Jump to content
ekolog

Amerykański wielki powrót na Ksieżyc

Recommended Posts

Tytułem wstępu:
"Wrócę" = "I’ll be back", powiedział Terminator (zagrany w 1984 roku przez Arnolda Schwarzeneggera) po niewpuszczeniu go na posterunek policji. Wrócił samochodem, przejeżdżając przez drzwi z pancernego szkła.
Widziałem to na własne oczy - czyli w kinie - po wyjściu z kina świat już nigdy nie wyglądał tak samo (ludzkość wkroczyła wtedy w erę fascynacji techniczną i robotyczną, AI przyszłością).

Nasa wybrała trzy prywatne firmy, których lądowniki zostaną wykorzystane do przygotowania i powrotu Amerykanów na Księżyc po blisko półwiecznej nieobecności.
Tym razem najpierw ma tam stanąć kobieta. Za tym wyborem popłyną ku firmom państwowe pieniądze na dalsze prace.
Astrobiotic buduje lądownik Peregrine;
Intuitive Machines buduje Nova-C. (widzimy dwa).
Orbit Beyond buduje Z-01. Tu zastanawiać może funkcja tych metalowych kółek?

Lądowniki te zawiozą co trzeba, niekoniecznie w jednej misji, czasem w kilku, stosownie do ich ładowności.

https://www.space.com/nasa-first-private-moon-landers-picks-primer.html

Co będzie zawozić te lądowniki? - to już osobna kwestia.
Może BFR od SpaceX; najbardziej prawdopodobna jest - szykowana już od dawna - nowa, bardzo droga w realizacji, wielka rakieta państwa USA - SLS (Space Launch System).
Co ciekawe Falcon Heavy raczej nie jest rozpatrywany w kontekście ponownego podboju księżyca - może po tym jak czerwone auto osobowe Muska poleciało w kosmos nie dokładnie tam gdzie miało. ;)

O zasoby nośne, konkuruje jeszcze planowana załogowa stacja kosmiczna (Gateway) latająca nad Księżycem tak jak ISS nad Ziemią

- ale o ambitniejszej funkcji (pomoc w realizacji misji ku dalszym celom niż Księżyc).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gateway_(stacja_kosmiczna)

Siema

Linki do lądowników na podanej stronie space.com oraz do stacji nad księżycem i SLS na wikipedia.org

omjL4dzymr5spPEXRVTkYL-650-80.jpg

YzKcQY45ZoALEcjYZUhdoW-650-80.jpg

Et6ReEu2dq3zZ4yZbDd8g3-650-80.jpg

Gateway-configuration-20180705.jpg

Art_of_the_Space_Launch_System_on_Launch

• Like 1

Aby wrócić na Księżyc lub realizować jakiekolwiek podobnie ambitne cele musi się stać to samo co stało się w latach 60-tych. Ktoś musi wyłożyć na stół 100 mld $ i powiedzieć lecimy. W tej dokładnie kolejności.

• Like 2
  • Thanks 1

Posted (edited)

Z kilku niedawnych wypowiedzi - Trump'a i osoby wysoko w NASA wynika, że to jest praktycznie postanowione.

Nieco zagadkowe zdanie zobaczyłem na końcu tego omówienia doniesienia o wybranych trzech firmach.

http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24853222,amerykanie-wracaja-na-ksiezyc-nasa-wybrala-juz-trzy-firmy.html#a=339&c=145&s=BoxBizImg2

Najpierw dowiadujemy się, że misja lądowników to gównie wcześniejsze zawiezienie sprzętów (a nie ludzi). Potem czytamy:

"Po stronie przedsiębiorstw będzie leżeć zarówno "pakowanie" ładunku, wystrzelenie z Ziemi, jak i lądowanie oraz "wypakowanie" urządzeń już na powierzchni Srebrnego Globu."

Czyżby USA dawało tak wolną rękę firmom, że mogą one zlecić dowiezienie lądownika rakietą zaoferowaną przez, na przykład, Chińczyków, Hindusów albo Rosjan? WOW.

Ktoś dobry w googlowaniu może coś wyszuka więcej?

Siema
p.s.
"Srebrny Glob" ... dawno tego idiomu nie widziałem :) Ciekawe czy pojawi się w astronomii popularnej Złoty Glob?

Link do zdjęcia w podanym materiale. Tu widzimy mężczyznę. Następnym razem flagę będzie stawiać kobieta - to bardzo dobry pomysł :)

z24853254IH,Misja-Apollo-12.jpg

Edited by ekolog

Bill Hill - dobrze, że nie Benny ;) - z NASA powiedział w tych dniach, że pierwszy lot SLS odbędzie się już pod koniec przyszłego czyli 2020 roku.
Rozważa się uprzedni, 8-minutowy test czterech silników RS-25 przymocowanych do pierwszego stopnia rakiety.
Ponad rok temu jeden taki silnik wytrzymał 50-cio sekundowy test ale zaplanowane wożenie ludzi skłania decydentów do drugiego testu.

Największy w historii pojazd kosmiczny ma zawozić ludzi na Księżyc i ... na Marsa. :)

http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24857794,najwieksza-rakieta-nasa-juz-w-przyszlym-roku.html

Wcześniej Trump pochwalił się na Twitterze:
"Aktualizuję swój budżet, by zawierał dodatkowe 1,6 mld dolarów, tak, byśmy mogli wrócić w Kosmos w WIELKIM STYLU"

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24782041,amerykanie-wracaja-na-ksiezyc-chca-stanac-na-nim-w-2024-r.html

Siema

Linki do ilustracji na pierwszej podanej stronie:

z23062333Q,Rakieta-SLS-od-NASA.jpg 

hqdefault.jpg

Czytałem ostatnio że realizacja Gateway została przesunięta na okolice 2028 roku. Obecnie priorytet NASA to załogowy lot SLS zaplanowany na rok 2024. Wygląda na to, że nowa zimna wojna z Chinami powoli przenosi się na sektor kosmiczny.

• Like 1

Trzeba brać na wszystko poprawki. Trudno zliczyć która to już zapowiedź lotu na Księżyc/Marsa. Było ich pewnie kilkadziesiąt, a prawda jest taka, że program SLS kwiczy. NASA od lat wydaje pieniądze na programy, które są potem anulowane, ponieważ aby zrobić coś wielkiego, trzeba zrezygnować z rzeczy pobocznych. Jeśli chcą wracać załogowo na Księżyc, czy naprawdę ruszyć temat Marsa to muszą się na tym skupić w całości. Taka jest prawda. 10 mld USD idzie na sam JWST, a jest cała masa innych misji, również planowanych. Nie da się tak szczypać każdego z wielu tematów i oczekiwać, że zrealizuje się wszystkie. Pamiętajcie, że istnieje możliwość, że program SLS zostanie całkowicie przerwany, bo różnie to w życiu bywa. Osobiście mi to zwisa i powiewa, czy NASA wróci na Księżyc, czy może będzie dalej próbowała pogodzić misje naukowe z wciąż kulejącym programem załogowym, bo jestem tylko biernym obserwatorem, jednak jeśli miałbym wyrazić swoje zdanie to tak jak wyżej, muszą po męsku zdecydować, albo rząd daje 100 mld i "lecimy!", albo niech o tym zapomną i budują WFIRST, STARSHADE i inne teleskopy przyszłości. Bycie zawieszonym tak pomiędzy będzie skutkowało tym czym do tej pory, czyli snucie wielkich planów załogowych i ciągłe opóźnienia w misjach naukowych. Oczywiście mogę się mylić, bo żaden ze mnie znawca :)

• Like 2

1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

nowa zimna wojna z Chinami powoli przenosi się na sektor kosmiczny.

ciekawe kto kogo tym razem, bo przecież tradycja wymaga żeby imperium które przegra wyścig kosmiczny ulegało rozpadowi :szczerbaty:

• Haha 1

Posted (edited)

Świetny, zwięzły, nowy, znakomicie "opowiadany" filmik o amerykańskiej (i nie tylko) wyprawie na jedyny księżyc naszej planety. Brawo Astrofaza !

Misja Artemis to SLS, kapsuła Orion, stacja orbitująca Księżyc GateWay, 3-modułowy lądownik, nowe skafandry.

Załoga przesiądzie się z Oriona na GateWay, a tam potem na lądownik.

Natomiast ESA ma w planach wioskę z ludźmi schowanymi pod gruntem (regolitem).

Wszyscy myślą o pozyskiwaniu tam pierwiastka hel 3, który może przydać się do nowego sposobu pozyskiwania energii (synteza nuklearna).

Autor filmu wyraża obawy, że rząd USA może za mało pieniędzy dawać na tę misję co zaowocuje mniejszą dbałością o bezpieczeństwo

i nieszczęśliwym wypadkiem z udziałem astronautów.

Ambitny termin lądowania ludzi na Księżycu to 2024, a bardziej realny to 2028.

Siema

Edited by ekolog

Ciekawy temacik.

A ja mam małe pytanko.

W misji Apollo17 astronauci jeździli po księżycu czterokołowcem.Czy ktoś wie gdzie on się znajdował w lądowniku,lub raczej gdzie był przymocowany do modułu? Jakieś zdjęcia,opisy jak to wyglądało,jak go wyładowali na grunt?

4 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Czy ktoś wie gdzie on się znajdował w lądowniku,lub raczej gdzie był przymocowany do modułu? Jakieś zdjęcia,opisy jak to wyglądało,jak go wyładowali na grunt?

Nawet jest film z wypakowania LRV z bagażnika :D
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AApollo_15_Lunar_Roving_Vehicle_deployment.webm

• Like 1

https://get.google.com/albumarchive/118352821104060435900/album/AF1QipP7tRoG_6mTCfyK74p6M0tdv4wKPAjxK5msRQ51

Andrzej

Posted (edited)
W dniu 19.07.2019 o 18:25, Mariusz Psut napisał:

Podziękował.

Nie widziałem tego.

Apollo 17 była najciekawszą misją.

Ciekawsza była Apollo 18 ;)

https://www.youtube.com/watch?v=4RGhKzUUaME

Edited by JSC

Myślę, że astronauci zrobią więcej zdjęc na Księżycu przyszłej misji Artemis niż typowa blondynka w ubikacji :) :) :).

NASA ogłosiła, że centrum prac nad lądownikiem który w 2024 roku naszej ery dostarczy kobietę i mężczyznę na Biegun Południowy Księżyca będzie w
Huntsville w północnej Alabamie (znanej jako "Rocket City").

Protestują zaskoczeni tą decyzją ludzie z Johnson Space Center, gdzie opracowywano lądownik, który sprawdził się w w programie Apollo.

Tym, na otarcie łez, obiecano, że 1/4 prac nad lądownikiem będzie im powierzone, oraz prace nad przyszłą małą stacją do dokowania (Gateway) krążącą nad Księżycem.

https://www.bbc.com/news/science-environment-49381622

Siema

Linki

_108349731_hls-ascending.jpg

_108349735_silver_1.jpg

• Like 1