Skocz do zawartości

Reduktor ogniskowej Sky-Watcher ED80 0,85x - pytania techniczne


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jako, że używkę ciężko dostać, zbieram się do zakupu reduktora 0.85x do nowego nabytku czyli ED80 i chciałbym wiedzieć co należy jeszcze dokupić, żeby to ładnie podłączyć. 

Dopatrzyłem się, że ma to to z tyłu gwint M48 (https://www.teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-0,85x-i-flattener-do-refraktora-ED80-teleskopy-3130.html), więc muszę dokupić inny adapter do Nikona (mam M42x0.75 a potrzebny M48x0,75). A jak się to ma do drugiej strony, jeśli chcę zamontować reduktor, w wyciągu? Tam też jest M48 czy gwint T2? Wyciąg w teleskopie mam 2" - co wtedy będę potrzebować między reduktorem a wyciągiem? I czy można oszacować jakoś odległość jak to będzie ostrzyć i czy starczy backfocusa?

 

@Pav1007 - Ty chyba masz taki układ, pomożesz?

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni

3 minuty temu, sidiouss napisał:

A jak się to ma do drugiej strony, jeśli chcę zamontować reduktor, w wyciągu? Tam też jest M48 czy gwint T2? Wyciąg w teleskopie mam 2" - co wtedy będę potrzebować między reduktorem a wyciągiem?

Nie na darmo, to jest dedykowany flattener, dlatego wystarczy odkręcić z draw tube redukcje 2"  i nakręcić flattener, i gotowe.

Co do odległości flattener-matrycą, to też teoretycznie wszystko powinno działać bezproblemowo. Czyli przejściówka M48+ back focus body aparatu powinno dać razrazem 55-56mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr4d napisał:

Ni

Nie na darmo, to jest dedykowany flattener, dlatego wystarczy odkręcić z draw tube redukcje 2"  i nakręcić flattener, i gotowe.

Co do odległości flattener-matrycą, to też teoretycznie wszystko powinno działać bezproblemowo. Czyli przejściówka M48+ back focus body aparatu powinno dać razrazem 55-56mm.

 

11 minut temu, wtw napisał:

SW ED 80 po odkreceniu końcówki wyciągu (tej co się montuje kątówkę) ma gwint zdaje się M54, który pasuje do tego FF/FR od SW. 

Tylko mam tyci problem, mianowicie mam tu wymieniony wyciąg na 2-calowy od William Optics, więc podejrzewam, że potrzebuję przejście pomiędzy gwintem reduktora (?) a wyciągiem 2 cale. Dostanę coś takiego czy będzie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem w swoim edku po wymianie wyciągu i skończyło się tak, że musiałem nagwintować wyciąg by wkręcić ten flattener. Zrobiłem to jeszcze w astrokraku ale myślę, że inne serwisy astro nie powinny mieć z tym problemu. Za to wszystko jest teraz sztywno, żadnych ugięc. Polecam takie rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr4d napisał:

Hmmm, może być problem z dostaniem gotowej przejściówki. 

Masz gwint na draw tube?

Niestety nie, jest tylko slot na 2 calowy okular/redukcję. Jeśli dacie radę podać mi jaki jest gwint z drugiej strony reduktora, to spróbuję sobie wydrukować taką przejściówkę i zobaczymy co z tego wyjdzie :) M54x0.75?

 

EDIT: chyba jednak taki: Telescope side thread:M54x1 male (fits directly to the Skywatcher focusers)

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sidiouss napisał:

@Pav1007 - Ty chyba masz taki układ, pomożesz?

Widzę, że koledzy pomogli. Ja mam zamontowaną kamerę a nie DSLR :-)

 

hmmm 2" drawtube powinien być taki sam jak w SW. Więc "teoretycznie " powinien się dać nakręcić - jak ten WO ma gwint na drawtube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Widzę, że koledzy pomogli. Ja mam zamontowaną kamerę a nie DSLR :-)

 

hmmm 2" drawtube powinien być taki sam jak w SW. Więc "teoretycznie " powinien się dać nakręcić - jak ten WO ma gwint na drawtube.

Tyl wygląda tak i wydaje mi się, że nie da się tu nic rozkręcić... 

IMG_20190606_141128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... trochę nietypowy ten Twój ED-ek. Niepokoi mnie (o ile dobrze widzę) brak mikrofocusera.

Złączkę zaprojektowałeś dobrze, ale jest obawa, że blokowanie jej na jednej śrubie dociskowej może powodować lekkie przekoszenie. Musisz na to zwrócić uwagę. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem są gwinty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Hmm... trochę nietypowy ten Twój ED-ek. Niepokoi mnie (o ile dobrze widzę) brak mikrofocusera.

Złączkę zaprojektowałeś dobrze, ale jest obawa, że blokowanie jej na jednej śrubie dociskowej może powodować lekkie przekoszenie. Musisz na to zwrócić uwagę. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem są gwinty.

To prawda, nie ma on mikrofokusera, dlatego też myślę, żeby focuser zrobić na pasku z przekładnią do niego, ewentualnie zmienię wyciąg...

 

Co do przekoszenia, to zdaję sobie z tego sprawę, myślę, że jednym z rozwiązań może być dorobienie dodatkowych otworów co 60 stopni i blokowanie go 2 dodatkowymi śrubami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma szans, żeby na wydrukowanej złączce było wystarczająco sztywno. Czasami nawet aluminium nie daje rady :) Jako prototyp spoko.

Żeby nie gwintować wyciągu, a zapewnić podobną sztywność, można zastosować złączkę dwuczęściową. Pierwsza część będzie skręcona z korektorem i nakładana na zewnątrz drawtube (opierać się będzie na zewnętrznej krawędzi, oraz tyle drawtube). Złączka ta będzie miała dodatkowy gwint na zewnątrz. Na ten gwint nakręci się "nakrętkę", która ściśnie złączkę od góry, tj dociśnie ją do tego rantu, zgrubienia, jakie jest na zakończeniu drawtube. Mam takie coś pod newtona.

Mam nadzieję, że da się zrozumieć, o co mi chodzi :)

Niestety trzeba to będzie wytoczyć.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze podpowiadają - gwint.

Jeśli jesteś w stanie poddać przerobieniu wyciąg to czasami pozbywając się około 7...10mm zakresu pracy wyciągu robi się następujący patent:

1. Odcinamy kołnierz z mocowaniem okularowym

2. Gwintujemy końcówkę wyciągu gwintem męskim

3. Gwintujemy odcięty kołnierz gwintem żeńskim.

 

Gdy obserwujemy kołnierz nakręcamy na wyciąg i używamy okularów itp. drobiazgi jak dotychczas. Gdy fotografujemy odkręcamy kołnierz i na gwint nakręcamy bezpośrednio reduktor lub adapter.

 

Wykonalność tego patentu zależna od budowy/wymiarów wyciągu oraz niezbędnych cm backfocusa. Hint: Mitek, Tom-cio.

Jeśli zdecydujesz się na wymianę wyciągu to wspomniane przeze mnie rozwiązania są stosowane fabrycznie w niektórych wyciągach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.