Skocz do zawartości

Sprzęt do obserwacji planet i księżyca


Kamil Bielenda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem posiadaczem teleskopu GSO 8" na Dobsonie (klasyk dla początkujących :D) i okularów:

- Delta optical 6mm

- GSO Plossl 9mm

- GSO 10mm

- GSO SV 30mm

Chciałbym się skupić głównie na obserwacjach planet i księżyca. I stąd moje pytanie, jaki sprzęt, filtry itp. polecacie aby wyciągnąć z tego teleskopu jak najwięcej. Tylko zaznaczam, że nie chodzi mi o "dodatki" kosztujące więcej niż teleskop tylko atrybuty poprawiające w miarę skuteczny sposób jakość obserwacji i wygodę :) Obserwację przeważnie prowadzę ok. 20 km od miasta jakim jest Rzeszów.

Myślałem nad filtrem SkyGlow 1,25" księżycowo - planetarny kontrastowy miejski. Rozważałem również zakup soczewki Barlowa ale przy moich okularach nie będzie to chyba najlepszym pomysłem :) Dodam również, że nie posiadam kolimatora ani wskaźnika laserowego. Jestem początkującym obserwatorem i proszę was, nie śmiejcie się jak nawypisywałem jakieś głupoty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też jestem początkujący więc mogę Ci od razu odpowiedzieć że do planet masz trochę kiepski teleskop, refraktor albo maksutov byłby znacznie sprawniejszy (ja się trochę zawiodłem widokami Jowisza i Saturna w moim 10" Newtonie).

Do księżyca nie bierz tego filtra który podałeś, tylko dużo tańszy, przepuszczający 13% światła, bez tego będą Cię boleć oczy po chwili obserwacji ze względu na bardzo mocne światło.

Na okularach lepiej przesadnie nie oszczędzaj bo reflektory są wymagające pod tym względem, i celuj w takie które dadzą powiększenie do maksymalnie około 200x, więcej nie ma zazwyczaj sensu bo warunki atmosferyczne na to nie pozwolą. Poza tym Saturn i Jowisz "przelatują" obecnie nisko nad horyzontem i żadne cudowne okulary nie poprawią obrazu.

Wiem to z własnych podstawowych błędów które popełniłem na początku. 

Barlow to dobre połączenie do okularu 30 mm, ale nie jest to wydatek pierwszej potrzeby w Twoim przypadku.

A wskaźnik laserowy kup jak już poznasz niebo za pomocą optyki, szeroko rozumianej. Też chciałem go od razu kupić jak zobaczyłem go w użyciu na żywo, ale używał go zaawansowany astroamator i na szczęście dotarło do mnie że nie warto na to wydawać kasy dopóki nie opanuje się podstaw.

Ogólnie to na Twoim miejscu kupiłbym jedynie ten filtr przyciemniający i uczył bym się obserwacji tym co masz, z doświadczeniem przyjdzie też wiedza o tym czego naprawdę potrzebujesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek kup kolimator. Przy obserwacjach księżycowych i w szczególności planetarnych poprawna kolimacja to podstawa. Filtr księżycowy lub polaryzacyjny z płynną regulacją ilości przepuszczanego światła też będzie przydatny. Co do okularów to najpierw sprawdź możliwości tych co masz, potem można pomyśleć nad wymianą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MaciejK87 napisał:

Też jestem początkujący więc mogę Ci od razu odpowiedzieć że do planet masz trochę kiepski teleskop, refraktor albo maksutov byłby znacznie sprawniejszy (ja się trochę zawiodłem widokami Jowisza i Saturna w moim 10" Newtonie).

Dziś w nocy GSO 10" pokazało więcej szczegółów Księżyca niż 100 mm soczewki więc nie wiem czemu piszesz, że refraktor albo maksutow będzie lepszy. Rozdzielczości nie przeskoczysz. Akurat miałem maki 127 i 150. 150 mm była świetna i pokazała mi najlepszego Jowisza jak do tej pory ale nie powiedziałbym, że Newton pokaże gorzej. Potrzeba tylko dobrych warunków a teraz takich nie ma.

Refraktor pokazuje ostrzej ale nie więcej.

 

Kolimacja to podstawa, od tego zacznij. Dla leniwych jak ja są kolimatory laserowe.

Ja bym wymienił 10 mm GSO i 9 mmm GSO na 12 mm normalnego okularu. Miałem BST ED 12 mm 60 stopni. Wygodne, ostre praktycznie po brzeg nawet w F5.

Tu masz takie na sprzedaż.

Filtr polaryzacyjny bym sobie darował :) mam, leży nieużywany właśnie 13%, Łysy daje mocno tylko jak jest już bardzo blisko pełni a na planetach filtr nie pomaga bo gasząc blask planety gasi również szczegóły.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Astrobonq - zacznij od kolimatora laserowego.

Dodatkowo możesz dokupić folię baadera i zrobić z tektury/drewna/plexi oprawę do obserwacji Słońca.

http://www.teleskopy.pl/filtrsloneczny.html

 

W dalszej kolejności  można by się postarać o platformę paralaktyczną - przykład takiej platformy znajdziesz tutaj:

http://lx-net.pl/platf/platf1.htm

W razie czego możesz kupić od Autora tej strony całą platformę lub jeżeli masz zdolności do majsterkowania zrobić taką sam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.