Skocz do zawartości

Cerescent - Nikon D5100 z filtem HA 35nm


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

W środę Księżyc świecił mocno, więc miałem do wyboru fotografowanie gromad gwiazd lub próby z filtrem HA. Wybrałem drugie rozwiązanie. Noc była bardzo ciepła, więc hotpixelów na klatkach całe mrowisko. Lustrzanka ma usunięty filtr IR. Łączny czas ekspozycji to 3.5h w klatkach po 5 min. Parametry: MN190, Nikon D5100, ISO800, 42x5min, Baader ha 35nm 2". Tym razem udało mi się w EKOS uruchomić dithering... jednak niewiele pomógł ze względu na dryft kadru, przez co kadr nie był tylko losowo przesuwany. W NB z lustrzanką sygnału jest mało, więc ten dryft jest mocno widoczny. Z tego powodu nie mogłem wyciągnąć mocno zdjęcia i ukryłem go w tle. Do zdjęcia wykorzystałem same czerwone pixele, więc jest to 1/4 rozdzielczości matrycy. Myślę, aby dopalić zwykłe RGGB jak nie będzie księżyca. Zastanawiam się czy to HA coś wniesie i czy w ogóle warto robić zdjęcia z tym filtrem kolorową matrycą bez chłodzenia ?.

Crescent_mono_red_median_isolate_out.thumb.jpg.d9ce2aa1f5677579e0077ceb2e7ab5ae.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę walkę przez chmury z dryftem. Może się komuś przyda. Na zdjęciu wyżej nie widać mocno problemu. Ale wygląd to tak:

Crescent_mono_red_mediandryft.jpg.945102da2b039d30ebbb2cfd87fdf57f.jpg

Dryft jest liniowy. Nie widać łuków, więc założyłem że to nie problem z polarną. Prowadzenie było ok, gwiazdki roundness 0.02-0.04, 100% uzysku klatek. Przy okazji jak widać da się prowadzić ogniskową 1000mm szukaczem 180mm, pod warunkiem czułej kamerki guidującej.  Przypuszczam, że problem jest z ugięciami pomiędzy szukaczo-guiderem a lustrzanką. Guider idealnie trzyma gwiazdę, ale pozycja względem obrazów w kamerze głównej może się zmieniać na skutek np. grawitacji wyginającej elementy zestawu. Pixele mają ok. 5um więc  wystarczą drobne ugięcia. Dokonałem oględzin tuby. Obiektyw szukacza nie był sztywno dokręcony a sama stopka trochę się bujała. Dokręciłem obiektyw. Stopka jest na mocowana na dwie śruby po bokach (wersja jak Meade, nie typowa Skywatcer), więc dodatkowo ją przykleiłem po całej powierzchni. Przydałoby się sprawdzić jeszcze lustro główne czy nie rusza się w celi, ale podczas kolimacji na tarczy kolimatora laserowego nie było widać tego efektu. Sprawdzę to następnym razem, bo nie starczyło mi czasu.

Pogoda niestety chmurzasta. Ledwo było widać Wegę. Testy po zmianach pokazały dużą poprawę. Dryft jeśli był to minimalny. Na bieżąco obserwowałem przesunięcie kadru dx, dy za pomocą Deep Sky Stacker Live. Zauważyłem, że ciężki kabel od zasilania zwisa i może powodować minimalne ugięcia. Po poprawieniu kabla drytfu nie zaobserwowałem. Wrzucam przykład po zmianie. Kompletnego zdjęcia tego dnia nie zrobiłem bo chmury co chwila wchodziły w kadr. Tło jest dużo bardziej losowe. Przykład poniżej (nie balansowany kolor, widać zanieczyszczenia na matrycy i optyce). Potrzebne są dłuższe testy. Jak poprawi się pogoda ostatecznie potwierdzę rozwiązanie.

 

dryft_57_med.jpg.b13064951812ead68f40a561586169ee.jpg

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.