Skocz do zawartości

Potrzebuję więcej prądu! - czyli ładowanie w samochodzie.


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Na wyjazdach zagranicznych zazwyczaj mam do dyspozycji tylko zasilanie z zapalniczki samochodowej, bo noclegów albo nie mam, albo spędzam tam krótkie chwile. No a ładowarek jest sporo...

Poprzedni wyjazd astrofotograficzny pokazał, że poskładanie wielkiego pająka ładowarek i rozdzielaczy nie jest dobrym pomysłem, bo napotykamy na wiele niespodzianek - słabe bezpieczniki we wtyczkach, cienkie przewody, niekontaktujące wtyczki zapalniczkowe no i przede wszystkim "inteligentne" (czyli wręcz przeciwnie) samochody, które odcinają zasilanie wbrew naszej woli. Na Teneryfie musieliśmy palić silnik przez całą noc, żeby zapewnić głupie zasilanie do montażu, bo samochód wyłączał prąd po 10 minutach. Dodatkowo, włączenie silnika skutkowało automatycznym włączeniem świateł postojowych, na co jedyną radą okazało się... zaklejenie świateł czarną folią.

Żeby nie wpaść już więcej w te pułapki, postanowiłem załatwić sprawę raz, a porządnie. W ten sposób powstał potężny PowerBox, służący rozdzielaniu zasilania do odbiorników różnego typu.

DSC_9916s.thumb.jpg.d3ce57018a8d55af61b67ef1406a2991.jpg

Z przodu mamy wyjścia:

-3x zapalniczka

-5x DC 5,5/2,1

-4x DC 3,4/1,3 (pod ładowarki Newell)

-6x USB po 2A każde

DSC_9917s.thumb.jpg.3ab5687a0e83c605df84b5e9907c7edb.jpg

Z boku jest bezpiecznik 20A, łatwo wymienialny, wyłącznik i diody sygnalizujące spalenie bezpiecznika i odwrotną polaryzację. Z góry jest miernik napięcia i natężenia prądu, aby kontrolować sytuację.

Z tyłu mamy wejścia - wtyczkę zapalniczkową, DC5,5/2,1, oraz zaciski do przykręcenia kabli bezpośrednio pod akumulator. Kable te zakończone są krokodylkami, które zapina się na akumulator.

DSC_9919s.thumb.jpg.dd729f639de490130360f1d853b9e65a.jpg

Tak wygląda urządzenie w środku:

 

DSC_9913s.thumb.jpg.a265357064f2555e056325dca7f1eaa6.jpg

A tak test praktyczny:

DSC_9911s.thumb.jpg.0e4a894d1f5b308937e61236c80dc1d8.jpg

Jak widać, obciążenie to 10A, przy załączonych 3 podwójnych ładowarkach Li-ion (do zasilania setupu), 3 ładowarkach newell do aparatów, 4 urządzeniach USB i włączonym laptopie. Szczerze mówiąc, obawiałem się znacznie większego obciążenia.

 

Tak więc, PowerBox może być zasilany z zapalniczki (to tak podczas jazdy), bezpośrednio z zacisków akumulatora (na wypadek autowyłączania zapalniczki) lub z zasilacza sieciowego (przez gniazdo DC). Jasne jest, że przy dużym obciążeniu silnik będzie pracować, ale mniejsze ładowarki można będzie zostawić spokojnie na wyłączonym samochodzie, albo zasilić jakiś sprzęt nieposiadający akumulatora podczas sesji.

 

Prawdziwy chrzest bojowy już lada dzień, w Chile :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych - to gniazdo wkładki topikowej aparaturowej ma graniczny prąd 10A, gdzie już przy takim natężeniu się mocno rozgrzewa, nie mówiąc o 16 czy 20. Obciążenie takim prądem może spowodować stopienie tego gniazda i jego rozlecenie w trakcie pracy, lub stopienie izolacji żyły i zwarcie z przewodami obok. Gniazda na wkładki 5x20 sprzedawane w naszym kraju są często kiepskiej jakości, bywa że zaśniedziałe. Dla takich prądów lepiej stosować bezpieczniki płytkowe (samochodowe). Cena gniazda i bezpiecznika ta sama.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lkosz napisał:

ma graniczny prąd 10A

To gniazdo ma akurat wedle specyfikacji 15A. Zasadniczo dałem tam bezpiecznik 20A żeby się właśnie tak mocno nie nagrzewał, a zabezpieczał tylko przed zwarciem. Do kontroli bieżącego prądu służy mi miernik i tych 15A nie będę przekraczał na pewno, a prawdopodobnie 10 będzie wystarczające.

Jednak masz rację, to gniazdo jest najsłabszym elementem układanki. Myślałem nad tym płaskim bezpiecznikiem, ale jakoś tak wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, ze po to dałeś taki duży bezpiecznik, ale i tak warto ostrzec mniej obeznanych :) Faktycznie, są w sprzedaży gniazda 15A/115V AC. Na allegrze znalazłem za niecałe 2 zł. Ja mam w domu takie bardziej dostatnie za 4zł z TME i tam już jest 10A/250V, a na allegrze są jeszcze takie GBZ20, które są na 6,3A, i to jest chyba zakres który powinien być na pozostałych :D Pewnie Chińczyk nie doczytał jak podrabiał, tak jak z podróbami tranzystorów.

Ja wiem, że aż korci, żeby zrobić szybko dziurkę 12mm, zamiast ciąć godzinę prostokątny wpust na bezpiecznik płytkowy. Żeby nie było - to gniazdo jest bardzo fajne, i sam używam, ale do max 4A :)

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród rozwiązań komercyjnych dość niewiele jest takich, które dają 5V, 12V/3A. A na naszym rynku praktycznie żadnych. Chłodzone kamery tanieją, ale muszą jeść. Uważaj na te Newelle. Ja z ok 10-letnim zamiłowaniem do fotografii krajobrazowej przerobiłem trochę zamienników baterii i niestety dalej dawałem się wciągać w tę korzyść cenową.

Wszystko jest wspaniałe- na oryginale i na zamienniku klapniesz 1000 razy. Aż przyjdzie taki dzień, gdzie zamiennik zawiedzie. DSLR machnie lustrem 50 razy i pójdzie się żywić oryginalną baterią. 

Przez swoje zapominalstwo, na ostatnim zaćmieniu Księżyca musiałem ratować się zamiennikiem baterii do D7100. 2 tyg wcześniej na tym właśnie zamienniku wypstrykałem 800 klatkowy timelapse. Na zaćmieniu po 25 klatkach body przełączyło się na oryginalną baterię. Więcej już się nie dam nabrać. Nie wiem jak Nikon to robi, ale technologię zasilania opanował perfekcyjnie. Canon pewnie też. Sony pewnie też i Pentax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, count.neverest napisał:

Aż przyjdzie taki dzień, gdzie zamiennik zawiedzie.

Dzięki za Twoją historię i ostrzeżenie. Ja jak dotąd na zamiennikach się nie zawiodłem, ale liczę się z taką możliwością. Cóż, pewnie kiedyś stracę te kilka cennych chwil, gdy nieoczekiwanie zabraknie prądu (choć przy timelapsach zdarza mi się po prostu za późno wymienić baterię i też tracę...).

No ale mam w tej chwili 5 Newelli, które kupiłem w cenie 1 oryginału! Jak padnie jeden czy nawet dwa to nie będzie żadnej straty. Na zaćmienie będzie oryginał :) Niestety, ceny oryginalnych akcesorii są zaporowe i absurdalne, producenci aparatów robią wszystko, żeby nikt ich nie kupował. Tak samo jak wszelkie zasilacza, adaptery, gripy, ładowarki, lampy. Możesz kupić w pełni funkcjonalny zamiennik za 1/4 ceny.

 

A co do ładowarek właśnie, to Newell (który jest właściwie tylko brandem na no-name chińszczyznę) oferuje bardzo praktyczny system niewielkich ładowarek z możliwością zasilania z sieci i samochodu, oraz wymiennymi wkładkami pod dowolny typ akumulatorów. To jest mega praktyczne. Jedyna wada - dłuższy czas ładowania, bo ładowarka daje mniejszy prąd, niż oryginalna.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą. Ceny są wzięte z chmur. Wystarczy spojrzeć na oryginalny pilot spustowy i zamiennik. Przebicie 1000%, tyle nawet w TV Mango chyba nie ma. 

Przy takiej ilości baterii jaką masz Ty- zamienniki się zapewne sprawdzą jako stosunek jakości do ceny, nawet jeśli zdarzy Ci się jakiś wymienić co jakiś czas. Ale przy posiadaniu 1-2 baterii wolę jednak przepłacić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, w PowerBoxie użyłem w końcu tego taniego modułu 4x USB, poleconego tutaj:

Kupiłem na próbę, bo był tani, a zgrabny no i moim zdaniem jest jak najbardziej ok, mimo obaw w temacie. Moduł wykonany jest porządnie, nic się nie nagrzewa itp. Zawiera "jakąś złożoną" elektronikę na każdy port USB. No i faktycznie potrafi dać 2A na port, czy to pod powerbanka, czy telefon. Widać więc, że dogaduje się z urządzeniami. Obciążyłem go łącznie jakimiś 7A na próbę i było git. Asekuracyjnie mam 2x USB w rozdzielaczu zapalniczkowym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.