Skocz do zawartości

Gwint gwintowi nierówny...


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Niedawno przyszedł do mnie zza oceanu reduktor William Optics Flat 6a III i miło jest zobaczyć na zdjęciu okrągłe gwiazdki w rogach kadru :) Producent na swojej stronie twierdzi, że reduktor ten "is M48 filter ready". Z tego co rozumiem, to Amerykanie stosują zamiennie określenia gwintu M48 / 2". W dokumentacji widać, że jest to gwint (chodzi o wewnętrzny gwint) M48 x 0.75:

 

 

 

 

FLAT6AIII-_.png

 

Mam dwa filtry 2" Badera, każdy z nich można przykręcić do gwintu z zewnętrznej strony używając żeńskiego gwintu w filtrze (co jest bez sensu, bo wtedy lustrzankę utrzymuje jedynie kilka mm filtra) jak na zdjęciu

 

1.jpg

 

 

Tak jak wspomniałem, filtr montuje się po wewnętrznej stronie tulei reduktora, trzeba do tego użyć męskiego gwintu na filtrze... no i tu jest problem, bo nie pasuje. Wygląda na to, że gwint w tulei jest o około 1mm za mały, może mniej niż 1 mm.

 

2.jpg

 

Próbowałem z oboma filtrami, oboma gwintami (M/Ż). Może ja pomijam coś? Na cloudynights znalazłem wątek, gdzie ktoś narzekał na to, że jego baaderowskie 2" nie wszędzie pasują... No ale to do zewnętrznego m48x0.75 pasują, a do wewnętrznego m48x0.75  już nie? Miał z was ktoś podobne problemy? Dzięki za wszelką pomoc.

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard. W doróbkach najlepiej wysłać część do której/na którą się ma wkręcać. Ostanio przerabiałem to z tym samym gwintem. Na jeden flattener się nakręca bez problemu a na drugi na jasne chiny nie da rady. Wystarczy malutki błąd w procesie gwintowania i już dupa.

 

Przykre, że to akurat na firmowym flattenerze. Może to też być wina gwintu na filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, MateuszW napisał:

Z tego co wiem, gwint filtrowy 2" występuje w różnych wersjach, odrobinę różnych i nie jest to kwestia błędu, a celowego działania. A dlaczego nie potrafią się dogadać do do jednego standardu, to już nie wiem. Czasem się wkręci, czasem nie.

Serio nie wiesz dlaczego?

To nie chodzi o niemożność dogadania się, tylko żebyś musiał kupować sprzęt danego producenta.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Serio nie wiesz dlaczego?

To nie chodzi o niemożność dogadania się, tylko żebyś musiał kupować sprzęt danego producenta.

Ale to nie ma sensu np w powyższym przypadku, gdyż WO nie produkuje filtrów, a z innymi nie jest kompatybilny. 

Jakoś standardy tulejek 1, 25" i 2", oraz T2 się mocno trzymają. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MateuszW napisał:

Ale to nie ma sensu np w powyższym przypadku, gdyż WO nie produkuje filtrów, a z innymi nie jest kompatybilny. 

i podkreślam, tuleja ma 2 gwinty m48x0.75: zewnętrzny na pierścień łączący z kamerą i wewnętrzny na filtr. Zewnętrzny pasuje, wewnętrzny nie... walnęliby się przy gwintowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2019 o 21:17, Mitek napisał:

Jeśli masz suwmiarkę to zmierz średnice i napisz na forum ,to postaram się odpowiedzieć dlaczego się nie wkręca..

Ciężko było wykonać pomiar, bo miejsce niedostępne, ale z jakiegoś powodu ten gwint ma tylko 45.5 mm (+- 0.5 mm).

Obsługa WO od 3 dni milczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem do @Tom-cio z reduktorem. Po 45 minutach temat był rozwiązany tokarką. Jednocześnie WO, po tym jak napisałem, że sprawę rozwiązał miejscowy serwis i tokarka, zobowiązał się wysłać poprawną część (wcześniej się zapierali, że u nich wszystko dobrze pasuje i niemożliwe są jakiekolwiek odchyły). Dzięki, Tomek!

 

edit: jeszcze zniżkę na następne zakupy dorzucili 

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.