Jump to content
rybek0s

Nowy wyciąg do Messier AR-152s

Recommended Posts

Witajcie,

 Postanowiłem zapytać was o radę (bo kogo innego ;) ) odnośnie wyciągu do Messier AR-152s.

 

 Posiadam ten teleskop już od jakiegoś czasu i wyposażony on jest w stary typ wyciągu (czyli nie HEX). I własnie się zastanawiam czy da radę jakoś ulepszyć tą część mojej tuby.

 Docelowo, fajnie by było mieć coś z mikrofocuserem, jednak problemem wydaje się być układ Petzval w który wyposarzony jest ten teleskop. Zastanawiam się czy ktoś próbował już wymienić wyciąg w takim sprzęcie i czy da w ogóle to radę zrobić (np. rezygnując z Petzval-a).

 

 W ostateczności pytanie czy wiecie czy gdzieś da radę kupić nowszy wyciąg do tego teleskopu (HEX) i po prostu je podmienić.

 

Pozdrawiam,

 Rybek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak na chłopski rozum to jedyny powód dla którego wyciąg miałby nie współpracować z daną konstrukcją optyczną - pomijając rzeczy czysto mechaniczne w stylu że wyciąg od Newtona nie będzie pasował do refraktora - to umiejscowienie głównego ogniska teleskopu.

 

Można to dość łatwo sprawdzić: z jednej strony świecisz w obiektyw latarką, z drugiej strony przykładasz białą kartkę i przesuwasz ją raz bliżej raz dalej od wyciągu. O ile ognisko jest na zewnątrz tuby - a powinno być, bo w tym przypadku do obserwacji używa się jeszcze kątówki - to zobaczysz na kartce światło latarki. Odległość w której jest ono skumulowane w najmniejszym punkcie na kartce to punkt w którym ogniskują się promienie świetlne. Znając punkt ogniska i wymiary wyciągu okularowego możesz sprawdzić czy będzie on pasował do teleskopu.

 

Potem trzeba jednak wrócić do mechanicznej strony problemu - czy dany wyciąg będzie można zamocować do tubusu bez przeróbek. Wyciągi Bressera typu HEX raczej występują na mniejszych tubach np na 102/460. Porób zdjęcia jak jest zamocowany aktualny wyciąg, podaj wymiary to może użytkownicy innych refraktorów będą mogli coś podpowiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pod kątem Pezvala to może zagadaj do Lukasz83 - on ma ten sam refraktor i przerobił go na teleskop słoneczny. Jeśli dobrze kojarzę to wyjął właśnie Pezvala i zamontował w to miejsce etalon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle że wywalając petzwala, zmieni Ci się ogniskowa, a co za tym idzie, również światłosiła. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie ten Petzval znajduje się, w wyciągu ? Jeśli nie to bez problemu można wymienić. Choć zawsze obiektyw Petzvala też da się przełożyć ale to już więcej "zachodu". 

 

I oczywiście kwestia diafragm (nie wiem czy poprawnie napisałem słowo) ...

Edited by astrokarol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petzval nie jest w wyciągu , demontujesz go, i ogniskowa jest większa (chyba 1200 mm) .Nie bardzo rozumiem jaki problem stwarza wymontowanie soczewki , na zdjęciu ten teleskop ma zdemontowanego petzvala , i zamontowaną nasadkę bino .

16700338_402852093390997_1202068675712131074_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 70 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.