Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.05.2019 o 20:04, Tayson napisał:

Z ciekawostek podrzucę że SGP3 nie był w stanie wyostrzy na tlenie pomimo exp 20s! Poprostu gwiazdki traktował jak hoty (były tak małe) i klapa. Dobrze ze Chroma jest parafokalna. Przynajmniej mam taką nadzieję, ponieważ jeszcze nie sprawdzałem. Jak tak nie będzie to mam poważny problem.... Bardzo poważny! 

Tomek, w ustawieniach ostrości w SGP masz możliwość zmniejszenia minimalnej ilości pikseli, żeby zakwalifikować gwiazdę. Natywnie ustawione jest 6 pikseli. Zmień na 3 i powinno spokojnie działać.

 

W dniu 31.05.2019 o 21:09, wessel napisał:

A kto ostrzy na filtrach NB? Ostrzy się na luminancji a na filtry przestawia fokuser wg. offsetu przecież!

Maciek, potrafisz poprawić humor :-) Ja ostrzę na filtrach NB i bez problemu uda się tą ostrość ustawić. @Selmak, ostrzę na nieparafoklanych filtrach baadera w SGP - tak jak na luminancji - mam wydłużony tylko czas pojedynczej klatki do 10s i nie miałem jeszcze żadnego problemu z ostrzeniem na jakimkolwiek filtrze.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie stresuje sie ze SGP nie ostrzy mi na tlenie.

@Pav1007 wiem o pixleach, niestety przy 3x3 i 4x4 wychodza glupoty. na wodorze mam 5x5i jest ok.

 

Plusem filtrow Chromy jest ich parafokalnosc.

Mam sztuczna gwiazde to przy jakiejś okazji sprawdze prawdziwosc tezy ze zdania powyzje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2019 o 02:19, Selmak napisał:

Zaciekawił mnie temat bo jestem w tym świeży, proszę by wypowiedział się @dziki jak on ostrzy u siebie w NB na nie parafokalnych filtrach baadera.

"Normalnie" ;) - używając focusowania w SGPro - kwestia dobrego przejścia procedury konfiguracji. Ostrzę na każdy filtr osobno.

 

Mam wyciąg crayforda, odrobinkę się skubany ślizga, ale podłączyłem go przez 1:10 (o dziwo ta się nie ślizga) + jeszcze przekładnia 1:4 na pasku i jakoś sobie daje radę. Mam 0,004 mm ruchu wyciągu na krok, przy konfiguracji 632mm to daje 16 kroków na CFZ, przy 800mm 26 kroków na CFZ. W SGP mam 9 data points, step size 75.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Tomek, w ustawieniach ostrości w SGP masz możliwość zmniejszenia minimalnej ilości pikseli, żeby zakwalifikować gwiazdę. Natywnie ustawione jest 6 pikseli. Zmień na 3 i powinno spokojnie działać.

 

Maciek, potrafisz poprawić humor :-) Ja ostrzę na filtrach NB i bez problemu uda się tą ostrość ustawić. @Selmak, ostrzę na nieparafoklanych filtrach baadera w SGP - tak jak na luminancji - mam wydłużony tylko czas pojedynczej klatki do 10s i nie miałem jeszcze żadnego problemu z ostrzeniem na jakimkolwiek filtrze.

 

 

Wszystko fajnie jak na 10 sekundach się uda, ale masz świadomość że takie uśrednienie seeingu dobre nie jest. Gorzej jak trzeba odjechać w bok, bo w polu widzenia nic jasnego nie ma. Na przykład Helix :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

Wszystko fajnie jak na 10 sekundach się uda, ale masz świadomość że takie uśrednienie seeingu dobre nie jest. Gorzej jak trzeba odjechać w bok, bo w polu widzenia nic jasnego nie ma. Na przykład Helix :)

@wessel, jesteś w stanie podlinkować jakieś  źródła z ktorych ty sie uczyłeś jak ustawiać te owsety, co jak liczyć i ogólną zasadę stosowania tego w praktyce? Coś jak tutorial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo proste - przykładowo dla Maxima

1. Ostrzysz na filtrze L - zapisujesz położenie fokusera

2. Ostrzysz na dowolnym innym filtrze ( RGB albo NB) - zapisujesz położenie fokusera

3. Obliczasz róż nicę, wpisujesz w kolumnie OFFSET przy filtrze.

W czasie sesji musisz mieć fokuser połączony z Maximem. Wykonujesz ostrzenie tylko na filtrze L.

Program zmienia położenie fokusera w zależności od tego który filtr jest w użyciu.

Zakładka Camera Control>Setup>Setup filter ( aktywne tylko przy kamerze - disconnected)

 

 

 

offset.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 4.06.2019 o 16:40, Tayson napisał:

Macku my tu mamy buzdzetowe focusery.

Pamietasz o tym?

A to budżetowe fokusery mają korbki??? A ja myślałem że silniki krokowe...

Offset tak samo dobrze działał na Robofokusie jak na Atlasie, więc niestety Tomasz.... nie masz racji !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ciekawe, bo mnie w moich ostatnich podrygach z moim achromatem też wpadł pomysł na NGC6888.

Niestety wczoraj zdołałem zebrać tylko 17 x 240 s w wersji "CMOS full color" bez "dziwnych filtrów" ;). Potem przyszły chmury.

I ucieszyłem się bardzo, że na tym materiale w ogóle tę mgławicę widać! :D

 

NGC6888.thumb.jpg.9652b2f0e10642dcedc24b3658a71fb0.jpg

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 15:16, wessel napisał:

Offset tak samo dobrze działał na Robofokusie jak na Atlasie, więc niestety Tomasz.... nie masz racji !

No nie wiem czy masz rację - różnica między atlasem a zwykłym focuserm tkwi w powtarzalności i braku luzu na przekładni. Gdyby udało się dokładnie wyznaczyć luz to można by wtedy bawić się w offset i kompensację temperaturowa ale nie wiem czy da się to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zombi, przez wiele lat używałem Robofokusa z wyciągami R&P w Tak 106 N i Veloce RH 200 ( zakres ostrości 25 mikrometrów) i działał wspaniale! Od początku ( od 2007 roku) używam wyłącznie takiego sposobu ostrzenia w astrofotografii NB i LRGB , a Atlasa mam od 2013 roku !Kluczem jest wyciąg R&P a nie Crayford.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał, ale nic nie wiem o jakimś istotnym luzie :) 

Poniżej można się dopatrzeć silnika Robofokusa zainstalowanego na osi wyciągu R&P Tak 106N w jednym z moich pierwszych setupów z kamerą SBIG ST 2000, montażem HEQ5 SynScan Pro. Guider to SW 80/400 a kamera guidera to SBig Remote Head. Od tego setupu zacząłem stosować offsety.

1478476189_zestawnr1.png.c2bafb4a8fdb8879c3a3c0d3f06e59df.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.