Jump to content
Astronom756

Coronado Solar Max ll 60/400

Recommended Posts

Witam. Zamierzam kupić Coronado Solar Max ll 60. Na stronie astroshop kosztuje 5600 zł. Moim pytaniem są opinie o tym teleskopie. Interesuje mnie czy w zestawie jest dostrojenie etalonu. Jeśli go nie ma to kupię teleskop Lunt 50, który jest dostępny na astroshop, kosztuje 4290 zł. Jest jeszcze Lunt 60 i kosztuje 5290 zł, ale jest niedostępny.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamierzam go kupić w wersja double stack. 

Jakieś opinie? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest strojenie etalonu. Taka mała dźwigienka od strony okularu.

Co ciekawe, obiektyw ma 70mm.

 

Tayson, w tej cenie to nawet nie ma co się zastanawiać. Lunt odleciał z cennikiem... Coronado w doublu masz w cenie Lunta w singlu. Jedyny widoczny minus Coronado to słaby wyciąg helikalny.

 

Miałem SM II 60 w double stacku i system oceniam na bardzo dobry. Dodam, że jest to świetna baza do przeróbki na większą aperturę (oczywiście w single stack) bo obiektyw jest dubletem a etalon ma 35mm średnicy. Wystarczy użyć tubę 100mm z ERFem nawet 60mm w środku tuby i będzie śmigać.

Coronado-Teleskop-do-obserwacji-slonca-ST-60-400-SolarMax-II-BF10-_0-7A-OTA.jpg

Edited by Pablito
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, można bez problemu. Nakręcasz na front drugi etalon i po wszystkim. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to generacja frontowego etalonu. Mogą być różne gwinty w starszych i noiwszych wersjach.

 

W sumie to się nie dziwię, że ceny drugiej generacji są dość niskie. Nowa, III generacja Coronado, już ma cenę podobną do Luncianych więc drugą trzeba wysprzedać.

Różnica to wyciąg Crayforda i frontowy etalon, który o dziwo chyba ma 70mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SM III 70mm posiada frontowy etalon o średnicy 60mm więc już na wstępie jesteśmy robieni trochę w konia, ale jednak plus za to że jest to etalon zewnętrzny. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Astronom756 napisał:

Co zobaczę przez Coronado Solar Max ll 60/400?

Słońce.

Ehh... Takie pytanie oznacza, że nie powinieneś go jeszcze kupować. Pooglądaj przynajmniej zdjęcia z tego typu teleskopów, ale najlepiej udaj się do jakiegoś obserwatorium czy na jakieś pokazy (dzień nauki czy coś, gdzie będzie stoisko astro) i popatrz na Słońce przez taki (lub podobny) teleskop własnymi oczami. Wtedy będziesz wiedział, co widzą i jak dobrze. 

Edited by MateuszW
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

      Kolego Astronom 756 posłuchaj rady Mateusza. Poczekaj chwilę z wydaniem pieniędzy. Jest aktualnie w faza minimum aktywności Słońca Twoje oczekiwania mogą minąć się mocno z rzeczywistością.

Edited by zbyszekzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy obraz w teleskopie słonecznym ma różnice między teleskopem z filtrem blokującym 10 mm a 15 mm? Jeśli tak, to czy te różnice są duże?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 29 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.