Jump to content
Astronom756

Coronado Solar Max ll 60/400

Recommended Posts

Witam. Zamierzam kupić Coronado Solar Max ll 60. Na stronie astroshop kosztuje 5600 zł. Moim pytaniem są opinie o tym teleskopie. Interesuje mnie czy w zestawie jest dostrojenie etalonu. Jeśli go nie ma to kupię teleskop Lunt 50, który jest dostępny na astroshop, kosztuje 4290 zł. Jest jeszcze Lunt 60 i kosztuje 5290 zł, ale jest niedostępny.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamierzam go kupić w wersja double stack. 

Jakieś opinie? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tayson, czy wiesz czy w tym teleskopie coronado jest dostrojenie etalonu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Jest strojenie etalonu. Taka mała dźwigienka od strony okularu.

Co ciekawe, obiektyw ma 70mm.

 

Tayson, w tej cenie to nawet nie ma co się zastanawiać. Lunt odleciał z cennikiem... Coronado w doublu masz w cenie Lunta w singlu. Jedyny widoczny minus Coronado to słaby wyciąg helikalny.

 

Miałem SM II 60 w double stacku i system oceniam na bardzo dobry. Dodam, że jest to świetna baza do przeróbki na większą aperturę (oczywiście w single stack) bo obiektyw jest dubletem a etalon ma 35mm średnicy. Wystarczy użyć tubę 100mm z ERFem nawet 60mm w środku tuby i będzie śmigać.

Coronado-Teleskop-do-obserwacji-slonca-ST-60-400-SolarMax-II-BF10-_0-7A-OTA.jpg

Edited by Pablito
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy w tym teleskopie z single stack można zamontować później drugi etalon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, można bez problemu. Nakręcasz na front drugi etalon i po wszystkim. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to generacja frontowego etalonu. Mogą być różne gwinty w starszych i noiwszych wersjach.

 

W sumie to się nie dziwię, że ceny drugiej generacji są dość niskie. Nowa, III generacja Coronado, już ma cenę podobną do Luncianych więc drugą trzeba wysprzedać.

Różnica to wyciąg Crayforda i frontowy etalon, który o dziwo chyba ma 70mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SM III 70mm posiada frontowy etalon o średnicy 60mm więc już na wstępie jesteśmy robieni trochę w konia, ale jednak plus za to że jest to etalon zewnętrzny. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
4 godziny temu, Astronom756 napisał:

Co zobaczę przez Coronado Solar Max ll 60/400?

Słońce.

Ehh... Takie pytanie oznacza, że nie powinieneś go jeszcze kupować. Pooglądaj przynajmniej zdjęcia z tego typu teleskopów, ale najlepiej udaj się do jakiegoś obserwatorium czy na jakieś pokazy (dzień nauki czy coś, gdzie będzie stoisko astro) i popatrz na Słońce przez taki (lub podobny) teleskop własnymi oczami. Wtedy będziesz wiedział, co widzą i jak dobrze. 

Edited by MateuszW
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Witam

      Kolego Astronom 756 posłuchaj rady Mateusza. Poczekaj chwilę z wydaniem pieniędzy. Jest aktualnie w faza minimum aktywności Słońca Twoje oczekiwania mogą minąć się mocno z rzeczywistością.

Edited by zbyszekzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pablito, masz jakieś zdjęcia z tego teleskopu? Jeśli masz, to mógłbyś mi je przesłać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy obraz w teleskopie słonecznym ma różnice między teleskopem z filtrem blokującym 10 mm a 15 mm? Jeśli tak, to czy te różnice są duże?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.