Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - jasne niebo


Pat

Rekomendowane odpowiedzi

@kompas może jeszcze tak:

 

W załączniku 2 zrzuty z lightpollutionmap. 20.01 mag mam z domu, 21.01 mag u teściów.

 

1. Czy 21.01 jest dla Synty 8 wystarczające?

2. Czy przy 20.01 na Syncie zobaczę coś sensownego z US?

 

Wiem, że proszę już o spore szczegóły, ale może z doświadczenia będziecie w stanie coś pomóc?

 

Edit:

 

Oczywiście zdarzy się 2-3 razy do roku wyjazd w ciemniejsze niebo w górach itp, ale nie chciałbym kupować teleskopu tylko na 2 weekendy w roku.

Screenshot_20190616-231302.png

Screenshot_20190616-231202.png

Edytowane przez Pat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej poprzedniej propozycji już uwzględniłem te twoje zbędne obawy. Mit jakoby świałosilny lub duży Newton nie nadawał się do obserwacji pod mocno zaświetlonym niebem. Nie łatwo znaleźć ale wybitny praktyk i też naukowo mocny McArtii pisał tu kiedyś, że 200 mm Newton w każdych warunkach, nawet w centrum wielkiego miasta przy alei z latarniami jest lepszym teleskopem i pokaże więcej niż jakikolwiek teleskop 100 mm. Doborem okularów regulujesz powiększenie a wiec i subiektywnie obserwowaną jasność powierzchniową. Pomijając obserwacje słońca na pewno nie oślepniesz zadając powiększenie 150x nawet Księżycowi w pełni. Najwyżej przesuniesz go w polu widzenia by wiedzieć tylko część. Zapomnij, w tym kontekście, o tych SQM ;)

 

Pamiętaj, że im większa apertura tym drobniejsze detale możesz zobaczyć (przy dobrym seeingu) i tu nie ma zmiłuj - wynika to z mniejszej dyfrakcji (zaburzeń fali) światła na krawędziach dużego "wlotu" do teleskopu.

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstał mit że jak ktoś mieszka w mieście , ma ześwietlone niebo, to powinien kupić teleskop o małej średnicy soczewki -lustra. Że ma to w jakiś magiczny sposób pomóc ( na jasne niebo) . Nie ma takiej zależności . Bardziej chodzi o to, że można łatwo manewrować małym teleskopem na balkonie u siebie w domu. Dlatego mogą polecać refraktor , a najlepiej teleskop typu MAK, który jest mechanicznie krótki i łatwo się z nim pomieścić na balkonie. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EQ-2 naprawdę są duże drgania, na początku miałem problem aby w ogóle w coś wycelować, niby już lepiej mi to wychodzi to jednak jakbym chciał coś ulepszyć w moim setupie to głównie montaż przeszkadza. Ja bym odpuścił i wybrał bardziej stabilny 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że trochę moje obawy rozwialiście. Chyba w takim razie będę polował na jakąś Syntę używkę albo nową w zależności od tego co i kiedy mi się trafi. MAK102 z montażem AZ3 wyjdzie w zasadzie w cenie Synty (rozpatrując nówki). Jedyną jego przewagą jest w tym przypadku cena akcesoriów, ale to mogę sobie kompletować z czasem.

 

To na tę chwilę mam jeszcze jedno pytanie. Jaki okular do planet do takiej Synty?

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak balkon nie ma nad sobą następnego balkonu , czyli można patrzeć w zenit , a nawet trochę "za siebie" . To newton na dobsonie, czyli ta  "Synta 8cali" będzie ok .  Może postawisz teleskop na podwyższeniu  (jakaś skrzynka-pudło  )  wtedy będziesz mógł go pochylać bardziej na dół (planety są dość nisko nad horyzontem). Musiał by ktoś nagrać film jakie są problemy z teleskopem na balkonie- ciężko tak wytłumaczyć  jak się tego nie widzi.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem niskiego montażu Synty rozumiem - nie wystaje ona zbytnio (lub nawet wcale) poza barierkę. Wydaje mi się jednak on dość łatwy do rozwiązania za pomocą jakiejś skrzynki, porządniejszego stolika. Zenit jest w zasięgu bez problemu. Mimo wszystko dzięki za zwrócenie uwagi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się - Mak 102 to nie jest dobry pomysł. Więcej - to zły pomysł. Nie będę uzasadnić, tylko krótko - apertura... w dodatku pomniejszona o menisk centralny mocno ogranicza zasięg. 

 

Chcesz bardziej mobilnie a znacznie więcej zobaczyć w dodatku za ludzkie pieniądze? 

To jeśli nie Newton 8 czy 6 cali na dobsonie, to może Newton 150/750 na AZ4? 

Pokaże więcej od Maka 127 w dodatku w szerszym polu :movingtongue:. To chyba najlepszy wybór. 

Jest też achromat 120/600 ale to raczej jako drugi teleskop do małych i średnich powiększeń. Do pól gwiezdnych, DSów w kontekście. 

Ja zaczynałem od zupełnie małego SW 80/400. Dalej mam sentyment do tego sprzętu. 

Zresztą to co wybierzesz to Twój wybór, my tylko możemy doradzać. Różnimy się w tych wyborach bo mamy inne doświadczenia, warunki obserwacyjne, możliwości i inaczej patrzymy na niebo. Bardzo rzadko pierwszy teleskop jest tym ostatecznym. Miałem już kilka takich :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz oglądać tylko niebo To bierz Newtona, balkon masz całkiem duży no i teście też niedaleko (jeśli posiadasz transport). Jeżeli jednak chciałbyś pooglądać krajobraz albo

użyć teleskopu jako teleobiektywu do aparatu foto to bierz Maka , albo jakiegoś refraktora.Transport jest w tym wypadku zbyteczny, wystarczy rower lub własne nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak brać Synte:) dziękuję jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie i pomoc. Prawdopodobnie pojawię się za około miesiąc z kolejnym tematem nowicjusza, ale tym razem pewnie w sprawach praktycznych ;P

 

Pozdroawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.