Jump to content
rambro

Cerescent - Nikon D5100 z filtem HA 35nm

Recommended Posts

W środę Księżyc świecił mocno, więc miałem do wyboru fotografowanie gromad gwiazd lub próby z filtrem HA. Wybrałem drugie rozwiązanie. Noc była bardzo ciepła, więc hotpixelów na klatkach całe mrowisko. Lustrzanka ma usunięty filtr IR. Łączny czas ekspozycji to 3.5h w klatkach po 5 min. Parametry: MN190, Nikon D5100, ISO800, 42x5min, Baader ha 35nm 2". Tym razem udało mi się w EKOS uruchomić dithering... jednak niewiele pomógł ze względu na dryft kadru, przez co kadr nie był tylko losowo przesuwany. W NB z lustrzanką sygnału jest mało, więc ten dryft jest mocno widoczny. Z tego powodu nie mogłem wyciągnąć mocno zdjęcia i ukryłem go w tle. Do zdjęcia wykorzystałem same czerwone pixele, więc jest to 1/4 rozdzielczości matrycy. Myślę, aby dopalić zwykłe RGGB jak nie będzie księżyca. Zastanawiam się czy to HA coś wniesie i czy w ogóle warto robić zdjęcia z tym filtrem kolorową matrycą bez chłodzenia ?.

Crescent_mono_red_median_isolate_out.thumb.jpg.d9ce2aa1f5677579e0077ceb2e7ab5ae.jpg

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opiszę walkę przez chmury z dryftem. Może się komuś przyda. Na zdjęciu wyżej nie widać mocno problemu. Ale wygląd to tak:

Crescent_mono_red_mediandryft.jpg.945102da2b039d30ebbb2cfd87fdf57f.jpg

Dryft jest liniowy. Nie widać łuków, więc założyłem że to nie problem z polarną. Prowadzenie było ok, gwiazdki roundness 0.02-0.04, 100% uzysku klatek. Przy okazji jak widać da się prowadzić ogniskową 1000mm szukaczem 180mm, pod warunkiem czułej kamerki guidującej.  Przypuszczam, że problem jest z ugięciami pomiędzy szukaczo-guiderem a lustrzanką. Guider idealnie trzyma gwiazdę, ale pozycja względem obrazów w kamerze głównej może się zmieniać na skutek np. grawitacji wyginającej elementy zestawu. Pixele mają ok. 5um więc  wystarczą drobne ugięcia. Dokonałem oględzin tuby. Obiektyw szukacza nie był sztywno dokręcony a sama stopka trochę się bujała. Dokręciłem obiektyw. Stopka jest na mocowana na dwie śruby po bokach (wersja jak Meade, nie typowa Skywatcer), więc dodatkowo ją przykleiłem po całej powierzchni. Przydałoby się sprawdzić jeszcze lustro główne czy nie rusza się w celi, ale podczas kolimacji na tarczy kolimatora laserowego nie było widać tego efektu. Sprawdzę to następnym razem, bo nie starczyło mi czasu.

Pogoda niestety chmurzasta. Ledwo było widać Wegę. Testy po zmianach pokazały dużą poprawę. Dryft jeśli był to minimalny. Na bieżąco obserwowałem przesunięcie kadru dx, dy za pomocą Deep Sky Stacker Live. Zauważyłem, że ciężki kabel od zasilania zwisa i może powodować minimalne ugięcia. Po poprawieniu kabla drytfu nie zaobserwowałem. Wrzucam przykład po zmianie. Kompletnego zdjęcia tego dnia nie zrobiłem bo chmury co chwila wchodziły w kadr. Tło jest dużo bardziej losowe. Przykład poniżej (nie balansowany kolor, widać zanieczyszczenia na matrycy i optyce). Potrzebne są dłuższe testy. Jak poprawi się pogoda ostatecznie potwierdzę rozwiązanie.

 

dryft_57_med.jpg.b13064951812ead68f40a561586169ee.jpg

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwa lata temu robiłem podobnie ale z filtrem uhc-s.

Jaką różnice zauważyłeś na zdjęciach nikonem po usunięciu filtra ir?

Miałeś odczuwalne więcej czerwieni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie robiłem tym nikonem zdjęć przed usunięciem filtra, więc ciężko porównać. Jeżeli nie stosuje żadnego filtra ir (mam tylko GSO) to mam wrażenie że ciężej ustawić balans koloru i czerwonego jest za dużo. Tutaj jest przykład bez żadnego filtru IR:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.