teleskopu: Ten Star Discovery 150 od SW jako ogólnego użytku teleskop wydaje się na oko O.K., ale diabeł tkwi w szczegółach. Tak jak ktoś napisał, ten sprzęt jest mało znany (co wcale nie znaczy, że zły). Sam tuba nie sprawi raczej problemu, może tylko szukacz jest trochę mały (5x24).  Niewiadomą jest montaż. Wiem, że wybrałeś taki, bo chcesz GoTo. Takie zmotoryzowane AZ-GoTo jest lżejsze od paralaktycznego odpowiednika i ma mniej elementów do ręcznej, mechanicznej regulacji, ale ma też swoje wady. Spróbuj ściągnąć gdzieś z sieci (ze strony SkyWatchera czyli tego SW) instrukcję obsługi w pdf-ie. Jeśli jest dostępna po polsku (i dobrze przetłumaczona...) spróbuj się z nią zapoznać. W ten sposób zobaczysz, czy ogarniesz obsługę takiego montażu. W szczególności ustawianie sprzętu na stanowisku i tzw. alignowanie (dostrojenie) montażu, niezbędne do pracy z GoTo. Biorąc pod uwagę zarówno Twój wiek, jak i (nie)przyjazność dla użytkownika rozwiązań zastosowanych przez producenta sprzętu, rezultat może się mieścić w przedziale od całkowitej klęski, po względnie łatwy sukces. Po prostu przy pomocy instrukcji sprawdź, co Cię czeka, zanim kupisz drogi sprzęt. Za dużo tu nie doradzę, bo nie znam tego typu montażu z praktyki. Gdyby się okazało, że stopień komplikacji jest za duży, wtedy wybierzesz plan B w postaci zwykłego montażu bez elektrycznych bajerów i samodzielnie nauczysz się znajdować obiekty na niebie, zaczynając od najłatwiejszych. Wbrew pozorom to spora frajda. Aha, jest jeszcze być może opcja pośrednia, to znaczy praca takiego montażu AZ z napędem bez GoTO, czyli ręczne sterowanie napędami. To jest proste, ale niczym nie różni się od pracy montażu AZ bez jakichkolwiek napędów (może poza mikroruchami) i elektrycznego zasilania.

 Kolejna sprawa, to właśnie zasilanie. Na zdjęciach jest tam gniazdo na 4 paluszki AA. Nie mam pojęcia, na jak długo starczą, tzn. jak żarłoczny na prąd jest ten konkretny typ montażu. Biorąc pod uwagę spore gabaryty tuby, licz się jednak z częsta wymianą baterii (zwłaszcza w zimie możesz się mocno zdziwić).

 Ważne jeśli chodzi o nocne obserwacje: napisałeś, że mieszkasz w bloku. Gdzieś k. Olsztyna. W zależności od tego, jak duża to miejscowość i jak lokalnie wygląda sprawa z latarniami ulicznymi obok, zakup 150mm Newtona może dla Ciebie mieć sens albo też być błędem. Jeśli pod domem masz w miarę ciemną miejscówkę skierowaną na południe, to jakieś podstawowe obserwacje obiektów głębokiego nieba ( tzw. DS-y) możesz robić. Wtedy 150/750 ma sens. Jeśli nie, to raczej na początek wybierz sprzęt optymalny do obserwacji planet, Księżyca (i ew. Słońca przez filtr). Może być nawet mniejszy niż te 150mm apertury. W grę wchodzi refraktor 100mm lub Maksutov (Mak) 127mm. Albo nawet Mak 150mm (tuba waży 6kg) jeśli wyrobisz się w kosztach razem z montażem, czy też refraktor ED100mm (tu koszt tuby >3000zł, za to obrazy lepsze niż w achromacie i tuba nieco krótsza). Zaletą tych sprzętów są względnie małe wymiary tuby, zwłaszcza w Makach. Te ostatnie to krótkie, zwarte cylinderki.  Z odpowiednim wyposażeniem (kątówka pryzmatyczna prostująca obraz) nadają sie też nieźle do obserwacji naziemnych (dalekie krajobrazy, fauna itp.), szczególnie refraktor (Maki mają małe pola widzenia). A biorąc pod uwagę klatkę schodową w bloku lub balkon, potrzebujesz czegoś niedużego i łatwego w transporcie. Niektóre DS-y też da się nieźle obserwować takim sprzętem. Te mniejsze (Mak 127, refraktor 100ED) z montażem azymutalnym zdołasz zabrać na rodzinne wakacje, jeśli macie w rodzinie duże auto i przekonasz rodziców. Niezależnie od tego, na wakacyjne obserwacje warto kupić lornetkę.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dziecka dostałem Celestron Power Seeker i odkryłem, że to nie jest zły teleskop. Co do kółka astronomicznego, to sam je prowadzę w szkole. Więc właśnie zastanawiam się już tylko na kupno Lunta LS50. Chyba, że polecacie mi inny. Dzisiaj szykuję się na obserwacje z Celestrona z Barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek da radę, choć z pewnością nie jest to sprzęt doskonały. Z czasem zmienisz na większy. Bezchmurnego nieba. Zaletą małego sprzętu jest to, że ogólnie jest łatwo przenośny, co dla Ciebie będzie ważne. Pogodnego nieba i rozwoju pasji!

-J.

P.S. Zaczynaj od najłatwiejszych obserwacji. Najpierw obiekty widoczne gołym okiem. Zaopatrz się (pewnie już masz i używasz...) w jakąś aplikację typu planetarium, generującą mapki nieba. Stellarium, Cartes du Ciel i cała masa innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.