Skocz do zawartości

Rozmazany obraz podczas obserwacji przez teleskop


Tom12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dwa dni temu kupiłem swój pierwszy teleskop - Sky-Watcher 200/1000 na HEQ5 (nowy). Złożyłem go, a gdy chciałem przeprowadzić pierwszą obserwacje księżyca napotkałem problem.
Przez okular widziałem tylko wielką jasną plamę. Korzystałem z okularów dołączonych do zestawu (10mm i 25mm) oraz filtru księżycowego. Oddalanie i przybliżanie okularu nic nie pomogło. Kolimacji nie sprawdzałem, ale według sprzedawcy teleskop powinien być już zkolimowany.
Liczę na szybką pomoc.
Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 16.06.2019 o 21:42, numerobis napisał:

Ja już też znam przyczynę. Jeśli nie zauważyłeś błędu w tytule postu to po prostu zmień okulary. Sorry nie mogłem się powstrzymać:-)

Można wiedzieć co było przyczyną zamazanego obrazu mam ten sam problem z nowo zakupionym teleskopem teleskopem BPK 2001 EQ5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panu Monterowi dziękuje za pomoc wszystko działa bez zastrzeżeń. Troszkę  mnie dziwi reakcja pozostałych osób naigrywanie i naśmiewanie się z osób rozpoczynających swoją przygodę w tej dziedzinie na pewno nie jest zachętą. Wszyscy przecież z Panów od pierwszego dnia wszystko wiedzieli pozdrawiam .

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafał74 napisał:

Panu Monterowi dziękuje za pomoc wszystko działa bez zastrzeżeń. Troszkę  mnie dziwi reakcja pozostałych osób naigrywanie i naśmiewanie się z osób rozpoczynających swoją przygodę w tej dziedzinie na pewno nie jest zachętą. Wszyscy przecież z Panów od pierwszego dnia wszystko wiedzieli pozdrawiam .

Nie do końca, zawsze przed kupnem zalecane jest zdobycie pewnej wiedzy z tematu, żeby uniknąć takich sytuacji. Auta bez prawa jazdy też się nie kupuje dla siebie (przeważnie :) ).

ps. analogii proszę nie brać 1:1

Edytowane przez dexter77
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Nie do końca, zawsze przed kupnem zalecane jest zdobycie pewnej wiedzy z tematu, żeby uniknąć takich sytuacji. Auta bez prawa jazdy też się nie kupuje dla siebie (przeważnie :) ).

Uważasz, że trzeba najpierw przejść kurs , potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i uzyskać ,,papier", żeby mieć prawo zadawać pytania na forum?

Początkujący szukał porady i wsparcia, a dostał szyderę. Dobrze, że znalazły się osoby chętne do podzielenia się wiedzą nawet tak oczywistą i podstawową.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrzychK napisał:

Uważasz, że trzeba najpierw przejść kurs , potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i uzyskać ,,papier", żeby mieć prawo zadawać pytania na forum?

Początkujący szukał porady i wsparcia, a dostał szyderę. Dobrze, że znalazły się osoby chętne do podzielenia się wiedzą nawet tak oczywistą i podstawową.

Nie, uważam że posiadając teleskop należy zapoznać się z "instrukcją" obsługi. Brakowało jeszcze, aby ktoś spojrzał bez filtra na słońce.

Nie zauważyłem szydery, po prostu mnie też rozbawiło zdjęcie jak zobaczyłem tego typu konstrukcję.

 

Zauważ, że użytkownik najpierw otrzymał pomoc, potem to już były żarty - życzę więcej dystansu :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się testuje na bardzo bliskich obiektach to taki natłok przedłużek ma sens:happy:

Kto wie czy niejeden zielony pytający na tym się nie złapał. Czyli kupuję, testuję, stwierdzam, że działa. A wieczorem klapa Łysy rozmazany, a gwiazdy placki.

 

Elementarna wiedza z zasad optyki się kłania - warto być jej świadomym. Czyli im bliżej obiekt tym wyciąg wyżej wysunięty. Dlatego warto eksperymentować by się uczyć doświadczalnie. Byle niezbyt inwazyjnie.:komputer:

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rafał74 napisał:

Panu Monterowi dziękuje za pomoc wszystko działa bez zastrzeżeń. Troszkę  mnie dziwi reakcja pozostałych osób naigrywanie i naśmiewanie się z osób rozpoczynających swoją przygodę w tej dziedzinie na pewno nie jest zachętą. Wszyscy przecież z Panów od pierwszego dnia wszystko wiedzieli pozdrawiam .

Nikt się z Ciebie nie naigrywa, czytam to forum od 2 lat i nie spotkałem się z wyśmiewaniem innych etc., co jest w sumie ewenementem w skali polskiego internetu.

Po prostu ta budowla na wyciągu okularowym wydała się ludziom zabawna i mnie też.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal, nie ma powodu do oburzania się na odrobinę humoru. Dla wszystkich nas astronomia to hobby mające dawać frajdę, więc nie traktuj sprawy nadmiernie poważnie. Jeśli Cię uraziłem żarcikiem, wybacz. Nie było moją intencją dokuczenie Ci.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe oburzam się na nikogo skomentowałem moje odczuca  po paru wpisach i to wszystko. Jestem u podstaw podstaw w tej astronomii a na pewno w obchdzeniu sie z teleskopem instrukcja obsługi nie wszystko opisuje wiec szukam odpowiedzi na forum i pewnie nie jednej bede jeszcze szukał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.