Skocz do zawartości

Samyang 135mm f2.0 - modyfikacja


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Tayson napisał:

Hej.

Jak to bywa z kazda rzecza ktora kupie, cos trzeba zmodyfikowac.

Czy ktos z Was przerabiałtemat odblkowania obiektywu, aby kreciłsie troche dalem poza nieskonczonosc niz przewiduje to producent?

 

Dzieki za pomoc.

 

Brakuje backfocusa? Nie pamiętam w którą stronę szły te obiektywy, ale może jeśli użyjesz Nikonowskiego, to będzie ostrzył? 

Canony nie pasują do Nikona, bo za krótki backfocus, to samo M42, trzeba używać soczewki rozpraszającej... Hm.

 

Flange focal distance:

Nikon F-mount 46.50 mm

Canon EF-mount 44.00 mm

M42×1 45.46 mm

 

Może obejdzie się wtedy bez rozbierania Samyanga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Nie wciśniesz w canonową wersję koła filtrowego, już to przerabiałem. U mnie skończyło się na klonie adaptera Geoptika w który można wkręcać filtry.

Wciśniesz :)

tylko trzeba mieć złączkę od zwo, z tego co pamiętam 17,5mm toru optycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się bezinwazyjnie/bez jakiegoś większego rozbierania zmienić trochę tę pozycję. Jest dalej niż oferował producent. Trzeba zdjąć tę karbowaną gumę z pierścienia ostrość podobnie jak na filmie: 

 

 

 Po zdjęciu gumy, wykręcić trzy śrubki:

 

IMG_5396.thumb.jpg.ce0233217a4b0d2a850d7403cf401c2e.jpg

 

Wtedy ten plastikowy pierścień, na którym trzyma się guma można troszkę zsunąć. Następnie, poluzować i zmienić pozycję tego metalowego ogranicznika:

IMG_5397.thumb.jpg.fe7b77770105783164d0473abf571ae8.jpg

 

 

Efekt, to w zależności od miejsca skręcenia plastikowego pierścienia (poluzowany po zdjęciu gumy):

 

1885525824_IMG_53952.thumb.jpeg.e4ff88d29748b0a19fc00eaf4814a415.jpeg

 

IMG_5401.thumb.jpeg.1c90becf2f57c082d84398f25dd182a9.jpeg

 

Ja jeszcze poluzowałem lekko po trzy śrubki, które znajdujemy w zaznaczonych otworach 1 i 2, kręcąc luźnym plastikowym pierścieniem. Dokręciłem je później, tak jak były skręcone na początku.

 

 

IMG_5400.thumb.jpg.3a8e475ad82acbb23f8e80c492f701e6.jpg

 

 

np. tu jest śrubka:

 

IMG_5399.thumb.jpg.7e9e31af43c0454a2fb47d4576d13383.jpg

 

Czy to wystarczy? Można spróbować.

 

pozdrawiam

mariusz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bez szans. Nawet jeśli tak mocne przeostrzenie będzie możliwe, to obawiam się, że obiektyw straci swoje własności optyczne i pojawią się aberracje.

Rozumiem że użycie oaga to fajna uniwersalność z głównym zestawem, ale może jednak zastosować tu zewnętrzny guider i problem z głowy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak. 2 grupy soczewek poruszają się niezależnie. Musiałbyś odkręcić mu cały tył i zrobić jakieś customowe mocowanie.

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem bez szans. Nawet jeśli tak mocne przeostrzenie będzie możliwe, to obawiam się, że obiektyw straci swoje własności optyczne i pojawią się aberracje.

Rozumiem że użycie oaga to fajna uniwersalność z głównym zestawem, ale może jednak zastosować tu zewnętrzny guider i problem z głowy :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki!
Mam podobny problem, obiektyw ma backfocus 45,5mm (nikon), od tego trzeba odjąć:

- kamera 17mm
- koło 22mm
- adapter -> tu zostaje 6,5mm
A trzeba doliczyć jeszcze jakieś złączki :/
Przerabiał ktoś ten temat na systemie Nikona? Polecacie jakieś złączki?
Bo zastanawiam się już czy nie kupić złączki Nikona wraz z szufladą filtrową...

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2019 o 19:39, mario_b napisał:

Udało mi się bezinwazyjnie/bez jakiegoś większego rozbierania zmienić trochę tę pozycję. Jest dalej niż oferował producent. Trzeba zdjąć tę karbowaną gumę z pierścienia ostrość podobnie jak na filmie: 

 

 

 Po zdjęciu gumy, wykręcić trzy śrubki:

 

 

 

Wtedy ten plastikowy pierścień, na którym trzyma się guma można troszkę zsunąć. Następnie, poluzować i zmienić pozycję tego metalowego ogranicznika:

 

 

 

Efekt, to w zależności od miejsca skręcenia plastikowego pierścienia (poluzowany po zdjęciu gumy):

 

 

 

 

 

Ja jeszcze poluzowałem lekko po trzy śrubki, które znajdujemy w zaznaczonych otworach 1 i 2, kręcąc luźnym plastikowym pierścieniem. Dokręciłem je później, tak jak były skręcone na początku.

 

 

IMG_5400.thumb.jpg.3a8e475ad82acbb23f8e80c492f701e6.jpg

 

 

np. tu jest śrubka:

 

 

 

Czy to wystarczy? Można spróbować.

 

pozdrawiam

mariusz

srubki nr 1 i 2 pozwalaja na jeszcze dalsze przestawienie obiektywu niz malutka metalowa blokada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że troszkę dalej poszło jak je lekko poluzowałem. Tam widać jest jeszcze troszkę miejsca w prowadnicach dla tych białych plastikowych tulejek. Ale, może mi się tylko wydawało. Mnie to wystarczyło na dwóch SY135. Nie wiem też, czy używam prawidłowych określeń "prowadnice, tulejki i inne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.