Skocz do zawartości

Masa ciała a grawitacja


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przeczytałem artykuł o sfotografowaniu przez NASA asteroidy Bennu z odległości 690 metrów (http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24923228,nasa-publikuje-niezwykle-zdjecie-asteroidy-bennu.html#s=BoxOpCzol7) i naszła mnie myśl. Skoro ta asteroida ma około 560 metrów średnicy, to znaczy że taka masa już jest wystarczająca na utrzymywanie materiału w kupie? W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos? No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa? Nie wiem czy dobrze zadałem pytanie :) Wiem, że jest jakaś granica masy, po przekroczeniu której ciało przyjmuje okrągłą formę, to na pewno też jest jakaś granica masy, która utrzyma kamienie w jednej zwartej strukturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie może być jednej stałej granicy bo prędkość wirowania jest różna (na przykład zerowa :D) a co gorsza nawet dla danej wirującej astroidy siła odśrodkowa zmienia się wraz z szerokością geograficzną.

po drugie astroida może być jednym kawałkiem skały i wtedy nawet gdy wypadkowa siła "grawitacji" na powierzchni jest ujemna to i tak pozostanie w jednym kawałku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, isset said:

W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos?

Nie ma takiego minimum (w skali makro). Działa tutaj wyłącznie wypadkowa sił tj. jeśli na ciało nie będą oddziaływać inne siły to pojedyńczy atom ze swoją masą, "przyciągnie" grawitacyjnie inny atom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyliczyć prędkość ucieczki , znamy wymiary planetoidy , można założyć różne gęstości skały i upakowania materiału i wyliczyć masę . Ja dla obliczeń przyjąłem 2g/cm3 , można więcej ( jako punkt odniesienia przyjąłem gęstość bazaltu , ale przyjąłem też luźne upakowanie materiału )  , z lenistwa zastosowałem kalkulator https://calcoolator.pl/druga_predkosc_kosmiczna.html . Zapraszam do zabawy .

23 godziny temu, isset napisał:

No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa?

 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.