Skocz do zawartości

Kamerki ASI178MC czy ASI385MC


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
Chciałbym w przyszłości zakupić kamerkę do teleskopu i chciałbym prosić o radę. Mam upatrzone 2 pozycje różniące się trochę od siebie i może wy jako bardziej doświadczeni w temacie dacie mi cenne wskazówki. 
Ponieważ w najbliższym czasie będę dopiero ustawiał lunetkę biegunową, a moje astrofoto ograniczało się do robienia zdjęć księżyca przez teleskop+telefon, jestem kompletnie zielony w temacie i nie wiem co bardziej będzie dla mnie bardziej odpowiednie.
Nie ukrywam,że planety widzę przez okular więc chciałbym czegoś więcej. Ponieważ nie mam za bardzo czasu i umiejętności na dodawanie barw w kamerkach monochromatycznych więc od razu zawęziłem grono kamer do tych kolorowych. Niestety ze względu na cenę muszę na razie odpuścić kamery chłodzone ponieważ są 2x droższe.

Mam dwie propozycje. Obie są na USB 3.0
ZWO ASI 178 MC
ZWO ASI 385 MC

Cenowo wychodzą praktycznie tak samo (ok. 1400-1600zł) z tym że mają różne parametry.
Z takich najistotniejszych różnic to:

ASI178 ma 6,4 mpx 3096x2080 a ASI385 ma 2,12 mpx 1936x1096
ASI178 ma rozmiar piksela 2,4µm, a ASI385 ma 3,75µm
jak dotąd może się wydawać że ASI178 a dużo lepsze parametry bo ma i mniejsze piksele i większą rozdzielczość, ale..
ASI178 może mieć 60kl/s a ASI385 może mieć 120kl/s.
ASI178 ma maksymalny czas naświetlania 1000 sekund (ok.16min), a ASI385 2000 sekund (ponad 33min).

 

Z instrukcji obu kamer wyczytałem że istotną rzeczą jest wysokie QE oraz niski parametr szumów.
Nie do końca rozumiem jeszcze te wykresy więc jak ktoś by mógł wejść i zerknąć jak to wygląda byłbym wdzięczny (w instrukcji podpunkt 5):
ASI 178 https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI178%20Manual%20EN.pdf
ASI 385 https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI385%20Manual%20EN.pdf 

 

No i teraz pytanie. Co jest istotniejsze? Klatki na sekundę i maksymalny czas naświetlania czy rozdzielczość, rozmiar piksela? I jak do tego mają się te powyższe wykresy?
Zastanawiam się która kamera będzie lepsza do DS. Wiem że czas naświetlania jest bardzo istotny, ale duże piksele i rozdzielczość na poziomie 2,12mpx wygląda dość biednie. Z drugiej strony po co mi duża rozdzielczość jak mogę połowy rzeczy nie wyłapać przy dwukrotnie niższym czasie ekspozycji. Chyba że 16min jest w zupełności wystarczające...


Proszę o pomoc bo motam się miedzy tymi kamerami już dłuższy czas i nie wiem która będzie lepsza.

 

Posiadam teleskop Sky Watcher 150/750 na eq3-2 z napędem na 1 oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Sporo tego, pytania są błędne (pewnie dlatego nikt jeszcze Ci nie odpisał) - ale postaram się zaadresować krok po kroku.

 

1. Twój montaż średnio nadaje się do astrofotografii, w szczególności z ogniskową 750. Sam takiego nigdy nie miałem, bo zacząłem od HEQ5, ale tak "na internetach" piszą. Sam znając jakość i możliwości HEQ5, jestem o tym przekonany. Być może się zadowolisz mocno średnimi wynikami, może się sfrustrujesz - tego nie wiem (kupując kamerę podwoisz wartość zestawu, a wyniki będą marne).

 

2. Wymienione kamery to kamery planetarne - słabo poradzą sobie z DSami. Można by pewnie 178mc użyć do dużej skali - ale to nie ten montaż i spore umiejętności są potrzebne.

 

3. Piszesz o maksymalnym czasie naświetlania (ok 15 i 30 min) - na EQ3-2 wyciągniesz maksymalnie kilka (2-3) minut (jeśli zlikwidujesz luzy i bardzo dokładnie ustawisz na polarną). Żeby wyciągać więcej potrzebujesz lepszy montaż i guider. Poza tym, mało kto naświetla dłużej niż 5-10 min, potrzebna jest sporej wielkości studnia w kamerze i bardzo stabilne warunki. Głównie CCDkami naświetlają powyżej 10 min.

 

4. Ilość klatek na sekundę ma znaczenie tylko do planet - do DSów jest to nieistotna.

 

5. Kamery mają prawie tej samej wielkości sensor (dodatkowo bardzo mały), więc normalne, że ta bardziej rozdzielcza będzie miała mniejszy piksel.

 

6. 178mc ma większy szum odczytu i trochę mniejszą studnię - nie jest to zaskakujące przy mniejszym pikselu.

 

7. 178mc ma za to większą rozdzielczość i lepszy przetwornik (14bit vs 12bit). W jednej z dokumentacji nie podają QE, więc trudno porównać (385mc >80%).

 

8. 2.4um to naprawdę malutki piksel, przy Twojej ogniskowej 750mm da Ci skalę 0.66 arcsek/piksel. To jest bardzo wymagająca skala nawet dla paskowanego EQ6-R. Wydaje mi się, że zupełnie poza jakimkolwiek zasięgiem EQ3-2.

 

Podsumowując - żadna z tych kamer się moim zdaniem nie nada. Jeśli nie chcesz zmieniać montażu, to być może używana lustrzanka z dobrym obiektywem załatwi Ci sprawę. Poszukaj czegoś na giełdzie na forum. Poczytaj o astrofoto, poczytaj o parametrach matryc i podstawowych formułach (rozdzielczość optyczna, skala na piksel, itd) - to się opłaci, zamiast wyrzucać 2kPLN.

 

Takie moje zdanie, jeśli się mylę to niech mnie bardziej doświadczeni koledzy z forum poprawią.

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Brutalnie szczera ale bardzo pomocna :) 
W takim razie pieniądze na kamerkę przeznaczę na aparat, może ktoś będzie kiedyś sprzedawał jakiegoś canona / nikona to się skuszę na pierwszy raz i zobaczę jak to wychodzi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś z Warszawy tak jak się podpisujesz, dołącz do "mazowieckiej grupy obserwacyjnej", przyłącz się do któregoś wyjazdu. Co prawda rzadko kiedy ktoś tam fotografuje - ale przynajmniej pogadasz o tych rzeczach, więcej się dowiesz, "obmacasz" sprzęt :) Pożyczysz aparat i przetestujesz ze swoim montażem, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wismat napisał:

W takim razie pieniądze na kamerkę przeznaczę na aparat

To jest najlepsze wyjście. Np Nikona D5100 wyrwiesz za kilka stów i go zmodyfikuj sam, lub to zleć. I wyjdzie 3/4 ceny kamery lub nawet mniej. Wystarczy na szybko obejrzeć astrobina z tymi kamerami i DS- to są tylko kolorowe plamy, "coś się złapało", raczej efekt niezbyt zadowalający nawet dla początkującej osoby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrze na D5300. Tylko tak jak wspomniałem jestem kompletnie zielony i wstyd się przyznać bo nie wiem czy podłącza się samo body czy z obiektywem i jakim. Z kolei na EQ3-2 też nie mogę spodziewać się rewelacji. Czytając innych posty na forum w tematach o astrofoto rozumiem tylko iso i czas naświetlania. Reszta dla mnie to czarna magia i nie chciałbym się zniechęcić rzucony na głęboką wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do teleskopu bez obiektywu, to teleskop będzie robił za obiektyw (nie wspominam tutaj o projekcji okularowej). Potrzebujesz t-ring do aparatu i nosek do wyciągu.

 

Jednak 750mm na eq3-2 to wciąż wymagający zestaw, pomyślałbym na początek o zamontowaniu aparatu z jakimś obiektywem 100-200mm bezpośrednio na montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.