Skocz do zawartości

Kalibracja monitora


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega, który ma kalibrator pewnie mógłby powiedzieć najwięcej.

 

Kalibracja monitora nie polega na przypisywaniu profili kolorystycznych pod konkretne zastosowanie, tylko na tym, żeby fizycznie dostępny zakres kolorów generowany przez ekran zmapować w którejś z przestrzeni kolorystycznych, najlepiej jak największej np. Adobe RGB czy wide gamut. Punktem problematycznym może być temperatura bieli dla której decydujemy się kalibrację wykonać i to można by uznać za pewnego rodzaju profilowanie podle indywidualnych upodobań.

 

Większość monitorów posiada słabe odwzorowanie kolorów zbliżone do sRGB, które stanowi jakąś 1/3 zdefiniowanej przestrzeni barw cyfrowych.

Najistotniejsze jest to czy dany monitor zezwala na dostęp do tablicy LUT, która opisuje w jaki sposób elektronika monitora ma generować kolory na ekranie. Prawdziwa kalibracja zmienia fizyczne ustawienia tablicy LUT czyli hardware'owo modyfikuje generację barw (z poziomu oprogramowania wewnętrznego elektroniki).

 

Jeśli monitor nie daje dostępu do jego LUTa, to kalibracja polega na softwareowym przypisaniu profilu kolorystycznego, który remapuje przestrzeń barw. Jest to oczywiście rozwiązanie połowiczne. Dodawań nie trzeba, że monitory dające dostęp do zapisywania LUT są drogie lub bardzo drogie.

 

 

Chciałbym jeszcze dodać, że wielu kolegów na forum widzi często rzeczy siedzące głęboko na poziomie pojedynczych bitów od całkowitej czerni w tle astro fotografii. Zazwyczaj przy standardowych monitorach o słabych zakresach tonalnych jest to świadectwem zbytniego rozjaśnienia monitora, a jasność również jest częścią kalibracji, ponieważ definiuje wyświetlanie czerni.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, ponad trzydzieści lat zajmowałem się zawodowo kalibracją koloru torów wizyjnych i oczywiście to co napisałeś to prawda, ale nie do końca w świecie astrofoto.

Przez jakiś czas używałem kalibratora Munki, ale skończyło się to totalną katastrofą.

Są dwie odrębne sprawy: jedna to gamut monitora a drugi to jego kalibracja.

Na gamut monitora nie mamy wpływu, a na kalibrację jak najbardziej tak.

Proponuję bezinwestycyjna metodę kalibracji opisaną przeze mnie jako fragment większej całości :

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wessel napisał:

Przez jakiś czas używałem kalibratora Munki, ale skończyło się to totalną katastrofą.

[...po przeczytaniu posta "jak oglądam"...]

 

czy to znaczy że monitor skalibrowany tym kalibratorem nie pokazywał 16 odróżniających się kwadracików odcieni szarości albo miały one zafarb?

czy może chodzi tylko o to że nie kalibrowałeś do faktycznej temperatury barwowej otoczenia i dlatego wyniki cię rozczarowały?

 

no bo bez jaj, można sobie na oko pokręcić jasnością i kontrastem żeby nie były totalnie złe ale to jeszcze daleko do faktycznej kalibracji. przecież ta uproszczona metoda nie standaryzuje nawet gammy co akurat łatwo zrobić nawet bez przyrządów (są odpowiednie obrazy testowe). wyznaczając własne standardy kalibracji osiągasz tylko tyle, że obrazy na twoim monitorze nie odpowiadają temu co zobaczy każda inna osoba oglądająca twoje zdjęcia.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację. Korzystam z testów, które są testami podstawowymi i uznanymi do kalibracji kolorystycznej monitora. Nie wszystko, czego się nauczyłem przez tyle lat da się opisać w paru zdaniach,  no a praktyki nic nie zastąpi.

Wyniki Munki mnie rozczarowały szczególnie jeśli chodzi o matrycę IPS. Mój monitor bardzo ładnie się kalibruje na testach i okazało się że znacznie lepiej mi wychodzi ręcznie kalibracja niż działanie Munki. Metody na standaryzację gammy ( manualną ) oczywiście są, i nawet nie jest to specjalnie trudne.

Co do dwóch rzeczy chyba się zgodzimy - po pierwsze żaden z proponowanych defoltowo profili nie nadaje się do astrofoto a po drugie posiadanie kalibratora z instrukcja obsługi nie zapewni prawidłowej kalibracji pod astrofoto.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący temat. Tworzy się profile pod urządzenia aby trzymały standard a nie pod zastosowanie. To tak, jakby stworzyć nowy wzorzec metra pod zastosowania astrofotograficzne.

Zgodzę się natomiast, że można dostosowywać obróbkę zdjęć pod zastosowania astrofotograficzne tak, aby uwidocznić wszystkie interesujące nas szczegóły przy zastosowanym właściwym profilu urządzenia. To czy urządzenie da się skalibrować pod określony standard jest oczywiście zależne od urządzenia i metoda kolorymetryczna stosowana w kalibratorach (w dodatku z uśrednianiem pomiarów i uwzględnianiem oświetlenia zewnętrznego w monitorach, papierach foto itp.) jest obecnie najdokładniejsza. Jeśli ktoś ma lepsze oczy od kolorymetru to gratuluję. Pomijając różnice w postrzeganiu barw i jasności oraz inne wady wzroku może być ciekawie jeśli stosujemy to jako wyznacznik standardu i udanego profilowania. Wielu forumowiczów mających związek z poligrafią zapewne może rozwinąć temat. Jako pierwszy może wrzucić kilka słów Adam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak będę robił tak, jak robię. A wy róbcie jak chcecie, wasza sprawa. Znów zaczyna się dyskusja praktyka kontra teoria. A z takich dyskusji wyłączam się na początku  :)

PS. Kalibracja druku to zupełnie coś innego jak kalibracja monitora.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, wessel napisał:

PS. Kalibracja druku to zupełnie coś innego jak kalibracja monitora.

Oczywiście, że kalibracja DRUKARKI to zupełnie coś innego niż kalibracja monitora. Druk to proces oparty o profil. Łatwiej go zrobić jak jest wspólny dla monitora bo łatwiejsze przekształcenie realizuje oprogramowanie i mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania rozbieżności rezultatów. Jak praktyka a teoria przy kalibracji ? Rozumiem, że standardy nawet w Photoshopie opisane normami to nic nie znaczące lata pracy dyletantów i praktycy ustawią pod swoje oczy i będzie git ? To faktycznie dyskusja staje się bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Rozumiem, że standardy nawet w Photoshopie opisane normami to nic nie znaczące lata pracy dyletantów i praktycy ustawią pod swoje oczy i będzie git ? "

Nic takiego nie powiedziałem, nie przekręcaj moich słów. Sorry nie dam się wciągnąć w dyskusję. Pisz co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można wykluczyć że ktoś może mieć wzrok absolutny (tak jak słuch absolutny) i kalibruje na oko lepiej niż kalibrator :flirt:

albo że kalibrator jest zepsuty.

 

zarówno teoretycznie jak i praktycznie, używanie rozregulowanego (niezgodnego ze normami) monitora jest głupim pomysłem.

choć jeżeli ktoś naprawdę się upiera to jednak da się to zrobić z głową! trzeba "tylko" na podstawie tych unikalnych ustawień utworzyć własny profil koloru i osadzać go w przetwarzanych jpegach. wtedy odbiorca takiego zdjęcia ma szansę obejrzeć je w takim wyglądzie jak na monitorze twórcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szuu napisał:

nie można wykluczyć że ktoś może mieć wzrok absolutny (tak jak słuch absolutny) i kalibruje na oko lepiej niż kalibrator :flirt:

Masz rację - właśnie sprawdzałem, czy na liście standardów nie dodano ostatnio standardu W2019. Nie ma ... :(

 

9 minut temu, szuu napisał:

albo że kalibrator jest zepsuty.

Kalibrator, jak każde narzędzie wzorcowe wymaga kalibracji lub kontroli poprawności działania przed użyciem. Niestety niewiele osób o tym wie a jeszcze mniej posiada wzorcowe tablice do kalibracji np. TAKICH

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.