Jump to content

Cerescent - Nikon D5100 z filtem HA 35nm


Recommended Posts

W środę Księżyc świecił mocno, więc miałem do wyboru fotografowanie gromad gwiazd lub próby z filtrem HA. Wybrałem drugie rozwiązanie. Noc była bardzo ciepła, więc hotpixelów na klatkach całe mrowisko. Lustrzanka ma usunięty filtr IR. Łączny czas ekspozycji to 3.5h w klatkach po 5 min. Parametry: MN190, Nikon D5100, ISO800, 42x5min, Baader ha 35nm 2". Tym razem udało mi się w EKOS uruchomić dithering... jednak niewiele pomógł ze względu na dryft kadru, przez co kadr nie był tylko losowo przesuwany. W NB z lustrzanką sygnału jest mało, więc ten dryft jest mocno widoczny. Z tego powodu nie mogłem wyciągnąć mocno zdjęcia i ukryłem go w tle. Do zdjęcia wykorzystałem same czerwone pixele, więc jest to 1/4 rozdzielczości matrycy. Myślę, aby dopalić zwykłe RGGB jak nie będzie księżyca. Zastanawiam się czy to HA coś wniesie i czy w ogóle warto robić zdjęcia z tym filtrem kolorową matrycą bez chłodzenia ?.

Crescent_mono_red_median_isolate_out.thumb.jpg.d9ce2aa1f5677579e0077ceb2e7ab5ae.jpg

 • Like 5
Link to post
Share on other sites

Opiszę walkę przez chmury z dryftem. Może się komuś przyda. Na zdjęciu wyżej nie widać mocno problemu. Ale wygląd to tak:

Crescent_mono_red_mediandryft.jpg.945102da2b039d30ebbb2cfd87fdf57f.jpg

Dryft jest liniowy. Nie widać łuków, więc założyłem że to nie problem z polarną. Prowadzenie było ok, gwiazdki roundness 0.02-0.04, 100% uzysku klatek. Przy okazji jak widać da się prowadzić ogniskową 1000mm szukaczem 180mm, pod warunkiem czułej kamerki guidującej.  Przypuszczam, że problem jest z ugięciami pomiędzy szukaczo-guiderem a lustrzanką. Guider idealnie trzyma gwiazdę, ale pozycja względem obrazów w kamerze głównej może się zmieniać na skutek np. grawitacji wyginającej elementy zestawu. Pixele mają ok. 5um więc  wystarczą drobne ugięcia. Dokonałem oględzin tuby. Obiektyw szukacza nie był sztywno dokręcony a sama stopka trochę się bujała. Dokręciłem obiektyw. Stopka jest na mocowana na dwie śruby po bokach (wersja jak Meade, nie typowa Skywatcer), więc dodatkowo ją przykleiłem po całej powierzchni. Przydałoby się sprawdzić jeszcze lustro główne czy nie rusza się w celi, ale podczas kolimacji na tarczy kolimatora laserowego nie było widać tego efektu. Sprawdzę to następnym razem, bo nie starczyło mi czasu.

Pogoda niestety chmurzasta. Ledwo było widać Wegę. Testy po zmianach pokazały dużą poprawę. Dryft jeśli był to minimalny. Na bieżąco obserwowałem przesunięcie kadru dx, dy za pomocą Deep Sky Stacker Live. Zauważyłem, że ciężki kabel od zasilania zwisa i może powodować minimalne ugięcia. Po poprawieniu kabla drytfu nie zaobserwowałem. Wrzucam przykład po zmianie. Kompletnego zdjęcia tego dnia nie zrobiłem bo chmury co chwila wchodziły w kadr. Tło jest dużo bardziej losowe. Przykład poniżej (nie balansowany kolor, widać zanieczyszczenia na matrycy i optyce). Potrzebne są dłuższe testy. Jak poprawi się pogoda ostatecznie potwierdzę rozwiązanie.

 

dryft_57_med.jpg.b13064951812ead68f40a561586169ee.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie robiłem tym nikonem zdjęć przed usunięciem filtra, więc ciężko porównać. Jeżeli nie stosuje żadnego filtra ir (mam tylko GSO) to mam wrażenie że ciężej ustawić balans koloru i czerwonego jest za dużo. Tutaj jest przykład bez żadnego filtru IR:

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 31 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 81 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 123 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.