Jump to content
Tom12

Rozmazany obraz podczas obserwacji przez teleskop

Recommended Posts

Cześć,

Dwa dni temu kupiłem swój pierwszy teleskop - Sky-Watcher 200/1000 na HEQ5 (nowy). Złożyłem go, a gdy chciałem przeprowadzić pierwszą obserwacje księżyca napotkałem problem.
Przez okular widziałem tylko wielką jasną plamę. Korzystałem z okularów dołączonych do zestawu (10mm i 25mm) oraz filtru księżycowego. Oddalanie i przybliżanie okularu nic nie pomogło. Kolimacji nie sprawdzałem, ale według sprzedawcy teleskop powinien być już zkolimowany.
Liczę na szybką pomoc.
Z góry dzięki.

Chyba już wiem co jet tego przyczyną. Jak sprawdzę to dam znać.

Ja już też znam przyczynę. Jeśli nie zauważyłeś błędu w tytule postu to po prostu zmień okulary. Sorry nie mogłem się powstrzymać:-)

W dniu 16.06.2019 o 21:42, numerobis napisał:

Ja już też znam przyczynę. Jeśli nie zauważyłeś błędu w tytule postu to po prostu zmień okulary. Sorry nie mogłem się powstrzymać:-)

Można wiedzieć co było przyczyną zamazanego obrazu mam ten sam problem z nowo zakupionym teleskopem teleskopem BPK 2001 EQ5

Pewnie wszelkie przejściówki zostały umieszczone w wyciągu.

• Thanks 1

A bez 2x barlow lens to samo? Obserwujesz na zewnątrz a nie przez okno? Wyciąg chodzi góra - dół jak kręcisz? Zrób zdjęcie jak to masz włożone w wyciąg do obserwacji.

• Like 1
  • Thanks 1

Tak obserwuje na balkonie cały teleskop jest na dworze, wyciąg chodzi góra dól jak kręce , a bez barlowa sprawdze dzis jak bedzie wygladało

DSC08441.JPG

Wywal z wyciągu dwa zaznaczone elementy i będzie śmigać. 

teleskop.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Sprawdzić możesz nawet w dzień czy ostrzy, nie potrzebujesz nocy do tego. Zobacz sobie jakieś odległe drzewo, komin, blok cokolwiek. 

• Thanks 1

Coś Ty powtykał w ten wyciąg:hysterical:.

Jeszcze jeden element i nie sięgnie się do ostrzenia.

Sorry. Nie wytrzymałem.

12 godzin temu, rafał74 napisał:

w wyciągu mam 2 x barlow lens i i okular 25

Jak widać nie tylko.

Brawo Ty :D

Jak by jeszcze w tor optyczny wmontować elastyczną rurę od odkurzacza, to można by obserwować zdalnie wygodnie siedząc na rozkładanym fotelu ;)

• Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1

Panu Monterowi dziękuje za pomoc wszystko działa bez zastrzeżeń. Troszkę  mnie dziwi reakcja pozostałych osób naigrywanie i naśmiewanie się z osób rozpoczynających swoją przygodę w tej dziedzinie na pewno nie jest zachętą. Wszyscy przecież z Panów od pierwszego dnia wszystko wiedzieli pozdrawiam .

• Like 2
  • Love 1

2 godziny temu, rafał74 napisał:

Panu Monterowi dziękuje za pomoc wszystko działa bez zastrzeżeń. Troszkę  mnie dziwi reakcja pozostałych osób naigrywanie i naśmiewanie się z osób rozpoczynających swoją przygodę w tej dziedzinie na pewno nie jest zachętą. Wszyscy przecież z Panów od pierwszego dnia wszystko wiedzieli pozdrawiam .

Nie do końca, zawsze przed kupnem zalecane jest zdobycie pewnej wiedzy z tematu, żeby uniknąć takich sytuacji. Auta bez prawa jazdy też się nie kupuje dla siebie (przeważnie :) ).

ps. analogii proszę nie brać 1:1

Edited by dexter77
  • Sad 1

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Nie do końca, zawsze przed kupnem zalecane jest zdobycie pewnej wiedzy z tematu, żeby uniknąć takich sytuacji. Auta bez prawa jazdy też się nie kupuje dla siebie (przeważnie :) ).

Uważasz, że trzeba najpierw przejść kurs , potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i uzyskać ,,papier", żeby mieć prawo zadawać pytania na forum?

Początkujący szukał porady i wsparcia, a dostał szyderę. Dobrze, że znalazły się osoby chętne do podzielenia się wiedzą nawet tak oczywistą i podstawową.

• Like 2

13 minut temu, KrzychK napisał:

Uważasz, że trzeba najpierw przejść kurs , potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i uzyskać ,,papier", żeby mieć prawo zadawać pytania na forum?

Początkujący szukał porady i wsparcia, a dostał szyderę. Dobrze, że znalazły się osoby chętne do podzielenia się wiedzą nawet tak oczywistą i podstawową.

Nie, uważam że posiadając teleskop należy zapoznać się z "instrukcją" obsługi. Brakowało jeszcze, aby ktoś spojrzał bez filtra na słońce.

Nie zauważyłem szydery, po prostu mnie też rozbawiło zdjęcie jak zobaczyłem tego typu konstrukcję.

Zauważ, że użytkownik najpierw otrzymał pomoc, potem to już były żarty - życzę więcej dystansu :) 

Edited by dexter77

Jak się testuje na bardzo bliskich obiektach to taki natłok przedłużek ma sens:happy:

Kto wie czy niejeden zielony pytający na tym się nie złapał. Czyli kupuję, testuję, stwierdzam, że działa. A wieczorem klapa Łysy rozmazany, a gwiazdy placki.

Elementarna wiedza z zasad optyki się kłania - warto być jej świadomym. Czyli im bliżej obiekt tym wyciąg wyżej wysunięty. Dlatego warto eksperymentować by się uczyć doświadczalnie. Byle niezbyt inwazyjnie.:komputer:

Edited by soczi

4 godziny temu, rafał74 napisał:

Nikt się z Ciebie nie naigrywa, czytam to forum od 2 lat i nie spotkałem się z wyśmiewaniem innych etc., co jest w sumie ewenementem w skali polskiego internetu.

Po prostu ta budowla na wyciągu okularowym wydała się ludziom zabawna i mnie też.

• Thanks 1

Rafal, nie ma powodu do oburzania się na odrobinę humoru. Dla wszystkich nas astronomia to hobby mające dawać frajdę, więc nie traktuj sprawy nadmiernie poważnie. Jeśli Cię uraziłem żarcikiem, wybacz. Nie było moją intencją dokuczenie Ci.

Edited by dobrychemik
literówka

NIe oburzam się na nikogo skomentowałem moje odczuca  po paru wpisach i to wszystko. Jestem u podstaw podstaw w tej astronomii a na pewno w obchdzeniu sie z teleskopem instrukcja obsługi nie wszystko opisuje wiec szukam odpowiedzi na forum i pewnie nie jednej bede jeszcze szukał.

• Like 1

Jak spojrzę wstecz na swoje początki w wizualu to sam z siebie się śmieję.