Skocz do zawartości

Podróż w kosmos. Pierwszy etap od strony człowieka.


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

NASA ogłosiła, że będzie zarabiać na "turystycznych" lotach na ISS. Jeśli ktoś pozna realia takiej wycieczki to może jednak ... zrezygnuje. :)

 

Tutaj opisali realistycznie, prawdziwie przeżycia podczas lotu rakietą z Ziemi w kosmos.

https://www.focus.pl/artykul/piekielna-jazda

 

Okazuje się, że ...

Co prawda w wielkich wirówkach przyszli astronauci poddawani są jeszcze większym przeciążeniom niż spodziewane podczas lotu ale to wcale nie jest dobra symulacja.

Wibracje i hałas już przed startem są ogromne.
Potem, podczas przyspieszania,  dochodzą ogromne wstrząsy, oprócz, oczywiście, wgniatania w fotel.


Podczas odrzucania członu, przed uruchomieniem następnego, z kolei masz wrażenie, że spadasz.

 

Czyta się łatwo ale trwa to bardzo, bardzo długo - dziewięć minut!

Co potem? Nieważkość. Czujesz się, jakbyś był do góry nogami.


Przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin nie przekazuje się na Ziemię (przynajmniej do publicznej wiadomości) filmów z życia nowych astronautów bo ...
"haftują po kątach".

 

Co w zamian?

 

"Gdy po raz pierwszy widzisz Ziemię z orbity, masz uczucie, jakby ktoś zdradził ci sekret. To wielki przywilej, ogromny honor.
Jakbyś po raz pierwszy miał do czynienia z magią.
...
To najciemniejsza czerń, jaką można sobie wyobrazić. Wygląda naprawdę niezwykle.
Myślę, że dzieje się tak dlatego, że przywykliśmy do rozgwieżdżonego nocnego nieba z rozproszonym światłem słonecznym i pokrywą chmur odbijającą światła od Ziemi.
W przestrzeni kosmicznej jest inaczej. Gdy w nią spojrzałem, zostałem wynagrodzony widokiem atramentowej czerni”.

 

Artykuł zilustrowano ciekawą grafiką, która nie wydaje mi się autentycznym zdjęciem?! ;)

 

Siema
link do wspomnianej grafiki

co-sie-dzieje-z-organizmem-czlowieka-prz

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ sie rozmarzyłam :) Mike Massimino w swojej książce "Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat?" opisuje w jednym z rozdziałów jak wygląda start rakiety z punktu widzenia (a raczej siedzenia) astronauty na pokładzie. Bardzo realistyczny opis, aż chce się polecieć w kosmos pomimo tego, że do przyjemnych przeżyć wynoszenie w przestrzeń kosmiczną nie należy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie zniechęciłem Cię :)

Coś w tym jest. Kobiety mniej cackają się ze swoim organizmem. "Najgorzej jak się chłop skaleczy" ;)

 

Trochę szkoda, że większość najzamożniejszych ludzi, których stać na turystyczną wyprawę w kosmos, to mężczyźni ale ...

trochę kobiet też jest, a ponadto mąż może dorzucić się do wycieczki żony.

 

Choć nie wiem czy Bill Gates zaryzykowałby puszczenie Melindy w taką podróż.

O ile on ma coś do powiedzenia w takich sprawach, a nie rządzi ona, jak to bywa w małżeństwie. :)

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobiety mają wyższy próg tolerancji na ból, a przynajmniej tak mi się zdaje, w końcu to my rodzimy ;) Pomijając kwestie finansowe, chyba jednak więcej mężczyzn udałoby się w podróż w kosmos niż kobiet. Niewiele kobiet interesuje się takimi tematami, a szkoda bo to fascynujące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ekolog napisał:

Artykuł zilustrowano ciekawą grafiką, która nie wydaje mi się autentycznym zdjęciem?! ;)

To zasób z banku zdjęć i to ilustracja, nie zdjęcie:

https://www.gettyimages.com/detail/illustration/illustration-of-an-astronaut-in-front-of-royalty-free-illustration/1124672089?adppopup=true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.