Skocz do zawartości

Zaświetlenie nieba


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Rząd RP nie ma tu nic do rzeczy. Oświetlenie ulic to domena samorządów, a ich budżety są jawne więc nie ma problemu z obliczeniem oszczędności. Niestety oznacza to, że wszędzie trzeba przechodzić tę samą drogę i nie da się tego załatwić raz na zawsze jedną akcją

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ZbyT napisał:

Rząd RP nie ma tu nic do rzeczy.

 

Ustawy i rozporządzenia, normy polskie obowiązują chyba wszystkich w kraju ? Wydaje mi się że gdyby w ustawie lub bardziej w rozporządzeniu był obowiązek stosowania inteligentnego systemu sterowania światłem (regulacji mocy światła w zależności od natężenia ruchu) samorządy musiałby się stosować. (Albo gdyby w normie polskiej dotyczącej oświetlenia na zewnątrz był obowiązek regulacji mocy światła i zakaz kierowania promieni światła w górę.)

Najgorsze jest to że samorządowcy (często ludzie po 50 lub przed emeryturą) nic o takich systemach nie wiedzą lub boją się ludzi którzy każą im świecić całą nocą.

 

 

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ZbyT napisał:

i nie mamy tu do czynienia z "materiałami propagandowymi " ale z opracowaniem naukowym

@ZbyT, jeżeli na dowód negatywnego wpływu zaświetlenia nieba ktoś przedstawia zdjęcia, na których więcej gwiazd widać przy łunie niż bez niej to wybacz, ale coś tutaj się nie klei.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ o propagandzie wiesz tyle samo co o wygaszaniu szklarni proponuję zajrzeć tutaj

jeśli nie rozróżniasz nauki operującej faktami od manipulacji typowej dla propagandy to może lepiej nie używaj obcych ci terminów bo tylko wprawiasz rozmówców w zarzenowanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio słyszałem skargę człowieka na znajdującą się na przeciwko jego domu firmę, która źle oświetlała swoją posesję - czyli że świeciła mu na elewację jego budynku i w okna.

Człowiek ten który ma chyba stwierdzone przez lekarza problemy neurologiczne związane z zasypianiem, snem, będzie prawdopodobnie kierował powyższą sprawę do sądu o odszkodowanie związane z problemami zdrowotnymi, które wynikały ze złego oświetlenia firmy (świecenie w jego okna lampami z firmy naprzeciwko. firma nie miała lamp skierowanych w dół). Ponoć o tych sprawach jest cicho bo gdyby się społeczeństwo dowiedziało o takiej możliwości to wzrosłaby lawinowo liczba rozpatrywanych przez sądy spraw tego typu.

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, ja mam taki przypadek, market niedaleko mnie świeci potężnie na parking i po osiedlu, na którym mieszkam. W nocy oślepia samochody i przbija nawet przez roletę w oknie. 

Napisałem do marketu maila kilka dni temu, czekam na efekty, ale pewnie się nie doczekam. Maila pewnie odebrała studentka, która mieli ich 150 dziennie i tyle. 

Zastanawiam się co dalej, bo chcę, żeby ten jupiter świecił na parking, a nie wszędzie dookoła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, count.neverest napisał:

O widzisz, ja mam taki przypadek, market niedaleko mnie świeci potężnie na parking i po osiedlu, na którym mieszkam. W nocy oślepia samochody i przbija nawet przez roletę w oknie. 

Napisałem do marketu maila kilka dni temu, czekam na efekty, ale pewnie się nie doczekam. Maila pewnie odebrała studentka, która mieli ich 150 dziennie i tyle. 

Zastanawiam się co dalej, bo chcę, żeby ten jupiter świecił na parking, a nie wszędzie dookoła. 

Proszę zobacz co pisałem parę postów wcześniej:

Może trzeba skierować skargę, podanie do Inspekcji Nadzoru Budowlanego w związku ze złym oświetleniem marketu.

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo chciałem powiedzieć, zaznaczyć że "Zagadnienia tzw. zanieczyszczenia światłem, to problematyka dość nowa i związana z rozwojem ekonomicznym. Ze względu na coraz większe problemy będzie musiała być wcześniej czy później uregulowana." (cytat z LEXa)

Warto aby społeczności astronomiczne miały wpływa na te przyszłe regulacje dotyczące oświetlenia. Jeśli nie będziemy monitorować tej sprawy, pisać działać w tym temacie do odpowiednich instytucji to później może się okazać że zgodnie z powiedzeniem obudzimy się z ręką w... https://pl.wiktionary.org/wiki/obudzić_się_z_ręką_w_nocniku

(tj. uchwalą takie normy, prawo które może wcale nie będzie respektować zanieczyszczenia światłem i jego wpływem na różne dziedziny życia.)

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2019 o 00:28, ZbyT napisał:

jeśli nie rozróżniasz nauki operującej faktami od manipulacji typowej dla propagandy to może lepiej nie używaj obcych ci terminów bo tylko wprawiasz rozmówców w zarzenowanie

To zdanie wielokrotnie złożone, napisane poprawnie po polsku wygląda tak.

" Jeśli nie odróżniasz nauki operującej faktami od manipulacji typowej dla propagandy, to może lepiej nie używaj obcych ci terminów, bo tylko wprawiasz rozmówców w zażenowanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.