Skocz do zawartości

Co tu się stanęło? (PoleMaster)- klatki 5 minut bez prowadzenia


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

Kontynuuję naukę trudnej sztuki astrofotografii. Po opanowaniu komputerowego sterowania montażem i ustawiania ostrości - przyszedł czas na prowadzenie i długie ekspozycje. 

Do tej pory robiłem klatki po 30 sekund- spróbowałem 60 ale bez przekonania, bo mój montaż tego ponoć nie jest w stanie uciągnąć. 

I czekałem na szukaczoguider i drugą kamerkę. Wczoraj postanowiłem w końcu wszystko spiąć i popróbować sił. 

Zanim włączyłem prowadzenie, postanowiłem poszukać punktu odniesienia. 30 sek, 60 sek, 90 sek - wychodzi nieźle, to może 120 - wyszło również. 

No to postanowiłem wrzucić dla żartów więcej - 300 sekund. Wynik jak na załączonym obrazku :new_shocked: to czysta surówka przeniesiona z RAW do JPEG i ustawiony punkt czerni żeby pokazać gwiazdy. Obiekt -Eagle Nebula którego nie ma (EOS 550D nmod) 

Ten post tak naprawdę jest o PoleMasterze- drogi gadżet, wahałem się parę miesięcy czy warto. 

No i muszę powiedzieć, że tak. Każde pieniądze!! Ustawienie zajmuje 2-3 minuty a dokładność- u mnie błąd poniżej 1 minuty. A ustawiać można sporo wcześniej niż Polarną w ogóle widać na niebie. Rok temu jak zaczynałem robić zdjęcia na tubie 203/1000 , już przy 20 sekundach miałem poruszone zdjęcia. Muszę wrócić do tej tuby i zobaczyć, 

Nawet jeżeli na zdjęciu są jakieś mankamenty, to przy większej wprawie - na pewno będzie perfect. 

A zatem - być może jest wiele innych łatwiejszych metod (i na pewno tańszych) ustawiania montażu, ja stawiam na PoleMaster bo widzę, że z jego pomocą będę w stanie ustawić wszystko tak, że kolejne kroki (prowadzenie, długie ekspozycje) będą po prostu dawać o wiele lepsze wyniki. 

 

Pozostałe elementy zestawu- HEQ5 Pro bez modyfikacji, TS APO 71/432 Photoline z TSFLAT72, EOS 550D vanilla. Sprawdza się reguła, że montaż najlepiej obciążać mniej niż połową deklarowanej nośności :thmbup:

Single__6009_ISO1600_300s__35C.thumb.jpg.c81bf080245000b538289a9e660a953d.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam polemaster. Jednak ipolar ioptrona wydaje się jeszcze fajniejszy. 

 

Ja z qhy na biegun ustawiam jakieś 90s.

Ogolnie najdłużej trwa obrót montażu o 45 i 90 st. Mniej nie polecam bo pojawiają się błędy!

 

Stosuj minimalna exp aby polarna była max mała. Warto mieć myszke na kablu o dużej rozdzielczości. Ja mam po bt i to trochę problem trafić w środek Polaris. 

Ustawianie zaczynam przeważnie 1-1.5h po zachodzie.  LRGB startuje 2h po zachodzie i kończę również tyle samo przed wschodem, natomiast NB zaczynam/kończę 1.5h po i przed. 

 

W sumie to jak zlaczasz to sutowy RAW, albo rozciągnięte JPG/PNG. To co pokazałeś np mi nic nie mówi, ponieważ nic nie widzę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tayson napisał:

Mam polemaster. Jednak ipolar ioptrona wydaje się jeszcze fajniejszy. 

 

Ja z qhy na biegun ustawiam jakieś 90s.

Ogolnie najdłużej trwa obrót montażu o 45 i 90 st. Mniej nie polecam bo pojawiają się błędy!

 

Stosuj minimalna exp aby polarna była max mała. Warto mieć myszke na kablu o dużej rozdzielczości. Ja mam po bt i to trochę problem trafić w środek Polaris. 

Ustawianie zaczynam przeważnie 1-1.5h po zachodzie.  LRGB startuje 2h po zachodzie i kończę również tyle samo przed wschodem, natomiast NB zaczynam/kończę 1.5h po i przed. 

 

W sumie to jak zlaczasz to sutowy RAW, albo rozciągnięte JPG/PNG. To co pokazałeś np mi nic nie mówi, ponieważ nic nie widzę. 

 

 

Zauważyłem już- minimalne exp i gain. I też przeciągam obrót. natomiast klikanie robię przez Teamviewer i nawet specjalnie nie celowałem w środek gwiazdy. Natomiast potem staram się centralnie ustawić mont śrubami w środek markera. Co do NB- czy to prawda że można zbierać dane również w czasie pełni ? Zrobiłem wczoraj 3 klatki po 5 minut, a stack z DSLR, ISO 1600 jest biały !!

 

To jest lekko rozciągnięty jpeg. Tutaj RAW- https://we.tl/t-1wZ0idVfj1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, danon napisał:

Ale że heq5 nie uciagal ci 60s? Trochę dziwne bo przy ogniskowej 510mm nie raz niedbale ustawialem o dopiero przy 90 sec było widać pojechane gwiazdy. Choć ja mam belt mod. Czyżby aż tyle mi dawał? ;p

Ciężko mi było dokładnie ustawić oraz miałem ogniskową 1000mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Testowałem sharpCap, ale jakoś totalnie nie ogarniam tych dwóch kresek. Zero intuicji co będzie za 2s. 

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, co tam trzeba ogarniać :) Jak kreski się zejdą w jedną to jest w punkt. A orientacja kresek jest prostopadła do kierunku w jakim masz przesunąć montaż. Czyli jak kresi są poziomo to przesuwasz wyłącznie góra/dół. Ja to ustawiam tak, że najpierw w jednej osi, żeby było równo i potem w drugiej. Potem jeszcze drobne poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Testowałem sharpCap, ale jakoś totalnie nie ogarniam tych dwóch kresek. Zero intuicji co będzie za 2s. 

 

Ehhh.... @M.M.M. czytałeś manuala polemaster? 

Nie :) soft ma wizarda więc nie czułem że muszę czytać manuala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Ale jak mają się juz nałożyć na siebie to co korekta sa gdzie indziej.... 

W polemaster jest lepiej bo poprostu gwiazdke stawiasz po środku krzyża. 

 

W sharpCap można kreski zmienić na jakiś celownik? 

On jest po prostu tak czuły na drobne zmiany i dobrze, bo pozwala ustawić maksymalnie dokładnie. Ustawiając gwiazdkę na celownik tak na prawdę nie wiesz, czy jest idealnie, czy 1 pix obok :) Zmienić się raczej tego nie da.

A jeszcze, że kreski trochę skaczą, wynika z niewielkiej skali kamerki - ona jest na granicy "wystarczającej" i trzeba ustawić co do piksela (lub lepiej). Do tego dochodzi szum kamerki i już pozycja się waha o dobre 20-30". To jest po prostu kres dokładności na tym sprzęcie i w SharpCap go widzisz - dzięki temu ustawiasz najlepiej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, M.M.M. napisał:

I czekałem na szukaczoguider i drugą kamerkę. Wczoraj postanowiłem w końcu wszystko spiąć i popróbować sił. 

Zanim włączyłem prowadzenie, postanowiłem poszukać punktu odniesienia. 30 sek, 60 sek, 90 sek - wychodzi nieźle, to może 120 - wyszło również. 

Nic dziwnego. Przy tak małym obciążeniu i tak małych rozmiarach tuby jeżeli nie ma wichury, ziemia się nie trzęsie albo seeing nie pogarsza się radykalnie, HEQ5 zapewni Ci poprawne prowadzenie chyba w nieskończoność. Przy znacznie większym obciążeniu (ok. 9 kg) w dobrych warunkach nie mam problemów z prowadzeniem np. przez 8 minut. Takie najdłuższe klatki do tej pory popełniłem. Mam co prawda HEQ5 na paskach, ale to chyba nie czyni aż taki wielkiej różnicy (backlash).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Nic dziwnego. Przy tak małym obciążeniu i tak małych rozmiarach tuby jeżeli nie ma wichury, ziemia się nie trzęsie albo seeing nie pogarsza się radykalnie, HEQ5 zapewni Ci poprawne prowadzenie chyba w nieskończoność. Przy znacznie większym obciążeniu (ok. 9 kg) w dobrych warunkach nie mam problemów z prowadzeniem np. przez 8 minut. Takie najdłuższe klatki do tej pory popełniłem. Mam co prawda HEQ5 na paskach, ale to chyba nie czyni aż taki wielkiej różnicy (backlash).

 

Mówisz, że mogę spróbować powiesić 200/1000, waga 8 kg, plus z kg na aparat z focuserem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Przy tak małym obciążeniu i tak małych rozmiarach tuby jeżeli nie ma wichury, ziemia się nie trzęsie albo seeing nie pogarsza się radykalnie, HEQ5 zapewni Ci poprawne prowadzenie chyba w nieskończoność.

Bzdura. Pomijając wiatr (który przy małej tubie i sztywnym setupie nie powinien szkodzić) i zakładając idealne ustawienie polarnej (Polemaster jest powiedzmy blisko...), czas ekspozycji ogranicza błąd okresowy (PE) montażu. A w HEQ5 ten błąd jest w okolicy 15", czasem 10", a czasem ponad 20", w zależności od modelu. Jak widać, jest to WIELOKROTNIE więcej, niż skala zdjęcia (u kolegi ok 2"/pix). Oznacza to, że niemożliwe "nieskończone" naświetlanie, bo przejdziemy wtedy cały okres PE i zrobi nam się ten błąd 15", czyli 7,5 piksela w tym wypadku. A ile można naświetlać maksymalnie? Tyle, żeby w trakcie zdjęcia nie nastąpiło zbyt duże przesunięcie (pewnie ok 4" nie będzie w praktyce widać). A z powodu nieco nieregularnego przebiegu PE i zmiennej prędkości jego zmian, jest to loteria. Tzn, jeśli akurat trafimy na bardziej spokojny fragment, to pociągniemy te 5 min, ale w większości przypadków się to nie uda.

Po to właśnie wymyślono guiding, żeby korygować to PE i umożliwić bardzo długie ekspozycje (limitowane innymi czynnikami, jak rotacja pola choćby).

 

A zakładając z kolei brak PE, to i tak bardzo ciężko jest przeskoczyć barierę ok 5 min, wiem bo mam doświadczenie z CEM25-EC, którego błędy prowadzenia są < 1". Otóż tutaj po pierwsze, dokładność ustawienia z polemastera robi się już niewystarczająca, ale poza zbyt małą skalą tej kamerki problemem jest precyzja śrub regulacyjnych montażu i sztywność całości (polarna może się przestawić od jakiegokolwiek dotknięcia). Poza polarną, pojawiają się nam takie czynniki jak zmienna refrakcja (która zmienia lokalnie prędkość obrotu nieba) i ugięcia zestawu. Na te czynniki rozwiązaniem jest dopiero mapowanie nieba, z którego znane jest ASA.

 

A wracając do prezentowanego zdjęcia, to nie jestem całkiem pewien, że jest ono takie idealne. Wydaje mi się odrobinę jajowate góra dół. MMM, pokaż wycinek ze środka zdjęcia w skali 1:1, żeby to sensownie ocenić. Jestem przekonany, że gdybyś zrobił jeszcze kilka takich zdjęć, to większość z nich byłaby pojechana.

1 godzinę temu, M.M.M. napisał:

Mówisz, że mogę spróbować powiesić 200/1000, waga 8 kg, plus z kg na aparat z focuserem ? 

200/1000 bez guidingu na HEQ5? Wróżę rychłą porażkę. Od biedy da się jej używać z dobrym guidingiem, przy braku wiatru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

 

A wracając do prezentowanego zdjęcia, to nie jestem całkiem pewien, że jest ono takie idealne. Wydaje mi się odrobinę jajowate góra dół. MMM, pokaż wycinek ze środka zdjęcia w skali 1:1, żeby to sensownie ocenić. Jestem przekonany, że gdybyś zrobił jeszcze kilka takich zdjęć, to większość z nich byłaby pojechana.

 

Masz na myśli przesunięcie góra dół, nie odchylenie od osi/płaszczyzny zdjęcia  ? 

 

 

 

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz - to jest zdjęcie bez prowadzenia :) jak w tytule. Chciałem mieć punkt odniesienia, co montaż potrafi i czy zauważę różnicę. Pod koniec dnia wrzucę linka, jakbyś zechciał rzucić okiem - być może lekko poruszone jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M.M.M. Czytam sobie to co napisałeś - gratuluję uzyskania długiego czasu. Bałem się, że nikt tego nie napisze, ale @MateuszW jak zwykle staną na wysokości zadania.

 

To, że uzyskałeś taką klatkę wcale nie jest wynikiem TYLKO ustawienia na polarną. Ustawienie montażu na biegun powoduje, że nie mamy dryfu gwiazdy w osi deklinacji. Jakość prowadzenia w osi RA zależna jest od czynników takich jak PE montażu (wspomniane powyżej, czyli jakości wykonania mechanicznych części montażu, przeważenia czy wagi setupu. To, że udało Ci się naświetlić klatkę 300sek to znaczy, że ułożenie reduktorów, ślimaka i ślimacznicy pozwoliło Ci na takie naświetlanie - wielce prawdopodobne jest, że na tym montażu miałbyś odrzut większy niż 50% klatek.

 

Wg mnie kupowanie polemastera to wyrzucone pieniądze, przy pomocy programu PAT kolegi @bujarek ustawiam na biegun w 5-7min z dokładnością ok 1".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pav1007 napisał:

@M.M.M. Czytam sobie to co napisałeś - gratuluję uzyskania długiego czasu. Bałem się, że nikt tego nie napisze, ale @MateuszW jak zwykle staną na wysokości zadania.

 

To, że uzyskałeś taką klatkę wcale nie jest wynikiem TYLKO ustawienia na polarną. Ustawienie montażu na biegun powoduje, że nie mamy dryfu gwiazdy w osi deklinacji. Jakość prowadzenia w osi RA zależna jest od czynników takich jak PE montażu (wspomniane powyżej, czyli jakości wykonania mechanicznych części montażu, przeważenia czy wagi setupu. To, że udało Ci się naświetlić klatkę 300sek to znaczy, że ułożenie reduktorów, ślimaka i ślimacznicy pozwoliło Ci na takie naświetlanie - wielce prawdopodobne jest, że na tym montażu miałbyś odrzut większy niż 50% klatek.

 

Wg mnie kupowanie polemastera to wyrzucone pieniądze, przy pomocy programu PAT kolegi @bujarek ustawiam na biegun w 5-7min z dokładnością ok 1".

Dzięki za odpowiedź, zdaję sobie sprawę, że musi się zaistnieć wlele czynników żeby udało się takie czasy powtarzać. W moim przypadku wyważenie zrobiłem zgodnie z Twoimi sugestiami, żeby lekko przeważyć i zmusić montaż do ciągnięcia :)

 

Co do tego softu - nie wiem gdzie go znaleźć.. nie bronię na siłę PM ale go mam, używam i jestem zadowolony. Choć napisałem równocześnie że kosztuje dużo pieniędzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, M.M.M. napisał:

Mówisz, że mogę spróbować powiesić 200/1000, waga 8 kg, plus z kg na aparat z focuserem ? 

Tego nie powiedziałem. Odniosłem się do cytowanego przez Ciebie TS APO 71/432, bo o takim napisałeś na początku.

Jeżeli chodzi o większą tubę, to  mam podobny dylemat: przymierzam się do zakupu Newtona Carbon 200/1000.

 

12 godzin temu, danon napisał:

@diverco wieszasz teraz na tym heq5 aktualnie? Jestem ciekaw co max warto na tym wieszać 

Teraz wieszam refraktor ES 127/825. Setup z guiderem i body DSLR ma masę ok. 9 kg. I z doświadczenia widzę, że w dobrych warunkach obserwacyjnych to nie jest dla mojego HEQ5 jakieś wyzwanie. Sądzę, że 1 kg więcej nie sprawiłby większej różnicy. Ale trzeba to po prostu sprawdzić. Jestem na dobrej drodze do zakupu Newtona 200/1000 carbon OTA. Sama tuba (z wyciągiem i obejmami) waży podobno 8 kg. Trzeba doliczyć min. 2 kg na dovtaile, guider, comma cerrector i kamerkę. Może wyjść ponad 2 kg, czyli razem ponad 10. Mam zamiar próbować na swoim HEQ5. A jak dojdę do wniosku że nie daje rady, oddam go w dobre ręce... :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Bzdura. Pomijając wiatr (który przy małej tubie i sztywnym setupie nie powinien szkodzić) i zakładając idealne ustawienie polarnej (Polemaster jest powiedzmy blisko...), czas ekspozycji ogranicza błąd okresowy (PE) montażu.

Miałem na myśli montaż z prowadzeniem. Bez prowadzenia u mnie nakładające się błędy PE i niedokładnego ustawienia polarnej dawały mi szansę na jakieś max. 30 sekund ekspozycji.

Idealne ustawienie polarnej w każdej wersji amatorskiej moim zdaniem nie istnieje. Więc prowadzenie to praktycznie zawsze korekta w obu osiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

Miałem na myśli montaż z prowadzeniem. Bez prowadzenia u mnie nakładające się błędy PE i niedokładnego ustawienia polarnej dawały mi szansę na jakieś max. 30 sekund ekspozycji.

Idealne ustawienie polarnej w każdej wersji amatorskiej moim zdaniem nie istnieje. Więc prowadzenie to praktycznie zawsze korekta w obu osiach.

Aaa, no to zmienia całkowicie sens Twojej wypowiedzi :) M.M.M robił testy bez guidingu, więc założyłem, że o tym też piszesz.

 

"Prowadzenie" to dość niejednoznaczne słowo, którego używa się raczej w odniesieniu do trackingu, niż guidingu. A jeśli chodzi nam o guiding, to piszmy guiding i będzie jaśniej. Ja się domyślam o co chodzi, ale ktoś może mieć problem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszW napisał:

"Prowadzenie" to dość niejednoznaczne słowo, którego używa się raczej w odniesieniu do trackingu, niż guidingu. A jeśli chodzi nam o guiding, to piszmy guiding i będzie jaśniej. Ja się domyślam o co chodzi, ale ktoś może mieć problem :)

Ok. Jeżeli masz tubę precyzyjnie wycelowaną w biegun niebieski, to teoretycznie wystarczy precyzyjne prowadzenie na RA, czyli na obrocie po osi DEC. Byłby to tracking. W takiej sytuacji "wystarczyłoby" mieć precyzyjny mechanizm zegarowy bez luzów na przekładni. Precyzja "mechanizmu" zegarowego jest łatwa do osiągnięcia, natomiast dobre wykonanie mechanizmu napędowego z minimalnymi luzami to większa rzemieślnicza sztuka.

Ale powiedzmy że mamy taki dobry mechanizm trackingu po RA. W amatorskiej praktyce jednak ustawienie osi naszego setupu na biegun tak dokładnie żeby można było polegać wyłącznie na w/w trackingu jest jednak stosunkowo trudne. Więc przy dłuższej ekspozycji konieczne są również korekty położenia osi DEC. Wtedy jak zauważyłeś, mówimy o guidingu. Czyli w amatorskiej praktyce właściwie zawsze mamy na myśli guiding. :emotion-5:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Ok. Jeżeli masz tubę precyzyjnie wycelowaną w biegun niebieski, to teoretycznie wystarczy precyzyjne prowadzenie na RA, czyli na obrocie po osi DEC. Byłby to tracking. W takiej sytuacji "wystarczyłoby" mieć precyzyjny mechanizm zegarowy bez luzów na przekładni. Precyzja "mechanizmu" zegarowego jest łatwa do osiągnięcia, natomiast dobre wykonanie mechanizmu napędowego z minimalnymi luzami to większa rzemieślnicza sztuka.

tylko, że oś RA jest cały czas napędzana więc luz nie ma żadnego znaczenia. Tu liczy się błąd okresowy, który powoduje nierównomierny obrót osi RA

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.