Skocz do zawartości

Refraktor 110/530 z wyciągiem TS 3'' ATM


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Wystawiam na sprzedaż refraktor ATM na bazie obiektywu lornetkowego 110/530 z wyciągiem 3'' TS.

Sprzęt kupiłem kilka lat temu na wypady pozamiejskie jako złoty środek pomiędzy rozmiarem 100/500 a 120/600. Przez pierwszy rok sprawdzał się doskonale. Potem z racji mniej intensywnych wyjazdów i głębszego przeprofilowania na astrofoto wylądował w szafie, gdzie leży nieużywany do tej pory.

Całość wykonana z metalu. Łącznie z wyflokowanym odrośnikiem. Teleskop jest bardzo ale to bardzo bardzo kompaktowy. Wyciąg 3'' cryforda TS z mikrofokuserem, rotatorem i łożyskami (konstrukcja wzmocniona typu "linear"), to prawdziwy potwór. Wysuw 10cm. Udźwignie wszystko co komu przyjdzie do głowy na nim zawiesić. Obiektyw ma możliwość kolimacji. Szkła z zewnątrz czyste. Wewnątrz trochę paproszków. Nigdy go nie rozkręcałem do czyszczenia.

Na zdjęciach dla porównania rozmiarów jest achromat 120/600. 

 

Po zakupie doposażyłem teleskop w dwie obejmy i dovetail w standardzie vixen, dzięki czemu mogłem go spokojnie używać na montażu alt-az. Wprawdzie dovetail jak widać jest po przejściach, ale oczywiście nie robi to żadnej różnicy w obserwacjach :)

Co do samych obserwacji... APO to oczywiście nie jest. Niemniej jednak dawane obrazy są jak najbardziej w porządku. Lepszy zasięg DSów niż z 100/500 i porównywalny z 120/600. Do obserwacji Księżyca i Słońca dorobiłem redukcję apertury fi 80mm, co pozytywnie wpłynęło na ograniczenie aberracji i daje bardzo dobre rezultaty obserwacyjne.

 

Sprzedaję następujący komplet:

- tuba z wyciągiem 3'' i zaślepką na obiektyw

- redukcja wyciągu z 2'' na 1.25'' 

- dwie obejmy

- dovetail

- maska bathinowa

- przysłona apertury fi80

 

Cena jaką chciałbym uzyskać za powyższy komplet to 940zł. Plus koszty wysyłki lub odbiór osobisty w Warszawie.

Widoczne na zdjęciach montaże, inne refraktory, akcesoria, kątówki, okulary, szukacze, stoliki, krzesła, etc nie są elementem oferty.

 

 

 

P1120156.JPG

P1120167.JPG

P1120281.JPG

P1120285.JPG

P1120294.JPG

P1120296.JPG

P1120302.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co prawda przymierzam się do zakupu nówki niewiele droższej - Bresser Messier AR-102XS/460 podobno z dubletem ED lub 102/600, ale 

w związku z ofertą mam pytanie jak wygląda aberracja w Twojej tubce w porównaniu z 100/500 i 120/600? Czy może masz też jakieś fotki? Czy dokonywałeś już kolimacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja jest ciut większa niż w 100 i ciut mniejsza niż w 120. Ani za duża ani śladowa. Taka... normalna..., jak można oczekiwać w szybkim achromacie. Do DSów nie ma znaczenia, jest niewidoczna. Do Księżyca można dać filtr wycinający fiolet (np semiapo) albo zredukować aperturę dołączoną zakrywką.

Nie fotografowałem "na poważnie" tą tubą. Miałem ją do wizuala.

Nie kolimowałem, nie ma takiej potrzeby.

Główną zaletą sprzętu jest bardzo mała długość i pancerny wyciąg.

Co do ostrzenia z bino bez barlowa. Da się, ale jest tak na granicy. Z jednymi okularami mi ostrzy a z innymi brakuje ułamków milimetra wsuwu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.