Skocz do zawartości

KELT-24 b: trzecie wspólne odkrycie egzoplanety w projekcie KELT


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważcie jakim sprzętem dysponuje Gabriel (@LibMar) a jakim pozostałe obserwatoria.

3 z nich to teleskopy zbliżone średnicą do sprzętu, na jakim Uniwersytet Warszawski realizuje swój flagowy projekt OGLE.

Szacun Gabriel :)

Edytowane przez bajastro
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LibMar napisał:

Brakowało jeszcze złączki z wejściem M58, by móc podłączyć kamerę. Tutaj pomógł @Agent Smith (jak się okazało później, dedykowaną miałem już w pudełku z kamerą - ale i tak dziękuję!).

Mam nadzieję Agencie, że sodówka nie uderzy Ci do głowy, nie będziesz zapraszał telewizji i woził się na tym 'współodkryciu' przez najbliższe 5 lat ;)

Gabriel, ogromne gratulacje :happy:

  • Dziękuję 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Na liście jest sporo nazwisk, a w tabeli 2 w dniu 5 kwietnia jest tylko twoja analiza/rejestracja.

Czy ta tabela to tylko cześć danych czy faktycznie tranzyt tego dnia* tylko ty obfotografowałeś w sposób, który uznano za dobry ?

 

O, tu o tym :) - nawet można kliknąć twoje nazwisko i sporo informacji się ukazuje.

https://arxiv.org/abs/1906.03276

 

Gdzieś indziej czytałem, że ten "gorący Jowisz" może okazać się o tyle unikalny, że dzieje się to w układzie wielokrotnym (3 gwiazd)?!

 

Siema

*

Faktycznie planeta tranzytowała wiele, wiele lat temu. Ile?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Paether said:

Mam nadzieję Agencie, że sodówka nie uderzy Ci do głowy, nie będziesz zapraszał telewizji i woził się na tym 'współodkryciu' przez najbliższe 5 lat ;)

Jasny gwint, słyszę tu zazdrość, kolego @Paether :matrix:

Bez fałszywej skromności - moja kolekcja złączek zasługuje na popularyzację. Jestem też odkrywcą kilku nieznanych wcześniej kombinacji przejściówek.

Myślę, że na początek wrzucę coś wiralnego na fejsa.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, LibMar napisał:

Po zajęciach pojechałem do domu, rozstawiłem sprzęt. A w trakcie obserwacji - nauka na zaliczenie. Po 4:00 zwijam sprzęt i idę na stację autobusową. Na szczęście zajęcia miałem od 11:00, to zdążyłem się wyspać w autobusie i jeszcze później, przed zajęciami. Kolokwium zaliczone, obserwacja też :)

 Z takich okoliczności satysfakcja tym większa :)

Jakaż dramaturgia ! I jak niewiele brakowało, a nie byłoby Ciebie na liście odkrywców KELT-23 b. Dzięki Twojej pasji i determinacji jesteś współodkrywcą. Doskonały przykład jak można osiągnąć założony cel najogólniej mówiąc, nie tylko w sensie astrofotografii.

Gratuluję Gabriel ! :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Jasny gwint, słyszę tu zazdrość, kolego @Paether :matrix:

Bez fałszywej skromności - moja kolekcja złączek zasługuje na popularyzację. Jestem też odkrywcą kilku nieznanych wcześniej kombinacji przejściówek.

Myślę, że na początek wrzucę coś wiralnego na fejsa.

Ja bym raczej od razu wbijał do teleekspresu, do działu ludzi pozytywnie zakręconych ;)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo! :)

 

Tymczasem, dzisiaj pojawiła się praca naukowa o odkryciu MASCARA-3 b. Jest to ten sam obiekt, co KELT-24 b.

https://arxiv.org/abs/1906.05254

 

W moim przypadku nic to szczególnego nie zmienia (współodkrycie jak współodkrycie), natomiast nazwa egzoplanety w bazie danych NASA zostanie prawdopodobnie połączona (KELT-24/MASCARA-3 b). Fajnie można też porównać kto wykonał więcej roboty. MASCARA w ogóle nie była zainteresowana wykonywaniem dodatkowej fotometrii (w przeciwieństwie do nas), za to pojawiło się więcej pomiarów radialnych. Generalnie, cała reszta z naszej strony wygląda bardziej szczegółowo i precyzyjniej (choćby błąd okresu lub promienia jest znacznie mniejszy). Trzymam się lepszej grupy :)

 

PS: Moja pojedyncza obserwacja już na starcie jest dokładniejsza niż ich ostateczna krzywa fazowa :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.