Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - jasne niebo


Pat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po raz pierwszy na forum :)

 
Proszę o pomoc w kolejnym wątku z cyklu mój pierwszy teleskop. Trochę już na ten temat poczytałem i w momencie gdy już się na coś zdecyduję zawsze pojawia się jakieś ale. Oto moje warunki brzegowe:
- obserwacje z balkonu skierowanego na wschód i kawałek południa, 3. piętro (ostatnie, zatem w górę również jest widoczność), balkon ok 1,6x4,0 m
- zanieczyszczenie światłem spore (obrzeża miasta, 30 000 ludzi)
- mam dość łatwą możliwość wyjechania kilkunastu km na wieś do teściów, gdzie z niebem jest już lepiej. Nie chciałbym jednak, aby jedyna możliwość obserwacji była właśnie tam, chciałbym w domu też mieć trochę frajdy
- cel obserwacji jak każdy początkujący to księżyc i US, ale nie chciałbym całkowicie pozbawić się możliwości zerkania w głębszy kosmos. Jestem oczywiście świadomy, że nie otrzymam obrazów jak z teleskopu Hubble'a, choć mam nadzieję że US będzie dość przyjemnie wyglądał.
- budżet to ok. 1100 zł za komplet z montażem. Mogę z czasem dokupować dodatkowe akcesoria, ale nie chciałbym też, żeby każde kosztowało 500 zł.
- wolałbym aby urządzenie było nowe. Chciałbym mieć możliwość kupienia "od ręki" a nie czekania nie wiadomo jak długo aż pojawi się coś na giełdzie. Oczywiście chętnie poznam opcje ewentualnych używek i będę śledził giełdę, ale chciałbym mieć pod ręką opcję, która wykorzystam w każdej chwili kiedy skończy mi się cierpliwość;)
 
Byłem już prawie zdecydowany na:
 
Synta 8 - wiem że przekracza budżet ale byłem skłonny dołożyć te 3 stówki nawet za nową, bo jest to, zgodnie z opiniami, swego rodzaju królowa średniaków. Boję się jednak, że nie sprawdzi się ona pod moim niebem oraz że cokolwiek będę chciał dokupić to będzie kosztowało kilkaset złotych. Wydaje mi się, że jej słaba mobilność nie byłaby dla mnie znaczącym problemem.
Mak 102 - mobilny, mały, tanie akcesoria, ale w wielu miejscach czytałem że jest to raczej zabawka;P trochę się tego boję.
 
Zdaje się, że moje wymagania spełniłby MAK 127, ale to niestety stanowczo przekracza wstępny budżet.
 
Czy mogę prosić o pomoc dla takiego marudy?;) Czy jest coś pomiędzy makiem 102 i 127, czy iść w zupełnie inna stronę? Z góry dziękuję za wszelkie porady. 
 
Pozdrawiam
Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się wywołania burzy zdaniem o zabawce;D

 

Dziękuję za odpowiedzi. Zaznaczę jeszcze tylko wyraźnie, że jestem nowicjuszem i przypuszczam, że zadowoli mnie sprzęt o wiele słabszy od Waszego.

 

Z odpowiedzi wnioskuje, że idę dobrym tropem rezygnując z Synty? 

 

Mak 127 nawet używany może sporo przekraczać mój budżet, stąd moje pytanie czy jest jakaś alternatywa dla tych 2?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam maka 102 i uważam że na obserwacje balkonowe z miasta dla kogoś kto dopiero zaczyna tę zabawę jest w sam raz. Zakup nowego nie jest wielkim wydatkiem, jest mobilny, można go zmieścić nawet do plecaka a i obrazy daje zadowalające. Oczywiście po jakimś czasie zaczyna się myśleć o czymś większym, ale co to za problem sprzedać na giełdzie stary teleskop, dopłacić troszkę i kupić coś większego? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa apertura, tym więcej zobaczysz. 

Jeśli Mak, to od 127 mm w górę. 

Gdyby nie ten balkon, to 8" Newton byłby najlepszy. A nawet 6". 

Ale okular w Newtonie jest w miejscu, które może wstawać poza barierkę balkonu. 

Poszukaj kogoś w pobliżu, zobacz jaki ma sprzęt i coś sam się nauczysz. 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, zbieg okoliczności rzeczywiście fajny ;D ale niestety doliczając montaż, nawet używany, wyjdzie pewnie z 1700 za całość, a to już trochę za dużo:/

 

Zauważyłem, że 102 sprzedawane są w zestawie z eq2. Czy to połączenie ma sens, czy lepiej kupić osobno tubę i osobno az3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pat napisał:

Mateusz, zbieg okoliczności rzeczywiście fajny ;D ale niestety doliczając montaż, nawet używany, wyjdzie pewnie z 1700 za całość, a to już trochę za dużo:/

 

Zauważyłem, że 102 sprzedawane są w zestawie z eq2. Czy to połączenie ma sens, czy lepiej kupić osobno tubę i osobno az3?

Nie wiem. Nie miałem. Nie wypowiem się. Piszesz, że masz blisko do ciemnego nieba, brałbym Newtona. Ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś będzie oglądał/chciał oglądać tylko US. Co do dodatków, apetyt rośnie w miarę jedzenia i jak we wszystkim, czasem jednak warto wydać więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że masz szeroki balkon. Jeśli ponadto masz mocny stolik i jednak kusi Cię nówka to rozważałbym ten model:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=4631&lunety=Teleskop Bresser MESSIER Dobson NT 150 150 750

 

a do niego oczywiście od razu dokupujesz okular około 5mm i latarkę z czerwonym światłem do czytania mapek bez utraty adaptacji oka do ciemności w zakresie pozostałych barw.

 

Wszystko w jednym zamówieniu by taniej wyszło.

 

Oczywiście są inne sklepy np fotozakupy.pl deltaoptical.pl

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz którąś syntezy 8 z astromaniak.pl w dziale sprzedam.

Postawisz ja na skrzynce na balkonie i będzie git, dokupisz filtr do zaswietlonego nieba i będzie lepiej.

Jak spojrzysz przez ten filtr ze wsi to będzie jeszcze bardziej git.

Z 3 piętra na dwa razy ja do samochodu zapakujesz.

Kolimacji się poduczysz.

A w razie czego odsprzedaż praktycznie bez strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ekolog

Dziękuję za wyjście poza schemat i propozycję czegoś innego:) rozważę opcję, boje się tylko że mimo wszystko na co dzień będę miał za jasne niebo.

 

@esiulek

Dzięki za propozycję, jest to jednak spory sprzęt. Nie ukrywam też, że muszę jeszcze trochę poczytać, przespać się z problemem i na pewno nie podejmę tak szybko decyzji.

 

@fizyk5

Synta nadal zostaje w grze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pat napisał:

Zauważyłem, że 102 sprzedawane są w zestawie z eq2. Czy to połączenie ma sens, czy lepiej kupić osobno tubę i osobno az3?

Mojego maka kupiłam właśnie w zestawie z eq2. Dzisiaj kupiłabym osobno tubę i lepszy montaż, a to z tego powodu że gdybym teraz chciała zmienić tubę na większą to musiałabym wymienić również montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Nova napisał:

Mojego maka kupiłam właśnie w zestawie z eq2. Dzisiaj kupiłabym osobno tubę i lepszy montaż, a to z tego powodu że gdybym teraz chciała zmienić tubę na większą to musiałabym wymienić również montaż. 

A w użytkowaniu 102 eq2 sprawdzał się? W moim przypadku w grę wchodzi jeszcze az-3, ale obawiam się, że obiekty będą mi szybko "uciekac" i trudno będzie nadążyć. Jeśli będę chciał kiedyś wymienić tubę to az3 pewnie i tak będzie za mały:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.