Jump to content
wismat

Kamerki ASI178MC czy ASI385MC

Recommended Posts

Cześć. 
Chciałbym w przyszłości zakupić kamerkę do teleskopu i chciałbym prosić o radę. Mam upatrzone 2 pozycje różniące się trochę od siebie i może wy jako bardziej doświadczeni w temacie dacie mi cenne wskazówki. 
Ponieważ w najbliższym czasie będę dopiero ustawiał lunetkę biegunową, a moje astrofoto ograniczało się do robienia zdjęć księżyca przez teleskop+telefon, jestem kompletnie zielony w temacie i nie wiem co bardziej będzie dla mnie bardziej odpowiednie.
Nie ukrywam,że planety widzę przez okular więc chciałbym czegoś więcej. Ponieważ nie mam za bardzo czasu i umiejętności na dodawanie barw w kamerkach monochromatycznych więc od razu zawęziłem grono kamer do tych kolorowych. Niestety ze względu na cenę muszę na razie odpuścić kamery chłodzone ponieważ są 2x droższe.

Mam dwie propozycje. Obie są na USB 3.0
ZWO ASI 178 MC
ZWO ASI 385 MC

Cenowo wychodzą praktycznie tak samo (ok. 1400-1600zł) z tym że mają różne parametry.
Z takich najistotniejszych różnic to:

ASI178 ma 6,4 mpx 3096x2080 a ASI385 ma 2,12 mpx 1936x1096
ASI178 ma rozmiar piksela 2,4µm, a ASI385 ma 3,75µm
jak dotąd może się wydawać że ASI178 a dużo lepsze parametry bo ma i mniejsze piksele i większą rozdzielczość, ale..
ASI178 może mieć 60kl/s a ASI385 może mieć 120kl/s.
ASI178 ma maksymalny czas naświetlania 1000 sekund (ok.16min), a ASI385 2000 sekund (ponad 33min).

 

Z instrukcji obu kamer wyczytałem że istotną rzeczą jest wysokie QE oraz niski parametr szumów.
Nie do końca rozumiem jeszcze te wykresy więc jak ktoś by mógł wejść i zerknąć jak to wygląda byłbym wdzięczny (w instrukcji podpunkt 5):
ASI 178 https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI178%20Manual%20EN.pdf
ASI 385 https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI385%20Manual%20EN.pdf 

 

No i teraz pytanie. Co jest istotniejsze? Klatki na sekundę i maksymalny czas naświetlania czy rozdzielczość, rozmiar piksela? I jak do tego mają się te powyższe wykresy?
Zastanawiam się która kamera będzie lepsza do DS. Wiem że czas naświetlania jest bardzo istotny, ale duże piksele i rozdzielczość na poziomie 2,12mpx wygląda dość biednie. Z drugiej strony po co mi duża rozdzielczość jak mogę połowy rzeczy nie wyłapać przy dwukrotnie niższym czasie ekspozycji. Chyba że 16min jest w zupełności wystarczające...


Proszę o pomoc bo motam się miedzy tymi kamerami już dłuższy czas i nie wiem która będzie lepsza.

 

Posiadam teleskop Sky Watcher 150/750 na eq3-2 z napędem na 1 oś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Sporo tego, pytania są błędne (pewnie dlatego nikt jeszcze Ci nie odpisał) - ale postaram się zaadresować krok po kroku.

 

1. Twój montaż średnio nadaje się do astrofotografii, w szczególności z ogniskową 750. Sam takiego nigdy nie miałem, bo zacząłem od HEQ5, ale tak "na internetach" piszą. Sam znając jakość i możliwości HEQ5, jestem o tym przekonany. Być może się zadowolisz mocno średnimi wynikami, może się sfrustrujesz - tego nie wiem (kupując kamerę podwoisz wartość zestawu, a wyniki będą marne).

 

2. Wymienione kamery to kamery planetarne - słabo poradzą sobie z DSami. Można by pewnie 178mc użyć do dużej skali - ale to nie ten montaż i spore umiejętności są potrzebne.

 

3. Piszesz o maksymalnym czasie naświetlania (ok 15 i 30 min) - na EQ3-2 wyciągniesz maksymalnie kilka (2-3) minut (jeśli zlikwidujesz luzy i bardzo dokładnie ustawisz na polarną). Żeby wyciągać więcej potrzebujesz lepszy montaż i guider. Poza tym, mało kto naświetla dłużej niż 5-10 min, potrzebna jest sporej wielkości studnia w kamerze i bardzo stabilne warunki. Głównie CCDkami naświetlają powyżej 10 min.

 

4. Ilość klatek na sekundę ma znaczenie tylko do planet - do DSów jest to nieistotna.

 

5. Kamery mają prawie tej samej wielkości sensor (dodatkowo bardzo mały), więc normalne, że ta bardziej rozdzielcza będzie miała mniejszy piksel.

 

6. 178mc ma większy szum odczytu i trochę mniejszą studnię - nie jest to zaskakujące przy mniejszym pikselu.

 

7. 178mc ma za to większą rozdzielczość i lepszy przetwornik (14bit vs 12bit). W jednej z dokumentacji nie podają QE, więc trudno porównać (385mc >80%).

 

8. 2.4um to naprawdę malutki piksel, przy Twojej ogniskowej 750mm da Ci skalę 0.66 arcsek/piksel. To jest bardzo wymagająca skala nawet dla paskowanego EQ6-R. Wydaje mi się, że zupełnie poza jakimkolwiek zasięgiem EQ3-2.

 

Podsumowując - żadna z tych kamer się moim zdaniem nie nada. Jeśli nie chcesz zmieniać montażu, to być może używana lustrzanka z dobrym obiektywem załatwi Ci sprawę. Poszukaj czegoś na giełdzie na forum. Poczytaj o astrofoto, poczytaj o parametrach matryc i podstawowych formułach (rozdzielczość optyczna, skala na piksel, itd) - to się opłaci, zamiast wyrzucać 2kPLN.

 

Takie moje zdanie, jeśli się mylę to niech mnie bardziej doświadczeni koledzy z forum poprawią.

Edited by Sebo_b
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Brutalnie szczera ale bardzo pomocna :) 
W takim razie pieniądze na kamerkę przeznaczę na aparat, może ktoś będzie kiedyś sprzedawał jakiegoś canona / nikona to się skuszę na pierwszy raz i zobaczę jak to wychodzi :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli jesteś z Warszawy tak jak się podpisujesz, dołącz do "mazowieckiej grupy obserwacyjnej", przyłącz się do któregoś wyjazdu. Co prawda rzadko kiedy ktoś tam fotografuje - ale przynajmniej pogadasz o tych rzeczach, więcej się dowiesz, "obmacasz" sprzęt :) Pożyczysz aparat i przetestujesz ze swoim montażem, itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, dzięki. Nie wiedziałem nawet że jest tu taka grupa. Dopiero zaczynam przygodę z astro i tym forum. Fajno, z chęcią kiedyś się wybiorę zobaczyć jak to wygląda :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minut temu, wismat napisał:

W takim razie pieniądze na kamerkę przeznaczę na aparat

To jest najlepsze wyjście. Np Nikona D5100 wyrwiesz za kilka stów i go zmodyfikuj sam, lub to zleć. I wyjdzie 3/4 ceny kamery lub nawet mniej. Wystarczy na szybko obejrzeć astrobina z tymi kamerami i DS- to są tylko kolorowe plamy, "coś się złapało", raczej efekt niezbyt zadowalający nawet dla początkującej osoby. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie patrze na D5300. Tylko tak jak wspomniałem jestem kompletnie zielony i wstyd się przyznać bo nie wiem czy podłącza się samo body czy z obiektywem i jakim. Z kolei na EQ3-2 też nie mogę spodziewać się rewelacji. Czytając innych posty na forum w tematach o astrofoto rozumiem tylko iso i czas naświetlania. Reszta dla mnie to czarna magia i nie chciałbym się zniechęcić rzucony na głęboką wodę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do teleskopu bez obiektywu, to teleskop będzie robił za obiektyw (nie wspominam tutaj o projekcji okularowej). Potrzebujesz t-ring do aparatu i nosek do wyciągu.

 

Jednak 750mm na eq3-2 to wciąż wymagający zestaw, pomyślałbym na początek o zamontowaniu aparatu z jakimś obiektywem 100-200mm bezpośrednio na montażu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.