Skocz do zawartości

Nowy wyciąg do Messier AR-152s


rybek0s

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 Postanowiłem zapytać was o radę (bo kogo innego ;) ) odnośnie wyciągu do Messier AR-152s.

 

 Posiadam ten teleskop już od jakiegoś czasu i wyposażony on jest w stary typ wyciągu (czyli nie HEX). I własnie się zastanawiam czy da radę jakoś ulepszyć tą część mojej tuby.

 Docelowo, fajnie by było mieć coś z mikrofocuserem, jednak problemem wydaje się być układ Petzval w który wyposarzony jest ten teleskop. Zastanawiam się czy ktoś próbował już wymienić wyciąg w takim sprzęcie i czy da w ogóle to radę zrobić (np. rezygnując z Petzval-a).

 

 W ostateczności pytanie czy wiecie czy gdzieś da radę kupić nowszy wyciąg do tego teleskopu (HEX) i po prostu je podmienić.

 

Pozdrawiam,

 Rybek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to jedyny powód dla którego wyciąg miałby nie współpracować z daną konstrukcją optyczną - pomijając rzeczy czysto mechaniczne w stylu że wyciąg od Newtona nie będzie pasował do refraktora - to umiejscowienie głównego ogniska teleskopu.

 

Można to dość łatwo sprawdzić: z jednej strony świecisz w obiektyw latarką, z drugiej strony przykładasz białą kartkę i przesuwasz ją raz bliżej raz dalej od wyciągu. O ile ognisko jest na zewnątrz tuby - a powinno być, bo w tym przypadku do obserwacji używa się jeszcze kątówki - to zobaczysz na kartce światło latarki. Odległość w której jest ono skumulowane w najmniejszym punkcie na kartce to punkt w którym ogniskują się promienie świetlne. Znając punkt ogniska i wymiary wyciągu okularowego możesz sprawdzić czy będzie on pasował do teleskopu.

 

Potem trzeba jednak wrócić do mechanicznej strony problemu - czy dany wyciąg będzie można zamocować do tubusu bez przeróbek. Wyciągi Bressera typu HEX raczej występują na mniejszych tubach np na 102/460. Porób zdjęcia jak jest zamocowany aktualny wyciąg, podaj wymiary to może użytkownicy innych refraktorów będą mogli coś podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ten Petzval znajduje się, w wyciągu ? Jeśli nie to bez problemu można wymienić. Choć zawsze obiektyw Petzvala też da się przełożyć ale to już więcej "zachodu". 

 

I oczywiście kwestia diafragm (nie wiem czy poprawnie napisałem słowo) ...

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.