Skocz do zawartości

Zaświetlenie nieba


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Pod patronatem Centrum Badań Kosmicznych PAN powstała obszerna monografia dotycząca zanieczyszczenia światłem

kliknij

pobrać można całe opracowanie jak i jego fragmenty oraz streszczenia

 

część opracowania dotycząca pomiarów pt. "ALPS - stacje obserwacyjne zanieczyszczenia światłem" powstała przy współpracy z członkami wrocławskiego oddziału PTMA. Również oprogramowanie i część elektroniczna to ich dzieło. Zebrane dane są dostępne online

 

monografia zapewne będzie przydatna dla wszystkich, którzy chcą w lokalnych ośrodkach samorządowych działać na rzecz obniżenia zaświetlenia nieba

 

pozdrawiam

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Publikacja ta miała chyba być dostępna już w 2018 roku.

Naukowcy popisali sobie artykuły  a one i tak z pewnością  Nie przełożą się niestety na konkretne ustawy, rozporządzenia i działania

mające na celu wyeliminowanie złego czy zbędnego oświetlenia polskich ulic

(jak ta publikacja wpłynie na ludzi w małych miasteczkach którzy uważają, że ich

puste ulice (od ok 23 - 5 rano) muszą nocą być maksymalnie oświetlone bo to niby zapewnia im bezpieczeństwo (choć od północy do 4 rano 90% procent z nich śpi).

Przez analogię do pustych oświetlonych do maksimum ulic miasteczek i wsi to czyż nie powinniśmy zostawiać w pustych pomieszczeniach naszych domów zapalonego światła przez całą noc bo może się obudzę i tam wejdę - tak dla bezpieczeństwa ? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, r.ziomber napisał:

Wykorzystuja w projekcie gotowy Sky Quality Meter SQM-LU-DL. O wiele taniej mozna cos takiego wykonac na ukladzie TLS237.711207909_SkyQualityMeter.thumb.jpg.caf0fe7e3699a83eea2f8672a833983f.jpg

z tego co wiem to kamery SBIG i SQM-y były zakupione znacznie wcześniej. Przez kilka lat leżały nieużywane i zostały wreszcie wykorzystane w tym projekcie

jako ciekawostkę mogę podać, że jest ogromne zainteresowanie stacjami pomiarowymi i to nie tylko w Polsce. Autorzy raczej nie zamierzają ich produkować ale udostępniają cały projekt

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, heweliusz napisał:

luna-gwiazdy.png.624923f4c763f5d85593d30e643588c6.png

Czyż z powyższego rysunku nie wynika, że przy łunie od szklarni widać lepiej gwiazdy Perseusza w porównaniu z wyłączonym oświetleniem ? :)

Oto ostateczny dowód na rzecz teorii płaskiej ziemi! Na powyższej fotografii widać, że oświetlenie naziemne jest na tyle mocne, że dociera do kopuły. Oznaczałoby to, że kopuła jest zdecydowanie niższa niż sądzono!

Chyba że miejsce przedstawione na fotografii znajduje się blisko krawędzi dysku, gdzie kopuła jest niższa niż w pobliżu centrum dysku...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałbym spytać odnośnie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065)

Paragraf § 293. ust. 6. mówi tak:

"Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powo-dować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego"

Jak sobie mam wyobrazić przy braku możliwości pomiaru, to 5 luksów (białe światło) / 3 luksy (inne światło). Czy to dużo czy mało - ma ktoś rozeznanie albo mierzył kiedyś natężenie światła ? Z jakim natężeniem świeci w okna domu stojąca przy drodze latarnia uliczna ? Czy ktoś próbował na podstawie tego przepisu wnosić skargi do Inspekcji Nadzoru Budowlanego za nadmierne zaświetlenie ? Kto może robić takie pomiary natężenia światła ?

Ogólnie wydaje mi się że jako społeczność forum Astropolis powinniśmy wysłać (podjąć starania) list intencyjny (z jak największą ilością podpisów - może zbieraną na zlotach) do odpowiednich organów w sprawie zmian przepisów i norm oświetleniowych tak aby ograniczyć "light pollution" złe świecenie lamp (zły kąt, brak osłon aby słup światła nie szedł w górę), wprowadzić obowiązkowo gdzie się da inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym itp, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, heweliusz napisał:

Jak sobie mam wyobrazić przy braku możliwości pomiaru, to 5 luksów (białe światło) / 3 luksy (inne światło). Czy to dużo czy mało - ma ktoś rozeznanie albo mierzył kiedyś natężenie światła ?

Dużo. Księżyc w pełni daje dużo mniej niż 0.5 luksa, tak więc 5 luksów to całkiem jasno.

 

 

Cytat

Z jakim natężeniem świeci w okna domu stojąca przy drodze latarnia uliczna ?

To zależy od właściwości lampy i od odległości od okna domu. W jednym przypadku będzie to zapewne więcej niż 5 luksów, w innym mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Dużo. Księżyc w pełni daje dużo mniej niż 0.5 luksa, tak więc 5 luksów to całkiem jasno.

 

 

To zależy od właściwości lampy i od odległości od okna domu. W jednym przypadku będzie to zapewne więcej niż 5 luksów, w innym mniej...

Czyli przydały by się pomiary.

Czy ktoś się orientuje czy taki sam zakaz świecenia powyżej 5 luksów jest dla lamp ulicznych (jakaś norma polska lub rozporządzenie ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przeczytać ze strony http://www.elektroonline.pl/a/7352,Wymagania-oswietleniowe-dla-drog-i-terenow-zewnetrznych,,Technika-swietlna

rozdział: Światło intruzyjne

"Światło elektryczne powinno być stosowane racjonalnie. W przypadku terenów zewnętrznych powinno być kierowane na pola wymagające oświetlenia, a tylko w nieznacznym stopniu lub nie powinno być wcale kierowane w innych kierunkach. Nieracjonalnie stosowane światło prowadzi do tzw. zanieczyszczania środowiska ludzi, fauny i flory – światła intruzyjnego [14 =

http://www.cie.co.at/publications/guide-limitation-effects-obtrusive-light-outdoor-lighting-installations

W normie [11 - Polska Norma PN-EN 12464-2:2008, Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz. ] wprowadzono także zalecenia oświetleniowe związane z ograniczaniem światła intruzyjnego dla użytkowników dróg od instalacji oświetleniowych niebędących instalacjami oświetlenia drogowego "

W normie PN-EN 12464-2:2014-05 nie zaleca się konkretnych rozwiązań, jak również nie ogranicza się swobody projektantów w zakresie stosowania nowych technik i innowacyjnego sprzętu.

Wynika z powyższego, że są podstawy do walki z light pollution tylko brak inicjatyw aby egzekwować te normy (brak też pewnie szczegółowych rozporządzeń czy ustaw - typu : o przeciwdziałaniu zaświetleniu nieba"  . Dlatego też pisałem że społeczność Astroforum powinna pokazać swą siłę nie tylko w dyskusjach o astrofotografii ale także w nękaniu urzędów w sprawie marnowania energii , pieniędzy poprzez złe oświetlenie nieba jak i nie wprowadzanie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota prawa jest poprostu prześwietlona sporo w stosunku do lewej. Ktoś specjalnie chciał uwydatnić widoczną szklarniową łunę, a osiągnięty efekt jest nieco odwrotny od zamierzonego, bo jak już napisał wyżej kolega można dokonać nadinterpretacji przez osobę nieobeznaną z tematem że więcej gwiazd widać przy zaświetleniu. Możliwe że na foto z lewej było jednak jakieś zachmurzenie i gwiazd nie było praktycznie widać poprostu.

Edytowane przez soczi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Naświetlenie pierwszego planu na obu zdjęciach jest takie samo, a źródłem łuny jest Citronex Polska.

Fotografie pojawiły się w opracowaniu "Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki" dostępne tutaj: http://noc.edu.pl/wp-content/uploads/2019/05/10_raczak-et-al.pdf

Źródłem fotografii jest:  Liberecki Klub Astronomów, udalosti.astronomy.cz o czym można dowiedzieć się stąd: http://naszesudety.pl/luna-nad-bogatynia-oswiadczenie-instytutu-astronomii.html

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie wy macie oczy. Po dokładnym przypatrzeniu się widać ewidentnie że naświetlanie jest ze 2-3 razy krótsze po lewej. i jeszcze raz powtarzam że mogło być wtedy zachmurzone niebo albo w innej godzinie robione gdy gwiazd w tym rejonie jest mało. Oczywiście że łuna po prawej tak czy siak jakby nie naświetlać będzie zawsze widoczna, choć należy też zwrócić uwagę na fakt że wtedy jakiś tam dym czy pył był nad tymi szklarniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@soczi Drążąc temat dalej i aby udowodnić, że ja i @Darek_B mamy oczy na swoim miejscu :)

EXIFy z rawów tych zdjęć:

 

Autorem zdjęć jest Martin Mašek z grupy, którą podlinkowałem wcześniej. Od niego dostałem informacje o parametrach.

Martin przeglądał ten wątek za pomocą tłumacza i wyjaśnia:

 

Różnica w widoczności Perseusza wynika z tego, że jedna klatka była zrobiona o 22:44 a druga o 02:54 6/7 lutego 2016. I zapewnia, że żadnych manipulacji w celu rozjaśnienia, lub uwydatnienia tej łuny nie zastosował. 

 

Screenshot_2.jpg.61da5ac869bd0eef118abd7ca93213b4.jpg

Screenshot_1.jpg

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że różnica na fotach w jasności stałych elementów krajobrazu jest widoczna. Raczej należałoby wykonać te foty jeszcze raz. W tych samych warunkach tuż przed wyłączeniem szklarni. Teraz ta zaświetlona jest jakby nieco niedoostrzona lub poruszona oraz w większym smogu robiona, bo późno w nocy, stąd zapewne te rozbieżności które zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe Astroforum-Astropolis-  zdjęcia, ich analiza itp i itd ... :)  ,

a przecież problem jest poważniejszy i jak narazie nie widać aby w Polsce coś miało się zmienić (?) - wciąż włodarze małych wsi i miasteczek myślą jak za PRLu tj. a niech sie świeci...

z nadzieją ogląda się takie filmy

 

 

Mechanizm działania Smart Streetlights jest bardzo prosty. Podstawowym zadaniem systemu jest przygaszanie lamp ledowych, gdy czujniki nie zarejestrują żadnego ruchu w ich pobliżu"

http://olsztyn.wm.pl/377794,Olsztyn-stawia-na-ekologiczne-oswietlenie-ulic.html

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/olsztyn-inteligentne-oswietlenie-przynosi-duze-oszczednosci-52731.html

https://newatlas.com/go/5475/

Czy w innych miastach w Polsce (poza Olsztynem) też wprowadza się inteligentne sterowanie światłem ulicznym (jak to wygląda w praktyce w Olsztynie) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, count.neverest napisał:

Autorem zdjęć jest Martin Mašek z grupy, którą podlinkowałem wcześniej. Od niego dostałem informacje o parametrach.

Martin przeglądał ten wątek za pomocą tłumacza i wyjaśnia:

 

Różnica w widoczności Perseusza wynika z tego, że jedna klatka była zrobiona o 22:44 a druga o 02:54 6/7 lutego 2016. I zapewnia, że żadnych manipulacji w celu rozjaśnienia, lub uwydatnienia tej łuny nie zastosował.  

No to chłop nie był jednak zbyt rzetelny w doborze materiału porównawczego. Materiał porównawczy powinien zawierać fotki zrobione w tym samym czasie (w tych samych warunkach obserwacyjnych). Czyli tuż przed i tuż po wyłączeniu oświetlenia przez tę "szklarnię".

Jestem tego samego zdania co @soczi. Na powiększonych fotkach przedstawionych przez @count.neverest widać, że fotki zostały zrobione w różnych warunkach ekspozycji. Wyraźnie widać to po różnicach w blasku miejskich świateł i miejskiej łuny.

Poza tym nie sądzę, żeby światła tej szklarni miały znaczący wpływ na widoczność stosunkowo jasnych gwiazd (powiedzmy mag > 4), oddalonych o kilkadziesiąt minut kątowych.

Bardzo popieram wszelkie starania o ograniczenie light pollution, jednak sądzę że "materiały propagandowe" nie powinny zawierać przekłamań.

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zaraz, ale nie o to chodzi. Padł ,,zarzut", że jedno zdjęcie jest sporo prześwietlone względem drugiego aby zmanipulować wrazenie. Dowiodlem, że nie jest, koniec i kropka. 

To czy można te zdjęcia uznać za rzetelny materiał pomiarowy i sama metodologię robienia takich fotografii to inna sprawa. Widać tam jakaś mgłę czy chmury, po takim czasie inaczej zabudowania świeca. Fakt jest jednak taki, że ta dojrzewalnia jest śmietnikiem świetlnym. 

Zapoznam się jutro z materiałami Heweliusza, bo temat mnie mocno interesuje. Zresztą podjąłem już pewne kroki na moim osiedlu by zmniejszyc ilość światła emitowanego totalnie bez sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

akurat mieszkam w Zgorzelcu czyli około 20 km w linii prostej od tej szklarni, na co dzień mam kontakt z owym przybytkiem i mogę wszystkim niedowiarkom powiedzieć tyle: gdy szklarnia świeci można w nocy bez świateł podjechać na szczyt góry za którą jest umiejscowiona, jakieś 2 km. kiedy jest lekko zachmurzone niebo łunę widzę z balkonu, wiem że czeska strona interweniowała w tej sprawie, pan banan ( tak go tutaj nazywamy ) zawiesił jakieś tam niby kurtyny, które generalnie nic nie ograniczają, znajomi z Lubania który jest oddalony około 35 km. też widzą łunę, tak więc ów Martin z Czech nic nie przesadził, z tym że oni mają łunę na północy, a my na południu.

dodam że w odległości kilkunastu km. zaczyna się izerski park ciemnego nieba, który przy zapalonej szklarni nie jest już parkiem ciemnego nieba.

pozdrawiam.   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

No to chłop nie był jednak zbyt rzetelny w doborze materiału porównawczego. Materiał porównawczy powinien zawierać fotki zrobione w tym samym czasie (w tych samych warunkach obserwacyjnych). Czyli tuż przed i tuż po wyłączeniu oświetlenia przez tę "szklarnię".

Jestem tego samego zdania co @soczi. Na powiększonych fotkach przedstawionych przez @count.neverest widać, że fotki zostały zrobione w różnych warunkach ekspozycji. Wyraźnie widać to po różnicach w blasku miejskich świateł i miejskiej łuny.

Poza tym nie sądzę, żeby światła tej szklarni miały znaczący wpływ na widoczność stosunkowo jasnych gwiazd (powiedzmy mag > 4), oddalonych o kilkadziesiąt minut kątowych.

Bardzo popieram wszelkie starania o ograniczenie light pollution, jednak sądzę że "materiały propagandowe" nie powinny zawierać przekłamań.

 

 

 

widzę, że dyskusja skupiła się na najmniej istotnym fragmencie opracowania bo to w końcu tylko ilustracja zaistniałej sytuacji. Całkiem niezauważone przeszły inne aspekty jak choćby wpływ na środowisko czy ludzi, sposoby ograniczenia LP i wiele innych

 

ponieważ nie chciało ci się nawet zajrzeć do spisu treści, że o samej treści opracowania nie wspomnę, to wyjaśniam: szklarnie nie są gaszone w jednym momencie ale sekcjami, które są zasłaniane przez kurtyny. Cała operacja trwa kilka godzin więc nie ma możliwości zrobienia zdjęć w tych samych warunkach przed i po zaciemnieniu szklarni

 

i nie mamy tu do czynienia z "materiałami propagandowymi " ale z opracowaniem naukowym

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, soczi napisał:

Co nie zmienia faktu, że różnica na fotach w jasności stałych elementów krajobrazu jest widoczna. Raczej należałoby wykonać te foty jeszcze raz. W tych samych warunkach tuż przed wyłączeniem szklarni. Teraz ta zaświetlona jest jakby nieco niedoostrzona lub poruszona oraz w większym smogu robiona, bo późno w nocy, stąd zapewne te rozbieżności które zauważyłem.

przyjmuję że nie znasz tematu i dlatego piszesz co piszesz, na tych fotach zarejestrowane są jeszcze dwa zakłady, dość duże, ten bardzo dobrze widoczny to elektrownia, po lewej przysłonięta wzgórzem jest kopalnia odkrywkowa, oba zakłady dodają swoje, ale sama szklarnia bije je na głowę oświetleniem.

pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ZbyT napisał:

widzę, że dyskusja skupiła się na najmniej istotnym fragmencie opracowania bo to w końcu tylko ilustracja zaistniałej sytuacji. Całkiem niezauważone przeszły inne aspekty jak choćby wpływ na środowisko czy ludzi, sposoby ograniczenia LP i wiele innych

 

 

To samo napisałem parę postów przez Tobą.

Przy okazji zadam pytanie - ile w ciągu roku zaoszczędziłaby Polska, ile mniej wyemitowano by CO2 (brak indeksu dolnego w edytorze) gdyby stosowano w polskich miastach wspomniane powyżej systemy inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym ? Ci ludzi którzy napisali publikacje o której mowa w 1 poście powinni przesłać takie wyliczenia do Rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje pytania nie da się odpowiedzieć, być może są jakieś szacunki, ale to zbyt ogólne liczby. Moim zdaniem należałoby problem zacząć podgryzać na obszarze samorządów- dzielnic, czy małych miast, wsi, w których się mieszka. Ja akurat nie mam żadnego doświadczenia w kontakcie z samorządem, ale rozmyślałem jak się za to wziąć i zrobiłbym tak:

-ustalam ile jest latarni, które oświetlają wieczorem i w nocy osiedle/dzielnicę. Być może jest jakaś dostępna dokumentacja, jeśli nie- wieczorne spacery, mapka w rękę i samodzielne liczenie. 

-obliczenie jaką łączną moc generują te światła to już najprostsza matematyka, a dalej koszt dobowy, miesięczny i roczny. 

-rzucenie na stół w gminie/UM papierów z danymi i trochę szczęścia, żeby ktoś się tematem zainteresował. Ponieważ nasz rząd ma obecnie ogromne ciśnienie na szukanie oszczędności jest to dobry moment. 

 

W filmie, który podlinkował @heweliusz deklarują:

-oszczędność energii do 80%

-koszty utrzymania niższe do 50%

-zwrot inwestycji po 3-4 latach. 

 

Szczerze mówiąc spodziewałem się, że zwrot może nastąpić znacznie dłużej, nawet po dekadzie. A tak wygląda to bardzo dobrze. Ze swojej strony powiem, że zamierzam przynajmniej spróbować coś z tym zrobić w swoim najbliższym otoczeniu.

 

Nowo oddana droga, która biegnie kilkaset metrów od mojego domu jest oświetlona lampami, które emitują światło wyłącznie w dół, prostopadle. Widać to doskonale i jest nadzieja, że takie rozwiązania zastąpią tradycyjne oświetlenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.