Skocz do zawartości

Jaka kamera po DSLR


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

 

Przez czas jakiś jeszcze będę robić zdjęcia moim Canonem 550D, niemniej gorączka czerwcowej nocy :D uświadomiła mi jak szumi ten aparat (podczas ostatniej sesji temperatura sensora osiągnęła 31C). 

Zaczynam się rozglądać za kamerą najlepiej chłodzoną która mnie nie zruinuje (4-5 no maks 6 tys). Nie wiem, czy można znaleźć urządzenia tańsze, które dadzą widoczną poprawę. Trochę obejrzałem i poczytałem - przyznam że skłaniałbym się ku OSC takiej jak ASI294MC-pro - niemniej oprócz bardzo pozytywnych recenzji czytam również o sporych problemach. W przypadku kamer mono rozumiem że oferują większą czułość ale wymagają stosowania filtrów jeżeli chce się osiągnąć kolorowy obraz (o większym nakładzie czasu potrzebnego do zbierania klatek czytałem ale czy tak jest na pewno ? ) 

 

Mój "profil" hobbysty - raczej krótkie i rzadsze sesje. Chciałbym od razu mieć efekt pracy. Ale w tym samym czasie doceniam detal - jeżeli można go uzyskać  

Mój setup TS APO 71 F6, HEQ5 pro, niebawem prowadzenie kamerą T7C (klon ASI 120MC). Mam jeszcze tubę SW 203/1000 

 

A zatem pytań kilka: 

  1. Czy definitywnie powinienem odrzucić myśl o kamerze kolorowej ? Czy są jakieś kamery w podanym budżecie, które dadzą mi skokową poprawę jakości zdjęć w porównaniu do mojego DSLR ? 
  2. Jeżeli mono, to jaka - po wstępnym rozeznaniu oferty ASI i QHY widzę że jest sporo różnych modeli z różnymi sensorami - ale który model byłby optymalny wiedząc że to drugie urządzenie i raczej nie docelowe ? Jakie filtry do takiej kamery pasują (1,25" czy większe?) . 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W tym budżecie z łatwością znajdziesz używany Canon 6D, którego charakterystyka do astro jest bardzo korzystna (spory pixel, niskie szumy, pełna klatka)

2. Większe osiągi to wyłącznie kamera mono z kołem filtrowym i z zestawem filtrów LRGB i/lub HaOIIISII. Rozmiar filtrów musisz dobrać do fizycznej wielkości matrycy kamery. Ja kilka lat temu postawiłem na Atik 460ex i jestem mega zadowolony, ale każdy poleci Ci coś innego. Policz skalę w arcsec/pixel dla różnych kamer i swojego TS, tak żeby wylądować na polskim seeingu na poziomie ~2 arcsec/pixel i będziesz miał odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy moim setupie pixel musi mieć około 4,2 mikrometra.

8 minut temu, Tayson napisał:

Napisze z własnego doświadczenia.

Miałem Canona 50d, wymieniłem na QHY8L + Ha 2" Baader 7nm, potem QHY9 + kolo 7x36mm. 

Co spowodowało przejście z 8L na 9?

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, M.M.M. said:

Przy moim setupie pixel musi mieć około 4,2 mikrometra.

Wspomniany przeze mnie Atik 460EX ma 4,54 ;) Przejrzyj kamery z podobnym pixelem, zdecyduj czy CCD czy CMOS, porównaj Quantum Efficiency (QE), poziom szumów, obejrzyj zdjęcia na astrobin z różnych kamer i znajdziesz odpowiedź. Ten proces myślowy trzeba przejść samemu, nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, M.M.M. napisał:

Szanowni, 

 

Przez czas jakiś jeszcze będę robić zdjęcia moim Canonem 550D, niemniej gorączka czerwcowej nocy :D uświadomiła mi jak szumi ten aparat (podczas ostatniej sesji temperatura sensora osiągnęła 31C). 

Zaczynam się rozglądać za kamerą najlepiej chłodzoną która mnie nie zruinuje (4-5 no maks 6 tys). Nie wiem, czy można znaleźć urządzenia tańsze, które dadzą widoczną poprawę. Trochę obejrzałem i poczytałem - przyznam że skłaniałbym się ku OSC takiej jak ASI294MC-pro - niemniej oprócz bardzo pozytywnych recenzji czytam również o sporych problemach. W przypadku kamer mono rozumiem że oferują większą czułość ale wymagają stosowania filtrów jeżeli chce się osiągnąć kolorowy obraz (o większym nakładzie czasu potrzebnego do zbierania klatek czytałem ale czy tak jest na pewno ? ) 

 

Mój "profil" hobbysty - raczej krótkie i rzadsze sesje. Chciałbym od razu mieć efekt pracy. Ale w tym samym czasie doceniam detal - jeżeli można go uzyskać  

Mój setup TS APO 71 F6, HEQ5 pro, niebawem prowadzenie kamerą T7C (klon ASI 120MC). Mam jeszcze tubę SW 203/1000 

 

A zatem pytań kilka: 

  1. Czy definitywnie powinienem odrzucić myśl o kamerze kolorowej ? Czy są jakieś kamery w podanym budżecie, które dadzą mi skokową poprawę jakości zdjęć w porównaniu do mojego DSLR ? 
  2. Jeżeli mono, to jaka - po wstępnym rozeznaniu oferty ASI i QHY widzę że jest sporo różnych modeli z różnymi sensorami - ale który model byłby optymalny wiedząc że to drugie urządzenie i raczej nie docelowe ? Jakie filtry do takiej kamery pasują (1,25" czy większe?) . 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie. 

 

Moim zdaniem jeśli chcesz *widocznej* poprawy to zmień miejscówkę na Bieszczady, zastosuj dithering, popracuj nad kalibracją, rób więcej materiału i udoskonalaj obróbkę.

 

Dopiero jak te zabiegi się wyczerpią to pomyśl o innej kamerze. 

 

Docelowy sprzęt to kamery za 10+k zł. Wszystko, co kupisz wcześniej to będą półśrodki od strony technicznej, natomiast to, o czym ja mówię to rzeczy, których i tak będziesz musiał spróbować/nauczyć się, a dają realną poprawę. Jestem pewien, że dasz radę wycisnąć więcej z tego Canona, bez wpadania w pułapkę drogich zakupów z których i tak nie będziesz zadowolony. 

 

Szum zawsze jakiś będzie, remedium na szum to dużo materiału, dithering i poprawna kalibracja. Lepiej poszukaj porad w tych tematach, zamiast pozwolić obcym ludziom, by decydowali na co wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze ;)

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 5
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Moim zdaniem jeśli chcesz *widocznej* poprawy to zmień miejscówkę na Bieszczady, zastosuj dithering, popracuj nad kalibracją, rób więcej materiału i udoskonalaj obróbkę.

 

Dopiero jak te zabiegi się wyczerpią to pomyśl o innej kamerze. 

 

Docelowy sprzęt to kamery za 10+k zł. Wszystko, co kupisz wcześniej to będą półśrodki od strony technicznej, natomiast to, o czym ja mówię to rzeczy, których i tak będziesz musiał spróbować/nauczyć się, a dają realną poprawę. Jestem pewien, że dasz radę wycisnąć więcej z tego Canona, bez wpadania w pułapkę drogich zakupów z których i tak nie będziesz zadowolony. 

 

Szum zawsze jakiś będzie, remedium na szum to dużo materiału, dithering i poprawna kalibracja. Lepiej poszukaj porad w tych tematach, zamiast pozwolić obcym ludziom, by decydowali na co wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze ;)

Pozdrawiam

 

i to jest rada której warto posłuchać, zanim rozpęta się tu kłótnia, co jest lepsze i mojsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Mógłbyś pokazać co wyciagales ze swojego Canona?

Na forum nie widzę Twoich zdjęć. 

Mało tego zrobiłem do etapu końcowego. Wrzucę coś po południu.

Na pewno sporo pracy przede mną, dlatego pisałem że póki co będę focić Canonem.

Kroki na teraz to włączenie prowadzenia i znalezienie rozwiązania problemu zasilania aparatu. 

Niemniej chciałbym złapać jakiś pogląd na temat następnych kroków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Co to za wzór? 

https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability

 

Resolution Formula:   (   Pixel Size   /   Telescope Focal Length   )   X 206.265

 

Piszą, że pożądane wartości powinny się mieścić w przedziale 1-2. Ale ze strzępków dyskusji mądrych ludzi na forum wnioskuję, że są inne czynniki które trzeba brać pod uwagę, jak seeing - jeszcze tego dobrze nie zrozumiałem. To co pamiętam z innych dyskusji to fakt,  że kamery z małym pikselem powodują spore problemy. 

Ale dalej nie wiem czy jak wezmę na warsztat dwie o pikselu 2,4 i 4,7 to powinienem raczej sięgnąć po tą z większym pikselem. 

 

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, M.M.M. napisał:

Mój "profil" hobbysty - raczej krótkie i rzadsze sesje. Chciałbym od razu mieć efekt pracy. Ale w tym samym czasie doceniam detal - jeżeli można go uzyskać

wydaje mi się ,że jak na okazjonalne astrofoto , to idealnie będzie pasował któryś z cmosów osc ze wskazaniem na zwo asi 071 , sam z podobnych powodów dwa lata temu kupiłem nieprodukowaną już asi 1600mcc . Jaśniejsze obiekty zajmują mi ok 3 godziny czasu w  klatkach po 180 sekund . 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tayson napisał:

Mógłbyś pokazać co wyciagales ze swojego Canona?

Na forum nie widzę Twoich zdjęć. 

Tutaj ostatnie zdjęcie, lights 33x60s ISO1600, 20xdarki, 30x bias. składanie w PI, trochę za mocno wyciągnięte i jest morka w tle. Nie umiem jeszcze się jej pozbyć. 

Nie ma się czym chwalić dlatego nie zamieszczam póki co. 

Wiatrak newest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, M.M.M. napisał:

Tutaj ostatnie zdjęcie, lights 33x60s ISO1600, 20xdarki, 30x bias. składanie w PI, trochę za mocno wyciągnięte i jest morka w tle. Nie umiem jeszcze się jej pozbyć. 

Nie ma się czym chwalić dlatego nie zamieszczam póki co. 

 

No to zdecydowanie jest pole do poprawy zanim kupisz nową kamerę :) Robiłeś z miasta? Tło strasznie ścięte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

No to zdecydowanie jest pole do poprawy zanim kupisz nową kamerę :) Robiłeś z miasta? Tło strasznie ścięte...

Wiem wiem :) materiału za mało, obróbka wg tutoriali bez szczególnego zrozumienia co robię :D

 

Mieszkam pod Warszawą, dane nt zanieczyszczenia: 

SQM

20.10 mag./arc sec2

Brightness

0.983 mcd/m2

Artif. bright.

812 μcd/m2

Ratio

4.75

Bortle

class 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2019 o 00:03, M.M.M. napisał:

Tutaj ostatnie zdjęcie, lights 33x60s ISO1600, 20xdarki, 30x bias. składanie w PI, trochę za mocno wyciągnięte i jest morka w tle. Nie umiem jeszcze się jej pozbyć. 

Nie ma się czym chwalić dlatego nie zamieszczam póki co. 

Wiatrak newest.jpg

W tym momencie zmiana na kamerę wniesie do twojego życia więcej zamieszania niz pożytku. 

Naucz się ogarniać fotki z canona a dopiero potem myśl o zmianie. 

Ot taka moja rada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tayson napisał:

W tym momencie zmiana na kamerę wniesie do twojego życia więcej zamieszania niz pożytku. 

Naucz się ogarniać fotki z canona a dopiero potem myśl o zmianie. 

Ot taka moja rada. 

Święta racja :) Chcesz powiedzieć, że szum etc nie zniknie, a dojdą inne problemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, M.M.M. napisał:

Święta racja :) Chcesz powiedzieć, że szum etc nie zniknie, a dojdą inne problemy ?

Dokładnie tak :)

Masz tu swój stack po minucie obróbki, szumu sporo ale robiąc więcej klatek szum zniknie, a sprzet bez zmian :)
33x60s -> zrób 133x60s a będzie duuużo mniej szumu :D i 6 tys w kieszeni
Dodatkowo tak jak piszesz zainwestuj w guiding, rób klatki po kilka minut a jakość fotek poprawi się znacznie :)
Przechwytywanie.thumb.JPG.96cdb1000eb399357817e287a59944f5.JPG

Edytowane przez cmku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.