Skocz do zawartości

Star Adventurer czy EQ3-2


MikolajM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, zdecydowałem się na zakup pierwszego montażu astronomicznego. Zastanawiam się który model będzie lepszy:

1. Sky-Watcher Star Adventurer 

2. Sky-Watcher EQ3-2 ze statywem oraz napęd jednoosiowy (https://www.teleskopy.pl/Napęd-jednoosiowy-do-montaży-EQ3-2-(CG-4,-Sky-Watcher,-Celestron)-sterowany-pilotem-teleskopy-1537.html)

Posiadam Canona 70d oraz obiektywy Canon 70-200mm f4.0, Canon 50mm f1.4. W pszyszłości planuję kupić mały apochromat (najprawdopodobniej 80ed od sky watchera, oraz jeżeli kupię SA zamontować guiding. 

Który montaż będzie lepszy? 

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź

Pozdrawiam:flowers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mazik napisał:

Dzień dobry, zdecydowałem się na zakup pierwszego montażu astronomicznego. Zastanawiam się który model będzie lepszy:

1. Sky-Watcher Star Adventurer 

2. Sky-Watcher EQ3-2 ze statywem oraz napęd jednoosiowy (https://www.teleskopy.pl/Napęd-jednoosiowy-do-montaży-EQ3-2-(CG-4,-Sky-Watcher,-Celestron)-sterowany-pilotem-teleskopy-1537.html)

Posiadam Canona 70d oraz obiektywy Canon 70-200mm f4.0, Canon 50mm f1.4. W pszyszłości planuję kupić mały apochromat (najprawdopodobniej 80ed od sky watchera, oraz jeżeli kupię SA zamontować guiding. 

Który montaż będzie lepszy? 

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź

Pozdrawiam:flowers:

Do astrofotografii z ED80 oba wymienione montaże będą za słabe. Ja bym szedł w SW SA bo raz, że zgrabniejszy i bardziej mobilny a dwa, że spokojnie da radę z canonem i obiektywem. Taki obiektyw 70-200mm daje dostęp do dużej ilości obiektów i będzie co focić na długi czas. Bardziej doświadczeni koledzy pewnie potwierdzą, że jeśli ED80 w dodatku z guidingiem to minimum HEQ5 żeby to miało ręce i nogi.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, z mojego doświadczenia, jak chcesz bardzo lekki - Star Adventurer. Jak nie musi być bardzo lekki - EQ3/2.

SW SA:

ok 1200zł + 300zł statyw + min 200zł na najbardziej oszczędny guiding, potrzebny przy ogniskowej pow. 100mm, jeśli umiesz trochę w elektronikę. Tak bezpiecznie z 600zł jak chcesz guiding bez zbytniego rzeźbienia. Razem min 1700zł.

EQ3-2 - sporo taniej, chyba w 1000zł zamkniesz się w montażu na statywie i z napędem, dobrze, jak będzie przerobiony pod guide, nawet do obiektywu. Też tak z 600zł jak bez dłubania.

Sporo bardziej uniwersalny, tyle, że z 2x cięższy.

Generalnie sporo zależy od konkretnej sztuki. Widziałem też takie EQ3/2 co dawały radę 200mm przez 2 minuty ciągnąć bez guide.

Edytowane przez calla
więcej informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oba, w obu wypadkach zależy od tego jaki trafisz egzemplarz, tyle, że EQ3-2 możesz łatwiej dopieścić (nowy smar, teflonowe podkładki...) 

Z SWA nie masz zapasu mocy (zapomnij o ED80) a wymiary, wagę, przenośność itd. proponuje porównywać wraz ze statywem ;-)

U mnie został EQ3-2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.