Skocz do zawartości

Balkonowe Obglądanko Jowisza i Saturna.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Arku.

 

Twój Intes w wersji STF MIRAGE 7" MK 180/1800mm , F10  jest też zacny , był moim Teleskopem i niejednokrotnie mnie zaskakiwał na Planetach i nie tylko.W porównaniu do starszego Intesa SANTEL 180/1800mm to śmiało mogę napisać że widocznie lepszy optycznie na każdym obiekcie nieba , nie tylko na Planetach i Łysym.Porównywałem i znam obydwa Teleskopy z praktyki.

Edki są fajne , ale za mała Apertura , dla mnie osobiście nawet 120ED. Dobre Optycznie Refraktory to moim zdaniem co najmniej 130-140mm lub lepiej 6" do Planet , aby była ta pełnia szczęścia kiedy mamy odpowiedni Seing.Nasze Maczki Intesa w wersji MIRAGE są z bardzo dobrymi warstwami na lustrach 95% i z niewielkimi stratami ze względu na dobre warstwy na Menisku , około 1%.Starsze Maki Intesa dają bardziej zażółcone obrazy ze względu na inne i słabsze warstwy oraz tym samym mniejszy kontrast obrazu i słabszy tym samym widok subtelnego detalu na Planetach.Posiadałem około dziesięciu różnych Maków Intesa , MN i MK i te nasze są pod tym względem doskonałe.Trochę lepsze kontrastem są MN ze względu na mniejszą przeszkodę C.O. około 21% a my mamy: ja w MK 8" , 30,5% a Twój Mirage 7" , 32%. Porównywałem je często i w starszych wersjach obrazy białych gwiazd wpadały w zafarb a u nas jest bielutko , jasno i z wysokim kontrastem obrazu , stąd m.in. ta bardzo dobra jakość obrazu.Dzięki też zacnej jakości optyki w tych nie masowo produkowanych Teleskopach.Co dobre musi kosztować , ale jak chcemy mieć zadowolenie to niestety trzeba nastawić się na większy wydatek a warto!!! Posiadałem też chińskie Maki od 127mm do 180mm włącznie po parę egzemplarzy każdego i były jednak słabsze od wyrobów Intesa w praktyce.Chińskie Maki to też system Gregory Mak a nasze to Rutten , potocznie zwane "Rumakami" z osobnym LW a nie naparowanym na Menisku jak w chińskim Gregory.Nasze Makówki do pewnych powiększę pokazują też pięknie kolorki gwiazd , mają zdecydowanie lepszy kontrast obrazu od SCT i tło nieba jest czarne a nie szare jak w Newtonie czy SCT.Same punkciki gwiazd też bardzo ładne i malutkie , przy mniejszych powiększeniach czasem trudne do odróżnienia w praktyce od dobrego Refraktora.Wszystko widać doskonale jak porównamy wszystkie sprzęty na obrazach Dyfrakcyjnych Gwiazd co przekłada się na dawane obrazy w praktyce.Według kolejności , Dobre co najmniej ED lub APO , Dobry Mak , potem reszta sprzętów.Takie jest moje zdanie poparte praktyką.Takich porównań i testów robiliśmy kilkadziesiąt różnych sprzętów w naszym Obserwatorium w Luborzycy od lat.Jak i porównywaliśmy co najmniej kilkadziesiąt różnych okularów , dość też sporo w ogóle nie znanych i nie dostępnych u nas w kraju tylko raczej na zachodzie.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzisiaj w Krakowie aktualnie Seeng porażka , wszystko pływa przy 150X na Jowiszu , Mak 8" i TV Delos 14mm.Detal się zlewa z otoczeniem , szkoda , pogoda w Krakowie Piękna.
 
Teraz o godz. 2.05 oglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 Saturna , Seengowo niewiele lepiej i nadal 150X z TV Delos 14mm , Cassini widoczny , ale przez Saturna "płynie rzeka". Jest Tytan i wypatrzyliśmy słabiutki Księżyc Saturna chwilami świecący jak "Iskiereczka".

Godzina 2.25 , poprawiło się trochę Seengowo , okular TV Nagler T4 12mm-około 175X , oprócz Tytana widać jeszcze trzy jak "Iskiereczki" świecące Księżyce Saturna.

Godzina 2.40 , Seengowo lepiej , okular TV Delos 10mm-około 210X , Cassini prawie po obwodzie , Saturn chwilami ostry jak brzytwa , piękny kolor globu i pociemnienia biegunowego Planety , więcej już dzisiaj raczej się nie uzyska na detalu.Saturn przestrzenny , jest wrażenie kulistości Planety. Aby było widać wyodrębnione pasy , trzeba bardzo dobrych warunków jakie miałem parokrotnie w zeszłym roku.
 
Zmieniłem tytuł tematu , gdyż w sumie Saturn góruje w stosunkowo niedługim czasie po Jowiszu i można pisać spostrzeżenia z oglądania obydwu Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Edgens napisał:
Cześć.

Dzisiaj w Krakowie aktualnie Seeng porażka , wszystko pływa przy 150X na Jowiszu , Mak 8" i TV Delos 14mm.Detal się zlewa z otoczeniem , szkoda , pogoda w Krakowie Piękna.

Mieszkam w okolicy Krakowa, (jakieś 200 metrów powyżej centrum) i dziś rano było widoczne straszne rozmydlenie horyzontu nad miastem (a może to tylko wilgoć), u mnie było dużo lepiej i mniej pływało bo był odczuwany delikatny ciąg powietrza.

Fajnie że ktoś się jeszcze chwali obserwacjami wizualnymi :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

 

W sumie to w praktyce cały czas oglądam Planety i to przede wszystkim zajmuje mi czas.

W astro foto jeszcze nie wszedłem , choć już dawno nadszedł zapewne ten czas.

Ja mieszkam od strony wschodniej Krakowa i mam całe świecące miasto na południu.Może trochę mniej jak górują Planety , ale potem przechodzą one właśnie nad świecące miasto.

Co innego w naszym Obserwatorium na wschód od Krakowa , tam jest znacznie lepiej.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiony niedawno Vixen SLV 4mm nieoczekiwanie zmienił mój poczciwy achromat 120/600 w istnego pogromcę planet. Szkło z domieszką lantanu na tyle ładnie redukuje AC, że - brzydko mówiąc - jadę na pełnej dziurze bez konieczności redukowania apertury :)

 

Najlepszy jak dotąd seeing w tym roku trafiłem bodajże 02.06 ok godziny 2 podczas wyjazdu astro-wypoczynkowego pod białoruską granicę*. Nie do końca jestem pewien czy była to zasługa warunków czy praktycznie zerowego zagęszczenia budynków w okolicy. W każdym bądź razie tej nocy pierwszy raz widziałem w moim teleskopie WCP, ponadto w górnym pasie równikowym bardzo dobrze widać było nieco mniejszą burzę koloru białego. Momentami wychodziła też nieco struktura dwóch głównych pasów. Z kolei Saturn pięknie prezentował się w 3D. Dość wyraźnie widać było że planeta i pierścienie nie stanowią jednej całości. Również pierwszy raz w tym teleskopie widziałem przerwę Cassiniego jako wyraźną, czarną kreseczkę przebiegającą niemal przez cały system pierścieni.

 

Podczas innych obserwacji, przy gorszym seeingu obserwowałem też tranzyty Io i Ganimedesa. W przypadku Io trzeba się było mocno wysilić, cień był widoczny krótkimi momentami. Z kolei cień Ganimedesa był dość oczywisty i wyraźny.

 

Patrzyłem na planety przez różne Newtony (8, 10 i 12"), oraz przez moje poprzednie teleskopy czyli achro 90/900 i mini mak 90. Lepsze planety widziałem raz w 10". Poza tym obecna konfiguracja sprzętowa, mino niekorzystnych warunków do obserwacji planetarnych zdecydowanie wygrywa. A ponoć krótkie achromaty są bezużyteczne do planet :D

 

* lokalizacja podana w wątku z astropolisowymi miejscówkami

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Refraktor AC SW 120/600mm , to niezbyt dobry moim zdaniem wybór do oglądania Planet ze względu na sporą AC , ale powiedzmy że można pooglądać.

Lepszy byłby dobry Mak 150mm lub np. 100ED , okulary Vixena: LV , NLV , SLV to ta sama optyka tylko w różnych opakowaniach,To okularki z konstrukcją wielolementową , ale bardzo dobre , mają niezłą ostrość i kontrast na osi. Słabsze od TV DE LITE 4mm i ORTO UO 4mm , porównywałem w praktyce , ale z kolei ostrzejsze od np. TS HR Planetary , itp.

Niestety AC wpływa niekorzystnie i utrudnia dostrzeżenie słabego i subtelnego Detalu Jowisza , znam te wszystkie sprzęty , przerobiłem kilkadziesiąt różnych instrumentów i okularów.Tu Refraktor co najmniej dobry ED lub Dobry Optycznie Mak.To moje zdanie , choć też w Newtonach , SCT i Refrakorach AC można ładnie też pooglądać Planety ale nie z takimi kolorkami i kontrastem obrazu jak w dobrym Refraktorze czy Maku.Newton musi mieć F8 lub mniej aby mieć mniejsze C.O i wtedy też jest widocznie lepiej w dawanym obrazie , niestety ramiona mocowania LW też wpływają niekorzystnie i nawet łukowe mocowanie daje rozproszenie w postaci "Halo" wokół jasnych Planet i Gwiazd co też wpływa na kontrast niekorzystnie.Cztero lub trój ramienne mocowanie LW daje nam cztery lub sześć spajków obniżając tym samym kontrast uzyskanego obrazu jak i same obrazy dyfrakcyjne gwiazd.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzisiaj Jowisz na tapecie w nowym moim nabytku , Refraktor APO , WO APO 98 FLT Tryplet FPL53 obiektyw projektu i wykonania w Rosji , zacna Firma ASTREYA , nie Chiny , 98/618mm F-6,3 na EQ3-2.

Seeng kiepskawy , ale to mniejsza Aperturka 98mm , więc prawie 100mm i mało czuła na warunki Seengowe , widać było dość sporo jak na tą Aperturę.Kontrast , kolorki i ostrość obrazu bardzo dobre.TV Delos 6mm-103X , Pentax XW 5mm-123,6X i TV DE LITE 4mm 154,5X.Przez Jowisza płynie "rzeka" ale sporo widać w strefie równikowej pomiędzy głównymi pasami , pociemnienie biegunowe też przecięte białym paskiem.Ładny widoczek , tylko trochą zakłócony przez Seeing.Na Saturna dzisiaj już nie czekałem.

 

Wrzuciłem parę fotek Refraktora APO WO 98 FLT na balkonie z którego oglądam.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0067.JPG

IMG_0062.JPG

IMG_0065.JPG

IMG_0066.JPG

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzisiaj oglądam z domku Makiem Intesa 8" i Refraktorem WO APO 98 FLT, ma być tranzyt WCP i czekam na Jowisza.

22.54 Jowisz w obydwu instrumentach już jest , Pow. około 125X w Maku i Refraktorze , aktualnie zbyt pływa , Seeing kiepski , poczekam aż wzejdzie wyżej i się może poprawi.

23.06 Plama już dość dawno na tarczy Planety jest. Obraz znacznie lepszy , piękny kolorek Plamy w obydwóch instrumentach , Refraktor pokazuje ładniej naturalność Planety z oddaniem koloru , Mak natomiast trochę tu słabiej ale za to w strefie pomiędzy pasami na równiku miażdży mniejsze APO ilością chmur i innego detalu.Obydwa instrumenty Świetne i obrazy Klasa.

23.55.Przyszły chmurki.Jowisz w Maku 8" był Niesamowity z ogromną ilością Detalu , TV N12 T4 przy około 175X , w Refraktorze WO 98 FLT znacznie mniej detalu ze względu na małą Aperturkę D-98mm z Pentaxem XW 5mm około 123X , oglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 , WCP prawie idealnie na środku.

 

Aby przebić tego Maka potrzeba Dobrego Refraktora myślę około 180mm co najmniej ED. Wczoraj oglądałem Jowisza Refraktorem APM 6" , więc dobrze już wiem. Ten Mak jest lepszy na Jowiszu również od dobrego optycznie SCT 9,25" , widać więcej słabego i delikatnego Detalu , a kolorki i ogólny wygląd Planety mają sporo do życzenia w SCT.Najlepiej się o tym przekonać samemu podczas oglądania , porównań i praktyki.

 

Przy okazji wrzucam fotki na balkonie Maka INTESA 8" , F10:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Mak.jpg

Mak2.jpg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć.

Wczorajszy tranzyt księżyca Jowisza był Rewelacyjny , gdyż warunki Seengowe dłuższymi chwilami były bardzo dobre.W użyciu na balkonie z domu Mak INTES DE LUX 203/2030mm i Refraktor APO WO FLT ASTREYA 98/618mm.Oglądałem obydwoma sprzętami równocześnie.Zarówno MAK jak i Refraktor zapewniają nam piękne obrazy Planet o ile warunki Seengowe są dobre.Wczoraj było chwilami Rewelacyjnie.Masa chmur i owali w strefie równikowej Jowisza jak i piękny Tranzyt z czarną jak noc i ostrą do bólu okrągłą tarczką cienia jego Księżyca. Obrazy z TV DELOS 14mm około 150X Bajka , Marzenie.Świetny kolorek detalu , kontrast i doskonała ostrość.W Maku pomiędzy pasami w strefie równikowej Jowisza to sobie spoglądałem z osobna na poszczególne chmurki i owale , kontrast , ostrość i kolorki z odcieniami , miód malina.Rewelacja warunki , przy około 210X z TV DELOS 10mm Jowisz Powalał na Kolana.W Refraktorze też piękny widok z kolorkami , mniej detalu ale obraz też pierwszorzędny z okularami Pentax XW 5mm około 124X i TV DE LITE 4mm około 155X.Mak pokazuje znacznie więcej drobnego detalu niż Refraktor co jest logiczne ze względu na różnicę Apertur 98mm i 203mm , szczególnie rzuca to się w oczy spoglądając na strefę równikową Jowisza , gdzie detalu jest tyle w Maku że nie sposób tego ogarnąć , zawirowania , chmury , białe i ciemne owale , widoczek jak tra la la.Refraktor APO-ED APM 152/1200mm wisi w naszym Obserwatorium , dzisiaj się tam wybieram i mam nadzieję że warunki Seengowe będą podobne jak wczoraj. Taką przynajmniej mam nadzieję  , ten Refraktor też jest znakomitym instrumentem do oglądania Planet i nie tylko.Pogoda Piękna w Krakowie więc liczę również dzisiaj na udane oglądanko.

Oby więcej takich nocek z tak dobrym Seengiem Dla Wszystkich.

 

Pozdrawiam Krzysztof z Krakowa.:-)

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj pierwszy raz w życiu oglądałem Jowisza i Saturna przez teleskop. Chociaż okular dostałem w zestawie z teleskopem Newtona 6', jest to jakiś 10mm okular "no name" to wrażenie wbiło mnie wprost w fotel. Biegałem po ogrodzie jak małe dziecko i krzyczałem do siebie są księżyce galileuszowe widzę je. Do tego lekko widoczne pasy na Jowiszu były wprost zachwycające. Seeing był chyba bardzo dobry bo nic nie pływało, wszystko było dość ostre. Mój kolega który nigdy nie patrzył też przez teleskop wprost oniemiał, nie będę powtarzał jakie słowa wychodziły z jego ust,coś wspaniałego. Patrzyłem tak dobre 40 min. Jakieś 3h później dokładnie w tym samym miejscu co wcześniej Jowisz ukazał się drugi gwiazdor tego wieczoru czyli Saturn. Piękny, ostry i dobrze widoczny pierścień był wisienką na torcie tego wieczoru. Kolejny raz cieszyłem się jak dziecko i wpatrywałem się kolejne 40min. Już sobie wyobrażam jak to musi wyglądać w jakimś dobrym okularze Vixenea albo Baader'a. 

Byłem jakoś sceptycznie nastawiony do obserwacji planet, myślałem że mnie to nie wciągnie ale widocznie się myliłem. 

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing rzeczywiście wczoraj był znakomity, obraz chwilami ostry jak żyleta. Zacząłem trochę za późno i cień Io już schodził z tarczy, ale do końca był bardzo wyraźny. Ale z tymi owalami w strefie równikowej pomiędzy pasami to lekka przesada. Nawet na zdjęciach Damiana Peach'a ich tam nie widać, bo ich tam po prostu nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Chmury poprzyklejane do pasów w strefie równikowej od strony Równika Jowisza to racja , owali tam nie było , ale łatwo je też czasem pomylić z chmurami.:-)

Hah...Się trochę zapędziłem z opisem i nie dokładnie sprecyzowałem co i gdzie...:-)

Też się cieszyłem jak dziecko kiedy pierwszy raz zobaczyłem pierścienie Saturna przez zbudowany własnoręcznie Teleskop w wieku bodajże 13-14 lat z optyką Sferyczną. Z Kondensora wyszlifowałem i wykonałem LG , LW było prostokątne a widok do tej pory wspominam.Teleskop D-130mm , F1300mm.To były czasy...Największy jaki zbudowałem w wieku 15 lat to D-215mm , F-2150mm , pod okiem sporo starszego kolegi , który nauczył mnie wykonywać ręcznie optykę.To była dopiero radocha , wykonać poprawnie optykę i zbudowac Teleskop Newtona i nim oglądać.Wtedy to były takie czasy że SCT8" pomarańczowy kosztował w Polsce tyle co niezła już do jazdy Bryka.A lunety budowało się z nie oszlifowanych okrągłych szkieł okularowych:-)

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Teraz też oglądam na balkonie , nie jest żle , Mak Intesa i TV DELOS 14mm , 150X , całkiem ładnie.Księżyce Jowisza są w szeregu , trzy po jednej stronie i czwarty po przeciwnej , wszystkie w jednej linii.W Refraktorze Pentax XW 5mm i 124X , też Ekstra.W Krakowie Seengowo dość dobrze.Dzisiaj ma być Tranzyt WCP i czekam.:-) Wrzucam Fotkę Sprzętu a Akcji.:-)

 

23.14 Warunki na pewno nie te co wczoraj WCP już dość długo na tarczy Planety , są jaśniejsze chmury widoczne w Maku w strefie równikowej i był też jakiś ciemny twór przyklejony do pasa od strony równika.Jakąś godzinkę temu przechodził przez południk Planety.Wczoraj było znacznie lepiej Seengowo , ale dzisiaj widoczek też w obydwu sprzętach cieszy.:-)

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0071.JPG

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.