Jump to content
Sign in to follow this  
Bellatrix

Scorpius X-1

Recommended Posts

Zobaczcie, co znalazłam. Podręcznik R. Burnhama jest pod względem niespotykanych ciekawostek niezastąpiony. Poniżej krótka notka, ale mam nadzieję rozbudować temat na podstawie innych źródeł. 

 

Źrodło promieniowania rentgenowskiego Scorpius X-1

 

Obiekt o nazwie Scorpius X-1 (o numerze katalogowym V818) jest niezwykle silnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego z zakresu fal X (o wysokiej częstotliwości, większej od promieni UV, ale mniejszej od promieni gamma). V818 jest zlokalizowane na tle konstelacji Skorpiona, w jego północnej części, blisko 5,5o na północny wschód od gwiazdy beta Scorpii. Naukowcy próbowali zidentyfikować źródło tych promieni X. Podejrzewali m.inn. gorącą niebieską gwiazdę zmienną trzynastej jasności. U gwiazdy tej zaobserwowano intensywne pasma emisyjne helu i wodoru. Widoczne były też ciemne linie absorpcyjne wapnia II. Na podstawie tych danych ustalono, że odległość gwiazdy od Układu Słonecznego wynosi ok. 9.000 l.ś. Gwiazda świeci w zakresie X blisko tysiąc razy intensywnie niż w spektrum widzialnym. Istnieją również hipotezy o niezwykle obfitej, gęstej otoczce gazu, która opada na supergęsty obiekt współtworzący wraz z błękitną gwiazda ciasny system binarny. W strumieniu materii gwiazdowej dochodzi do silnego ogrzania drobin gazu, a w skutek tego emisji promieniowania X. Scorpius X-1 jest również radioźródłem średniej mocy (emituje także promieniowanie niskiej energii z zakresu fal radiowych). Masy obu składowych systemu szacuje się na 1,4 Mʘ oraz 0,42 Mʘ. Okres wzajemnego obiegu wynosi 18,9 godzin.

image.png

 

  • Like 3
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.