Skocz do zawartości

Rozmiar pixela co to jest


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dokładnie chodzi mi o parametr aparatów 

Sensor Pixel Area 36.75µm2vs14.85µm2

 

Otóż mam starego pentaxa k10d (2006rok)i ma 36.75 

I niedawno kupiony nikon d3200 (2014rok profukcji) 14.85 

O co z tym chodzi czy to jest ważny parametr?? 

W konfrontacji nikon ma. Więcej pkt. Ale moja uwagę przykulo właśnie to. 

Link :

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D3200-vs-Pentax-K10D

 

Chodzi o fotografie na ziemna. 

Z Astro to tylko księżyc i ew planety 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrokarol napisał:

Tak, ważny. Od rozmiaru piksela zależy skala zdjęcia. Mniejszy piksel = większa skala przy tej samej ogniskowej. 

Można dokładniej to znaczy że 

Ogniskowa 50mm będzie miala większe przybliżenie w nikonie jak w pentaxie? (chyba nie bo to już od wielkości matrycy czy pełna klatka czy nie 

I czy wpływa to na jakość zdjęć? 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wessel napisał:

Skorzystaj z tego kalkulatora i wszystko zrozumiesz

http://www.12dstring.me.uk/fov.htm

 

Dzięki Wessel krótko i na temat a powinienem się tym parametrem przejmować? 

Bo chciałem sprzedać pentaxa a nie wiem czy nie sprzedać nikona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dało mi to spokoju i poszukałem skąd te 206,3 we wzorze.

http://www.kcvs.ca/martin/astro/au/unit4/81/ch8_1files/radian.htm

 

To tak dla ciekawskich, chyba, że tylko ja nie wiedziałem o tym ... :P 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym parametrem nie powinieneś się sugerować. K10D ma starą matrycę CCD, którą NIKON D3200 biję na głowę. Mniejszy pixel ale o lepszych parametrach pozwoli Ci uzyskać większą rozdzielczość. Jednak wybierając aparat do fotografii dziennej powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na cały system danego producenta tzn. czy dostępne są obiektywy takie jak Cie interesują oraz ergonomię obsługi puszki. Posiadasz obie puszki, więc wiesz z której przyjemniej się korzysta. K10D zdolny fotograf nadal zrobi piękne zdjęcia ale to już leciwy sprzęt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wytłumaczyć na wyobraźnię.

 

Masz ogniskową np 100mm i 2 sensory o tej samej wielkości (rozmiar matrycy). Jeśli jeden z sensorów ma 4x więcej pikseli (każdy wymiar x2) to ten sam obraz (FOV całości jest takie samo), będzie 4x bardziej rozdzielczy. I w drugą stronę, każdy piksel będzie miał 4x mniejszą powierzchnię. Co z tego wynika, m.in:

- większy piksel (przy tej samej generacji i rodzaju matrycy) zwykle mniej szumi,

- większy piksel łapie więcej fotonów,

- większy piksel ma zwykle większą studnię (ilość elektronów które może zmagazynować),

- mniejszy piksel daje większą rozdzielczość, w idealnym świecie (patrz szumy, rozdzielczość optyczna) więcej szczegółów 

- mniejszy piksel jest bardziej wymagający (większa rozdzielczość to np. bardziej widoczne błędy prowadzenia, kolimacji, itd).

 

Ponieważ dociekałeś skąd wzory, to napiszę jeszcze o tym.

 

1745153164_Screenshot2019-06-11at11_05_08.png.b101301320a0c626925bab9f4d9a633a.png

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Tym parametrem nie powinieneś się sugerować. K10D ma starą matrycę CCD, którą NIKON D3200 biję na głowę. Mniejszy pixel ale o lepszych parametrach pozwoli Ci uzyskać większą rozdzielczość. Jednak wybierając aparat do fotografii dziennej powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na cały system danego producenta tzn. czy dostępne są obiektywy takie jak Cie interesują oraz ergonomię obsługi puszki. Posiadasz obie puszki, więc wiesz z której przyjemniej się korzysta. K10D zdolny fotograf nadal zrobi piękne zdjęcia ale to już leciwy sprzęt.

Dzięki panowie za odpowiedź właśnie znalazłem na internecie że takich sprzętów się nie porównuję bo pentax jest leciwy i matryca nowszego aparatu bije go na głowę. Nowe a stare pixele.

Dziekuje jeszcze raz wszystkim moje ulubione forum zawsze znajdę tutaj odpowiedź. 

Pozdrawiam :-) 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.