Jump to content
isset

Masa ciała a grawitacja

Recommended Posts

Witajcie, przeczytałem artykuł o sfotografowaniu przez NASA asteroidy Bennu z odległości 690 metrów (http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24923228,nasa-publikuje-niezwykle-zdjecie-asteroidy-bennu.html#s=BoxOpCzol7) i naszła mnie myśl. Skoro ta asteroida ma około 560 metrów średnicy, to znaczy że taka masa już jest wystarczająca na utrzymywanie materiału w kupie? W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos? No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa? Nie wiem czy dobrze zadałem pytanie :) Wiem, że jest jakaś granica masy, po przekroczeniu której ciało przyjmuje okrągłą formę, to na pewno też jest jakaś granica masy, która utrzyma kamienie w jednej zwartej strukturze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiście nie może być jednej stałej granicy bo prędkość wirowania jest różna (na przykład zerowa :D) a co gorsza nawet dla danej wirującej astroidy siła odśrodkowa zmienia się wraz z szerokością geograficzną.

po drugie astroida może być jednym kawałkiem skały i wtedy nawet gdy wypadkowa siła "grawitacji" na powierzchni jest ujemna to i tak pozostanie w jednym kawałku.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, isset said:

W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos?

Nie ma takiego minimum (w skali makro). Działa tutaj wyłącznie wypadkowa sił tj. jeśli na ciało nie będą oddziaływać inne siły to pojedyńczy atom ze swoją masą, "przyciągnie" grawitacyjnie inny atom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Można wyliczyć prędkość ucieczki , znamy wymiary planetoidy , można założyć różne gęstości skały i upakowania materiału i wyliczyć masę . Ja dla obliczeń przyjąłem 2g/cm3 , można więcej ( jako punkt odniesienia przyjąłem gęstość bazaltu , ale przyjąłem też luźne upakowanie materiału )  , z lenistwa zastosowałem kalkulator https://calcoolator.pl/druga_predkosc_kosmiczna.html . Zapraszam do zabawy .

23 godziny temu, isset napisał:

No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa?

 

Edited by Maro21

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba by jeszcze uwzględnić siły adhezji (w uproszczeniu ,,lepkość" materii) - jak dwa kawałki czegoś przylgną do siebie, to trzeba siły większej niż siła grawitacji, żeby je rozdzielić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.