Jump to content
rambro

Cerescent - Nikon D5100 z filtem HA 35nm

Recommended Posts

W środę Księżyc świecił mocno, więc miałem do wyboru fotografowanie gromad gwiazd lub próby z filtrem HA. Wybrałem drugie rozwiązanie. Noc była bardzo ciepła, więc hotpixelów na klatkach całe mrowisko. Lustrzanka ma usunięty filtr IR. Łączny czas ekspozycji to 3.5h w klatkach po 5 min. Parametry: MN190, Nikon D5100, ISO800, 42x5min, Baader ha 35nm 2". Tym razem udało mi się w EKOS uruchomić dithering... jednak niewiele pomógł ze względu na dryft kadru, przez co kadr nie był tylko losowo przesuwany. W NB z lustrzanką sygnału jest mało, więc ten dryft jest mocno widoczny. Z tego powodu nie mogłem wyciągnąć mocno zdjęcia i ukryłem go w tle. Do zdjęcia wykorzystałem same czerwone pixele, więc jest to 1/4 rozdzielczości matrycy. Myślę, aby dopalić zwykłe RGGB jak nie będzie księżyca. Zastanawiam się czy to HA coś wniesie i czy w ogóle warto robić zdjęcia z tym filtrem kolorową matrycą bez chłodzenia ?.

Crescent_mono_red_median_isolate_out.thumb.jpg.d9ce2aa1f5677579e0077ceb2e7ab5ae.jpg

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opiszę walkę przez chmury z dryftem. Może się komuś przyda. Na zdjęciu wyżej nie widać mocno problemu. Ale wygląd to tak:

Crescent_mono_red_mediandryft.jpg.945102da2b039d30ebbb2cfd87fdf57f.jpg

Dryft jest liniowy. Nie widać łuków, więc założyłem że to nie problem z polarną. Prowadzenie było ok, gwiazdki roundness 0.02-0.04, 100% uzysku klatek. Przy okazji jak widać da się prowadzić ogniskową 1000mm szukaczem 180mm, pod warunkiem czułej kamerki guidującej.  Przypuszczam, że problem jest z ugięciami pomiędzy szukaczo-guiderem a lustrzanką. Guider idealnie trzyma gwiazdę, ale pozycja względem obrazów w kamerze głównej może się zmieniać na skutek np. grawitacji wyginającej elementy zestawu. Pixele mają ok. 5um więc  wystarczą drobne ugięcia. Dokonałem oględzin tuby. Obiektyw szukacza nie był sztywno dokręcony a sama stopka trochę się bujała. Dokręciłem obiektyw. Stopka jest na mocowana na dwie śruby po bokach (wersja jak Meade, nie typowa Skywatcer), więc dodatkowo ją przykleiłem po całej powierzchni. Przydałoby się sprawdzić jeszcze lustro główne czy nie rusza się w celi, ale podczas kolimacji na tarczy kolimatora laserowego nie było widać tego efektu. Sprawdzę to następnym razem, bo nie starczyło mi czasu.

Pogoda niestety chmurzasta. Ledwo było widać Wegę. Testy po zmianach pokazały dużą poprawę. Dryft jeśli był to minimalny. Na bieżąco obserwowałem przesunięcie kadru dx, dy za pomocą Deep Sky Stacker Live. Zauważyłem, że ciężki kabel od zasilania zwisa i może powodować minimalne ugięcia. Po poprawieniu kabla drytfu nie zaobserwowałem. Wrzucam przykład po zmianie. Kompletnego zdjęcia tego dnia nie zrobiłem bo chmury co chwila wchodziły w kadr. Tło jest dużo bardziej losowe. Przykład poniżej (nie balansowany kolor, widać zanieczyszczenia na matrycy i optyce). Potrzebne są dłuższe testy. Jak poprawi się pogoda ostatecznie potwierdzę rozwiązanie.

 

dryft_57_med.jpg.b13064951812ead68f40a561586169ee.jpg

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwa lata temu robiłem podobnie ale z filtrem uhc-s.

Jaką różnice zauważyłeś na zdjęciach nikonem po usunięciu filtra ir?

Miałeś odczuwalne więcej czerwieni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie robiłem tym nikonem zdjęć przed usunięciem filtra, więc ciężko porównać. Jeżeli nie stosuje żadnego filtra ir (mam tylko GSO) to mam wrażenie że ciężej ustawić balans koloru i czerwonego jest za dużo. Tutaj jest przykład bez żadnego filtru IR:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 70 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.