Skocz do zawartości

M29 Wieża Chłodnicza


diver

Rekomendowane odpowiedzi

"Wieża Chłodnicza" - brzmi dość dziwnie i tajemniczo. :emotion-5: Nie wiem, skąd taka akurat nazwa. Gdy oglądałem kiedyś w wizualu  tę malutką gromadę otwartą w Łabędziu, zrobiła na mnie niemałe wrażenie.

Jeżeli chodzi o pogodę, to maj w tym roku jest wyjątkowo kapryśny. Jednak przedwczorajszej nocy niebo "otworzyło się", więc wytargałem swój setup na taras. Mój taras ma wystawę wschodnią, pole obserwacyjne jakieś 240 stopni. Niższe partie zachodu zasłania mi chałupa. Sensowne godziny obserwacyjne teraz w północnej Polsce to 23.30 - 01.30. Co mam na wschodzie w tych godzinach sensownie wysoko? Pięknego Łabędzia w Drodze Mlecznej. Więc poświęciłem godzinkę na M29.

Na razie jeszcze taki setup: ES 127/825 AR, DSLR SONY A57 niemodyfikowana.

30 klatek po 2 minuty bez żadnych filtrów.

Prowadzenie było bardzo spokojne, w zakresie max. 0,7-0,8 px. Dopiero gdy po drugiej niebo zaczęło jaśnieć, SNR gwiazdki guidującej osłabł i zdarzały się skoki nieco powyżej 1 px. Klatki zostały zebrane w godzinach 01.25 - 02.25.

 

Na fotkach bardzo ładnie widać niebieskie "achromatyczne" poświaty jaśniejszych gwiazdek. Jako materiał edukacyjny w temacie "jak działa achromat". :flirt:

 

Pełna klatka 4912x3264 przeskalowana do 900x600

M29_full.jpg.da88062821d00df34233c439454fa1c5.jpg

 

Crop 2400x1600 przeskalowany do 900x600

M29_crop_2400_1600.jpg.d90913c61f7521e70d8241979f594542.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wessel napisał:

Dlaczego masz tylko niebieskie gwiazdki i białe?

Hmm, zastanawiam się. Poniżej nieco "zmieniony" efekt kolorystyczny mojego obrazka.

M29_crop_2400_1600.jpg.fa896e71e9d350cf8d7c163d56cc2984.jpg Choć i poprzedni nie był jak piszesz całkiem niebiesko-biały, na tym widać większe różnice w barwach gwiazd. Moje klatki są zbierane kolorową matrycą, a na stacku starałem się wyrównać histogramy, żeby uzyskać zrównoważony balans kolorów. Teraz zwiększyłem po prostu nasycenie kolorów. Jednak żadną miarą nie udaje mi się uzyskać pomarańczowych głównych gwiazdek gromady. Może powiesz Wessel, w jaki sposób pokolorowałeś te gwiazdki? :emotion-5: Czy one rzeczywiście mają taką barwę widmową? Rzeczywiście jest u Ciebie kolorowo, jednak wydaje mi się że trochę za bardzo pojechałeś na pomarańczowo. :g:

Obawiam się, że niebieskość jasnych gwiazd na moich fotkach wynika z optyki mojej tuby. To zwykły achromat. Na tych ciemniejszych widać większą różnorodność barw.

 

15 godzin temu, wessel napisał:

A jaki jest powód skalowania do 900x600?

Trochę nie rozumiem pytania. Przecież Twoja fotka, którą widzę na tym forum też jest przeskalowana do 900x675. Przed wrzuceniem na forum fotki przeskalowuję do rozmiaru sensownego dla przeglądarki internetowej, tym samym znacznie zmniejszam ich "wagę". Ty tak nie robisz?

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To  nie jest moja fotka, tylko z netu.

Ja skaluję do rozdzielczości monitora a nie do przeglądarki.Przyjąłem sobie  szerokość obrazka 2000 pikseli. Zresztą o ile pamiętam to silnik forum do tej rozdzielczości zachowuje oryginał a powyżej skaluje.

Fotki należy pokazywać w możliwie dużej rozdzielczości bo tracisz szczegóły.

Fotkę z neu podałem Ci przykładowo, bo dalej nie masz innych kolorów tylko niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wessel napisał:

Fotkę z neu podałem Ci przykładowo, bo dalej nie masz innych kolorów tylko niebieski.

Trochę dziwnie się z Tobą gada, Wessel. Naprawdę widzisz na tej fotce same niebieskie gwiazdki? :emotion-5:

Poza tym pokaż swoją fotkę M29, a nie jakąś z netu... :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Rzeczywiście kolory gwiazd w M29 nie są za niebieskie. Gwiazdy co prawda gorące, należą do wczesnych typów widmowych. Ale światło, które do nas dociera prawdopodobnie uległo "zniekształceniu". Niekiedy tak bywa po przejściu przez warstwy mgławic. Spójrzcie, sporo gwiazd ma zabarwienie lekko żółtawe (mimo typów widmowych B lub nawet O):

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

Trochę dziwnie się z Tobą gada, Wessel. Naprawdę widzisz na tej fotce same niebieskie gwiazdki? :emotion-5:

Poza tym pokaż swoją fotkę M29, a nie jakąś z netu... :flirt:

Przepraszam, niepotrzebnie się odezwałem - Twoja fotka jest po prostu cudowna.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Naprawdę widzisz na tej fotce same niebieskie gwiazdki?

Ja widzę tylko głównie niebieskie, niektóre z jakimś tam nalotem żółto-zielonym. Te gwiazdy, które miały być żółte stały się niebieskie przez aberrację i tyle w temacie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2019 o 23:38, diver napisał:

Hmm, zastanawiam się. Poniżej nieco "zmieniony" efekt kolorystyczny mojego obrazka.

M29_crop_2400_1600.jpg.fa896e71e9d350cf8d7c163d56cc2984.jpg Choć i poprzedni nie był jak piszesz całkiem niebiesko-biały, na tym widać większe różnice w barwach gwiazd. Moje klatki są zbierane kolorową matrycą, a na stacku starałem się wyrównać histogramy, żeby uzyskać zrównoważony balans kolorów. Teraz zwiększyłem po prostu nasycenie kolorów. Jednak żadną miarą nie udaje mi się uzyskać pomarańczowych głównych gwiazdek gromady. Może powiesz Wessel, w jaki sposób pokolorowałeś te gwiazdki? :emotion-5: Czy one rzeczywiście mają taką barwę widmową? Rzeczywiście jest u Ciebie kolorowo, jednak wydaje mi się że trochę za bardzo pojechałeś na pomarańczowo. :g:

Obawiam się, że niebieskość jasnych gwiazd na moich fotkach wynika z optyki mojej tuby. To zwykły achromat. Na tych ciemniejszych widać większą różnorodność barw.

 

Trochę nie rozumiem pytania. Przecież Twoja fotka, którą widzę na tym forum też jest przeskalowana do 900x675. Przed wrzuceniem na forum fotki przeskalowuję do rozmiaru sensownego dla przeglądarki internetowej, tym samym znacznie zmniejszam ich "wagę". Ty tak nie robisz?

 

Jest takie coś, jak balans bieli... Zmieniając go możesz sprawić, że na czerwone jest niebieskie i na odwrót... Proponuję się tym pobawić...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała dyskusja potoczyłaby się zapewne inaczej, gdyby wyglądała np tak:

"hej, tam są też zółte gwiazdy, zobacz to przykładowe zdjecie z netu - pobaw się trochę balansem kolorów
poza tym: lepiej jest mniej skalować zdjęcie, silnik forum lepiej to pokaże"

 

Znam Maćka, spędziliśmy niejedną gwiezdną noc razem i po mnie ten klimat wypowiedzi powoli zaczyna spływać, bo wiem że ma dobre intencje. Ale nowe osoby odbiorą to jako zaczepkę. A końcowa wypowiedź Maćka to zwykły sarkazm/złośliwość - wybacz stary ale nie oczekujesz chyba lukru ode mnie? (no może poza zdjęciami ;)).

 

I błagam - jak ma diver odebrać sytuację, w której ktoś autorytarnie pisze o rozdzielczości foty a potem wrzuca coś sprzecznego z własnymi słowami? Maciek wrzuca zdjęcie z netu nie pisząc że to zdjęcie z netu, jednocześnie pisząc o rozdzielczości w której wrzucone zdjęcie nie jest. Skąd ma się diver domyśleć intencji, duchem świętym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2019 o 01:10, wessel napisał:

To  nie jest moja fotka, tylko z netu.

Cześć wessel, poniżej dwie inne fotki M29 z netu. :emotion-5:

 

Źródło: https://www.messier-objects.com/messier-29/

Messier-29.jpg.bbee2c0ec77d01a69dba34f309993f9f.jpg

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_29

Messier_object_029.jpg.2ba6e4050d0c56ae1b51a59a399d68e6.jpg

Ta druga bardziej zgadza się z odwzorowaniem na mojej fotce. Była pewnie robiona przy szerokim FOV, podobnym do mojego.

Drobna uwaga wessel: jeżeli wrzucasz jakąś fotkę z netu, elegancko byłoby podać źródło.

 

22 godziny temu, wessel napisał:

Przepraszam, niepotrzebnie się odezwałem - Twoja fotka jest po prostu cudowna.

Nie ma sprawy wessel. Od nikogo nie oczekiwałem specjalnych pochwał. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości setupu, którym dysponuję i z warunków przy których klatki są zbierane. Podkreślałem to zresztą w swoich postach. Pokazuję swoje "cudowne" fotki, bo zależy mi na rzeczowych komentarzach bardziej doświadczonych kolegów, z którymi mógłbym podyskutować. Miłe opinie są fajne, ale nie one są dla mnie w tym momencie najważniejsze. Więc zupełnie nie czuję się urażony.

 

Paweł odezwał się bardziej rzeczowo.

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

Ja widzę tylko głównie niebieskie, niektóre z jakimś tam nalotem żółto-zielonym. Te gwiazdy, które miały być żółte stały się niebieskie przez aberrację i tyle w temacie. 

Ok Paweł. Wczoraj zrobiłem kolejną sesję z M29. Też 30 klatek, tyle że dłuższych (240 sekund) i przy nieco gorszym seeingu. Noc była bardzo ciepła. Kiedyś sugerowałeś mi próby z filtrem APO. Taki więc nabyłem i w tej sesji go użyłem: Baader SemiAPO. Poniżej efekt.

M29_2400_1600_2.jpg.b26b4e403e8e30f7416a55990aa83bce.jpg

Jest nieznaczna poprawa, nie ma już tak wielkich niebieskich aureolek na gwiazdach, a niektóre z nich przestały być jednoznacznie niebieskie. Jednak gdybym pokazał tę fotkę w pełnej rozdzielczości, zobaczyłbyś do jakiej destrukcji obrazu potrafi doprowadzić obecność tego filtra. SemiAPO to więc tylko SemiEfekt i uważam, że w ostatecznym rozrachunku szkoda kasy na takie wynalazki.

Żaden filtr-wynalazek nie zbliży nawet AR do tuby z dobrą optyką APO.

 

23 godziny temu, Bellatrix napisał:

Rzeczywiście kolory gwiazd w M29 nie są za niebieskie. Gwiazdy co prawda gorące, należą do wczesnych typów widmowych. Ale światło, które do nas dociera prawdopodobnie uległo "zniekształceniu". Niekiedy tak bywa po przejściu przez warstwy mgławic. Spójrzcie, sporo gwiazd ma zabarwienie lekko żółtawe (mimo typów widmowych B lub nawet O): 

Dzięki za te informacje o głównych gwiazdach M29. Przesłałeś je, zanim poszperałem gdzie indziej. :emotion-5:

 

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jest takie coś, jak balans bieli... Zmieniając go możesz sprawić, że na czerwone jest niebieskie i na odwrót... Proponuję się tym pobawić...

Wiem, że jest "coś takiego" Bartek. Ale żeby w tym dłubać, trzeba mieć dobry materiał źródłowy. A ja go nie mam. I nie w tym rzecz, żeby "kręcić bata z g...". Nie da się. :emotion-5:

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, diver napisał:

Wiem, że jest "coś takiego" Bartek. Ale żeby w tym dłubać, trzeba mieć dobry materiał źródłowy. A ja go nie mam. I nie w tym rzecz, żeby "kręcić bata z g...". Nie da się. :emotion-5:

Materiał źródłowy masz od @Bellatrix

Współczynniki barwowe mówią o rzeczywistym kolorze gwiazd w kategoriach spektrum. Dla odpowiednio kontrolowanych warunków istnieje niewielkie pole do interpretacji tych kolorów. Słyszałem, że są programy, które pozwalają zbalansować kolor na zdjęciu tak, żeby gwiazdy były najbardziej zbliżone do rzeczywistego koloru. Może ktoś coś wie? Jest jednak szansa, że duża aberracja przeszkadza w stosowaniu takiej obróbki, ale nie wiem....

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Materiał źródłowy masz od @Bellatrix

Ja nie o tym... Miałem na myśli dobrej optycznie jakości klatki, których... nie mam. I nie będę miał, dopóki nie wejdę w posiadanie tuby sensownej do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diver napisał:

Ja nie o tym... Miałem na myśli dobrej optycznie jakości klatki, których... nie mam. I nie będę miał, dopóki nie wejdę w posiadanie tuby sensownej do astrofoto.

A ja bym sprawdził na Twoim miejscu filtry RGB albo lepiej narrowband (Ha? ) Z Twoją tubą wąski filtr powinien dać obraz wolny od wad (zresztą sam powinieneś ocenić, taki @Taysonto zawsze coś znajdzie nie tak ;) )

 

A jednak filtr kosztuje mniej, niż "sensowna" tuba do astrofoto...

Do tego jakąś kamerkę mono i śmigasz ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Kiedyś sugerowałeś mi próby z filtrem APO. Taki więc nabyłem i w tej sesji go użyłem: Baader SemiAPO. Poniżej efekt.

To chyba nie ja :-) nie jestem zwolennikiem filtrów semiAPO - jak sam zauważyłeś jest to "semiefekt". Jeśli już to można użyć szerokopasmowego UHC-S ale to filtr bardziej mgławicowy.

Gromady to obiekty wymagające dobrej korekcji barwnej - inaczej kolorystyka gwiazd mocno się rozjeżdża.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.06.2019 o 08:01, wessel napisał:

Dlaczego masz tylko niebieskie gwiazdki i białe?

Teraz mam gwiazdki w nieco większej ilości kolorów. Minęło dwa i pół miesiąca. Wróciłem do mojej ulubionej (sam nie wiem dlaczego ^_^) M29. Z zupełnie nowym setupem optycznym.

Nowa tuba (Newton) to zupełnie nowe kłopoty "eksploatacyjno-geometryczne". Jednak mam w końcu z głowy aberrację chromatyczną (tym samym kolory stają się sensowne), no i te piękne spajki... B) Naprawdę je polubiłem.

 

Ciężko teraz z dobrymi warunkami do obserwacji, ale znów trafiłem w okienko pogodowe między opadami i chodzącymi chmurami. Sporo wilgoci, stale parujący obiektyw guidera. Seeing bardzo zmienny. Księżyc w pełni, na szczęście dość nisko nad horyzontem.

 

TS-Optics UNC 1000 f/5 na HEQ5, ZWO ASI294MC Pro

35 x 120 s, Gain 120, temp. 0 st.

Zbieranie: APT

Obróbka: Pix (wybuliłem 1250 PLN na licencję, bo skończył mi się okres trial, ale moim zdaniem warto)

Obrazek to crop 4/3 (77%) z pełnej klatki.

 

M29_crop3200_2400_rescale2000.thumb.jpg.6df4ee2ecf9ecd47d558e45ced5bebe2.jpg

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2019 o 08:54, Behlur_Olderys napisał:

Jest takie coś, jak balans bieli... Zmieniając go możesz sprawić, że na czerwone jest niebieskie i na odwrót... Proponuję się tym pobawić...

Ja akurat bawię się niedawno zrobionymi fotami, też mam problem z wydobyciem kolorów cieplejszych (kolorystycznie) gwiazd. Na gwiazdy jakiego typu najlepiej ustawić balans bieli? Nasze słońce- G? czy może F lub A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, diver napisał:

Obrobka Pix (wybuliłem 1250 PLN na licencję, bo skończył mi się okres trial, ale moim zdaniem warto)

Jak obiektyw ma aberrację i w Pixie użyjesz kalibracji koloru (w sumie każdego rodzaju), to efekt może mocno odbiegać od ideału. 

Trzeba później selektywnie poprawiać kolor generująca maski pod dany kolor. Nie zawsze to pomaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.